Prvá séria Punishera nás zasiahla nečakane pozitívne. Iste, v 2. sérii Daredevila išlo o skvelú postavu, no nikto neveril, že keď sa jej venuje celá samostatná séria, bude to tak dobre fungovať. Lenže Bernthal, ktorý je mimochodom vynikajúcim Punisherom, to zvládol na výbornú. Pomohli mu vynikajúce vedľajšie postavy, vynikajúca akcia a zaujímavý príbeh. A to sú všetko dôležité aspekty. Bohužiaľ, druhá séria nimi zďaleka neoplýva v takom množstve a kvalite. 

 

Franka stretávame jeden rok po udalostiach prvej série. Blúdi Spojeným štátmi vo svojej dodávke, keď v jednom z barov spozná sympatickú ženu. Slovo dá slovo a oni skončia spolu. Nečakanú idylku Frankovi ale pokazí jeho dobrosrdečnosť/potreba pomáhať druhým v núdzi. Prekazí únos mladého dievčaťa, čím na seba poštve desiatky mafiánov. A aby toho nebolo málo, jeho (nešťastne slabo) zohavený ex-parták Billy Russo uniká z extrémne zle stráženej nemocnice a chystá vendettu.

 

Nič si však nepamätá, čo však divákovi neprekáža v tom, aby očakával ich ďalší veľký stret. Bohužiaľ, nič také sa nestane. Billy Russo má zaujímavý character arc. Niekedy si želáš, aby bol vyriešený už v prvej sérii a príbeh sa v tomto smere pohol, inokedy ťa baví sledovať jeho zžívanie sa so svojimi démonmi. Bohužiaľ, jeho dejová linka je predvídateľná a rozširuje akurát tak charakter špeciálnej agentky Madani.

 

Punisher ponúkol akčnejšiu 2. sériu, avšak nevýrazných záporákov a nudnejší príbeh (Recenzia)

 

Tá sa vracia a podľa celej 2. série súdim, že si zobrala voľno, pretože sme ju ani raz nevideli pracovať na nejakom prípade. Namiesto toho venuje celý svoj život osobe, ku ktorej má zakázané sa priblížiť a nikomu z jej nadriadených to očividne nevadí.

 

Dejová kostra okolo Billyho a Dinah je tak trochu nešťastne podaná a dala sa spracovať lepšie. Aspoň, že na tú Dinah sa tak neskutočne dobre pozerá. Zatiaľ čo sa 2. séria pravdepodobne mala zbaviť Billyho, určite si mala ponechať Micra. Showrunner však dostatočne dobre vysvetlil jeho absenciu.

 

Moja výčitka teda skôr smeruje k tomu, že Frank v 2. sérii nemal dostatočne dobrého parťáka. Jeho mladá zverenkyňa Amy síce ponúka priestor pre zobrazenie Franka v inom svetle, ich slovné prestrelky sa však na dialógy s Microm nechytajú. A nechytá sa ani akcia. Je jej dosť a dobre sa na ňu pozerá, ale ničím a nikdy ťa neohúri.

 

Nenachádzajú sa tu zapamätateľné pästné súboje (možno s výnimkou ruskej posilňovne) či prestrelky, ktoré by sa oplatilo spomínať v článkoch. Ak si pamätáte akčné sekvencie z druhého Daredevila (obzvlášť väzenie) či prvej série, z tej druhej už nič tak veľmi nevyčnieva. 

 

Punisher ponúkol akčnejšiu 2. sériu, avšak nevýrazných záporákov a nudnejší príbeh (Recenzia)


Problémy som mal aj s konzistenciou kvality. Zatiaľ čo prvé tri epizódy ohúria, ďalších 6-7 bude rutinérskych s niekoľkými skvelými momentami a množstvom vaty a zbytočných scén. Keď sa nad tým zamyslíte, niektoré dejové linky sa zbytočne naťahovali, len aby sa splnil limit 13 epizód na sériu. Pokojne ich mohlo byť menej a tempo by bolo ešte záživnejšie. Vyložene nudiť sa však nebudete. Všetky epizódy sú skvelo natočené, prepletené pár vtipmi a sem-tam vyjde aj vedľajší dialóg. 

