O dobráckej povahe veľkého Dwayna „The Rock“ Johnsona nepochybuje azda žiaden z jeho fanúšikov. Jeho vzťah k trom malým dcérkam sme si stihli prezrieť už v minulom článku, no počas Vianoc charizmatický The Rock nezabudol ani na osobu, ktorá ho vychovala.

 

Svoju drahú matku v priebehu tohtoročných sviatkov obdaroval „zlatým kupónom Willyho Wonku“, ktorý ju oprávňuje na to, aby si vybrala akýkoľvek dom. V minulosti mala jeho rodina problémy s bývaním, pričom sa musela častokrát sťahovať. The Rock sa z toho dôvodu do dnešného dňa stará o to, aby mama a otec Johnsonovci mali všetko, po čom túžia.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

This one felt good. Surprise! Bought my mom a new home for Christmas. All our lives growing up we lived in little apartments all across the country. Lived like gypsies on the road from one state to another. The first home my parents ever lived in was the one I bought for them in 1999. They divorced about 5yrs later and as with life, stuff happens and things got a little complicated. Since then I always made sure my mom and dad have everything they’ll ever need - houses, cars etc. But the house this time is a special one and the timing is very meaningful. I told her to treat this card like it’s “Willy Wonka’s Golden Ticket” because she gets to choose any home she wants - anywhere she wants. I always say, if you got a good mama, then you gotta pretty good shot at becoming a decent human being. And somehow, somewhere along the line I became one lucky SOB to be able to make stuff like this happen. Merry Christmas Ma and WOOOHOOO enjoy your new home. Dwanta

Príspevok, ktorý zdieľa therock (@therock),

 

Ako sám Dwayne hovorí, pokiaľ máš dobrú mamu, existuje veľká šanca, že z teba vyrastie slušný človek. V roku 2008 sa herec pre Men's Journal vyjadril, že sa ešte ako mladý muž rozhodol niečoho dosiahnuť preto, aby mohol dať svojej matke lepší život. Slávny The Rock ďalej v minulosti hodnotné dary venoval aj svojmu otcovi či bratrancovi.

 

Materiálna stránka života síce nie je všetko, ale pokiaľ sa človek potýka s chudobou podobne ako Dwaynova mama, musí sa na úspechy svojho syna dozaista pozerať s veľkou hrdosťou. Je však zjavné, že herec svoju lásku k matke neprejavuje len formou darov, ale taktiež pozornosťou a oporou.

 

The Rock a jeho mama na Deň matiek v roku 2015

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Cool Mother's Day story.. early am flight and I'm sittin' across from my mom when out of the blue she looks around the plane, then looks at me and says "Son, I can't believe the life I have.. grandma and grandpa would be so proud." I asked her, "Are you happy ma?". Just then the flight attendant placed my moms breakfast down on the table and my mom said to me, "Am I happy?.. I used to worry about how I was going to buy groceries for us and now I just had my breakfast placed down in front of me". She bursts into tears and says "Yes, son I couldn't be happier". This is the woman who when I was 14yrs old we were evicted out of our apartment in Hawaii 'cause we couldn't afford the $180 per week rent. At this moment Im shaking my head and smiling quietly (as my mom blows her nose;) 'cause she just told me she's happy. And y'all know when our parents tell us they're happy, its so satisfying for us, 'cause it means we've done a good job for them as their kids. Happy Mother's Day to all the deserving amazing mamas out there. And Happy Mother's Day to my amazing mom who will no doubt kill me for posting this crying pic. #EnjoyBreakfastMom #GratefulTears #TryNotCryInTheEggs

Príspevok, ktorý zdieľa therock (@therock),

Ohodnoť článok
35
Zdroj: comicbook.com, instagram.com, huffingtonpost.com
Foto: instagram.com