Vláda Saudskej Arábie nesie kritiku veľmi ťažko. V jednej z epizód komediálnej šou Patriot Act si americký komik Hasan Minhaj dovolil vyjadriť svoj negatívny názor voči ich kráľovstvu. Netflix bol preto požiadaný, aby daný diel stiahol.

 

Viaceré skupiny na ochranu ľudských práv sú týmto krokom pobúrené a hovorí sa o zasahovaní do slobody prejavu, ale komik Minhaj berie celú situáciu s rezervou.

 

Na svojom Twitteri sa posmešne vyjadril, že zákazom sa celá situácia iba viac medializovala a kontroverzná epizóda jeho šou aj tak skončila na YouTube. Ako sa hovorí, aj zlá reklama je reklama, no nie?

 

 

Epizóda Minhajovej šou sa týkala zosnulého novinára Džamála Chášukdžího, ktorý bol zavraždený na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. Komik sa v nej neblaho vyjadroval voči princovi Muhammadovi bin Salmánovi.

 

Ten je aktuálne obviňovaný z objednania novinárovej vraždy. Taktiež vo svojej šou spomína aj vojenský konflikt Saudskej Arábie v Jemene, ktorý v statuse na Twitteri (pozri vyššie) označil za aktuálne najväčšiu humanitárnu krízu.

 

 

Podľa Minhaja by mala Amerika prehodnotiť svoje vzťahy so Saudskou Arábiou. Ako sám povedal, na tieto vzťahy sa pozerá z pohľadu moslima a zároveň Američana. Epizódu natočil napriek tomu, že mal strach z prípadných následkov na jeho osobu.

 

Pevne podporujeme slobodu umenia a túto epizódu sme stiahli len v Saudskej Arábii po tom, čo sme obdržali právnu žiadosť v súlade s miestnymi zákonmi,“ píše sa v stanovisku Netflixu.

Ohodnoť článok
1
Zdroj: twitter.com, tech.co, nytimes.com
Foto: Netflix, FOTO TASR/AP/Ricardo Mazalan