 

Čo však nevyšlo, bol hlavný záporák, zabijak veriaci v Boha, ktorý mi absolútne nesedel do konceptu a jeho prítomnosť mi vôbec nedávala zmysel. Jeho motivácia nie je dostatočne vykreslená a hodili by sa aj nejaké flashbacky zobrazujúce jeho predošlý život či spôsob, akým sa dostal k svojim vražedným schopnostiam.

 

Absolútne vôbec som s ním nesúcitil, nudil ma a jeho osud mi bol ukradnutý. Vnímal som ako „one-dimensional“ plochú postavu, ktorá Punisherovi slúžila len ako premostenie jednotlivých epizód. Nejde ani tak o gro dejovej linky okolo Amy a jej problémov, ako o Pilgrima a jeho nezmyselnú prítomnosť. 

 

Punisher ponúkol akčnejšiu 2. sériu, avšak nevýrazných záporákov a nudnejší príbeh (Recenzia)

 

Aké-také rozuzlenie príde až na samotnom konci a aj to je nedostačujúce. Do 10. epizódy ma však seriál veľmi bavil a užíval som si ho naplno aj napriek jeho neduhám a menšej kvalite než v prípade prvej série. Postavy, záporáci, akcia... všetko to upadlo, no stále sa na to dalo dobre pozerať najmä vďaka Frankovi. Prišli však posledné tri epizódy a tvorcovia si to z nejakého dôvodu rozhodli uľahčiť.

 

Dočkali sme sa tak logických nezrovnalostí a dementného správania postáv, ktoré sa vzhľadom na ich dokonalé zabijácke správanie v predošlých 10 epizódach nedá nijako ospravedlniť. Prečo dopekla Pilgrim Franka nepostrelil do nohy a nezačal ho vypočúvať miesto toho, aby sa k nemu nezmyselne približoval a prišiel o všetky výhody? 

 

Bohužiaľ, podobné hlúposti, ktorých sa v posledných 3 epizódach nachádza neúrekom, mi dokážu skaziť akýkoľvek film či seriál. Netflix si zrejme scenáristické barličky v projektoch vyžaduje asi u každého. Kde absentuje logika a vybrúsený scenár, derie sa na povrch rýchle tempo, akcia a veľkolepé finále... v tomto prípade však vôbec nie veľkolepé. 

 

Punisher ponúkol akčnejšiu 2. sériu, avšak nevýrazných záporákov a nudnejší príbeh (Recenzia)
Nedočkáš sa žiadnej veľkej prestrelky, žiadnej choreograficky náročnej sekvencie a aj ten nevyhnutný stret Punishera s Jigsawom predstavoval veľké sklamanie. Nebudem spoilovať keď poviem, že Billy v 2. sérii ovplyvní Franka len minimálne a radšej nečakajte žiadnu oku lahodiacu odvetu ich súboja. 

 

Punisherovi tak udeľujem nadpriemerných sedem a pol boda z desiatich. Aj napriek všetkým týmto negatívam a o niečo nižšiemu hodnoteniu (než v prípade 1. série) som si však 2. sériu užíval. Ponúkla slabší príbeh, oveľa nudnejšie a nezaujímavejšie nové (ale aj vracajúce sa) postavy, značne prostejšiu akciu a nezamerala sa ani na zapamätateľné highlighty. Taktiež by jej pomohla kratšia stopáž a aspoň jedno-epizódny crossover s Daredevilom.

 

Punisher ponúkol akčnejšiu 2. sériu, avšak nevýrazných záporákov a nudnejší príbeh (Recenzia)

 

S prižmúrenými očami by som to vytiahol na 8/10, ale v posledných týždňoch sa sám seba pýtam: „Prečo by som tie oči mal v tých recenziách stále prižmurovať?“ Fanúšikovia sa však sklamania báť nemusia. Nakoniec, ani ja som nemal veľké očakávania. Ak sa tešíš hlavne na Franka, jeho krvavé päste a množstvo nemilosrdnej akcie, budeš uspokojený. Jednoducho očakávaj o niečo slabšiu sériu a napokon si ju užiješ. 

PS: Prekáža mi aj nulová prepojenosť s inými seriálmi. Či už som to vyčítal 3. sérii Daredevila alebo aj tu, príde mi nelogické, že sa Daredevil nezaujíma o svoje mesto, a zase naopak. 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
6
Foto: Netflix