Univerzum Hviezdnych vojen nepredstavujú len filmy, ale taktiež počítačové hry, seriály, knihy či komiksy. Niektoré príbehy deliace sa na Canon a Legends sa aj z tohto dôvodu môžu vzájomne vyvracať.

 

A keď už sa človek začne nazdávať, že sa v Star Wars celkom orientuje, prídu na svet nové zákulisné informácie a chaos je opäť na svete. Poďme si spoločne prejsť 10 zaujímavostí, ktoré si sa pri sledovaní filmovej série určite nemohol dozvedieť.

 

10 vecí, ktoré si nevedel o SW

 

Anakin mal zomrieť rukou Darth Vadera

George Lucas častokrát tvrdil, že si bol víziou vzťahu Vadera a Lukea ako otca a syna od začiatku istý. Všetko ale mohlo dopadnúť úplne inak. Prvá verzia scenára od Leight Brackettovej k The Empire Strikes Back sa totiž značne odlišovala od finálnej podoby, ktorá sa dostala k divákom.

 

Ak by tvorcovia natáčali podľa scenára Brackettovej, Han by nebol zajatý, Luke by neprišiel o ruku a o jeho tréning by sa mal postarať mimo iného aj duch Anakina Skywalkera. Ten bol v pôvodnom scenári mimochodom naozaj zabitý priamo Darth Vaderom.

 

Z tohto všetkého vlastne vychádza, že Obi-Wan svoje zdelenie o zavraždení Lukeovho otca Vaderom nemyslel vôbec metaforicky. Po smrti scenáristky Leight Brackettovej sa ale druhej verzie scenára k The Empire Strikes Back ujal samotný George Lucas.

 

v tomto období mala prvýkrát vzniknúť myšlienka, podľa ktorej sa z Anakina stal mocný Lord Vader. A ako sa k danému nápadu Lucas vlastne dostal? Podľa jeho blízkych priateľov v konflikte medzi Vaderom a Lukeom videl seba samého a svojho otca, ktorý ho nútil pridať sa k rodinnému biznisu. George ale tak ako Luke odmietol temnú stranu Sily (svojho otca).

 

 

Darth Vader predpovedal svoj pád

Anakin, alebo teda Darth Vader, vďaka vízii vedel, že jedného dňa k nemu príde mladý Jedi, ktorý sa postará o jeho porážku. V komiksovej verzii je síce neznámy rytier Jedi zahalený modrou farbou znázorňujúcu svetlú stranu Sily (pozri nižšie), ale fanúšikovi Star Wars je už z náhľadu jasné, že vyobrazená postava predstavuje Lukea.

 

Pravda, vízie sa v univerze Hviezdnych vojen môžu meniť, ale ich finálna podoba sa taktiež častokrát uskutoční. Vader už teda dopredu predpovedal svoj koniec. Otázkou zostáva, či už vtedy tušil, že bude porazený rukou vlastného syna, ktorého následne zachráni pred smrťou tým, že zabije Sidiousa.

 

10 vecí, ktoré si nevedel o SW

 

Vader chcel vo svojej pevnosti oživiť Padmé

Keď sa v roku 2016 do kín dostal Rogue One: Star Wars Story, divákom mimo iného ukázal Vaderovu pevnosť. Jej pozadie ale zostávalo istý čas záhadou. Z komiksovej predlohy však už vieme, že za jej vznikom primárne stála láska k Padmé.

 

Práve na tomto mieste ju totiž Vader plánoval priviesť k životu. Zaujímavosťou je, že pevnosť bola postavená na planéte Mustafar, kde Anakin po boji s Obi-Wanom prišiel takmer o život.

 

Môže mať Jedi sex? A kto bol Anakinov otec? 10 zaujímavosti zo Star Wars, o ktorých si zrejme nevedel

 

V pevnosti otvoril bránu medzi životom a smrťou

V komikse o Darth Vaderovi si je Palpatine vedomý jeho snahy, ktorá mieri k oživeniu milovanej Padmé. K tomuto cieľu Vaderovi (určite ale nie nezištne) podaruje starovekú relikviu v podobe masky temného sithského Lorda Momina.

 

Vaderovi sa napokon so zapojením okolitej temnej Sily, ktorá je na planéte Mustafar prítomná, podarí otvoriť bránu k posmrtnému životu. Otázkou teda zostáva, či prostredníctvom brány dokáže priviesť mŕtvych naspäť. A ak sa mu to podarí, ako bude asi reagovať Padmé, ktorá uvidí, že z jej milovaného sa stal netvor?

 

Môže mať Jedi sex? A kto bol Anakinov otec? 10 zaujímavosti zo Star Wars, o ktorých si zrejme nevedel

 

Sidious je ne-biologickým otcom Anakina Skywalkera

Počas Star Wars: Episode I - The Phantom Menace  Qui-Gon Jinn objavil mladého chlapca, v ktorom sa sústredilo viac midichlorianov než v Majstrovi Yodovi. Hovoríme o Anakinovi Skywalkerovi, otrokovi, ktorý nikdy nepoznal svojho otca.

 

Jeho matka totiž vždy tvrdila, že žiadneho otca nemá. Teória, podľa ktorej Anakina stvorila Sila, sa neskôr ukázala ako pravdivá. V knihe o Darth Plagueisovi Count Dooku informuje Sidiousa o chlapcovi, ktorý sa narodil panne, čím sa utvrdil v tom, že sa mu jeho manipulácia s temnou stranou Sily k vytvoreniu živej bytosti predsa len podarila. Informácia bola ďalej potvrdená aj v 25. časti komiksu Darth Vader.

 

Môže mať Jedi sex? A kto bol Anakinov otec? 10 zaujímavosti zo Star Wars, o ktorých si zrejme nevedel

 

Qui-Gon Jinn mohol Anakina odvrátiť od temnoty

Podľa jedného zo Star Wars komiksov (Star Wars: Age of Republic: Qui-Gon Jinn) si bol Qui-Gon od začiatku vedomý temnoty, ktorá sa skrývala v Anakinovi. Obi-Wanov učiteľ ale veril, že temnota nemôže existovať bez svetla a iba ich kolaboráciou môže dôjsť k rovnováhe Sily.

 

Tieto znalosti ale nikdy Anakinovi nestihol odovzdať. Po jeho smrti sa Rád Jedi snažil Anakinovu temnotu potlačiť, až kým sa nedostala na povrch a nezatienila jeho vnútorné svetlo.

 

Môže mať Jedi sex? A kto bol Anakinov otec? 10 zaujímavosti zo Star Wars, o ktorých si zrejme nevedel

 

Jediovia majú povolený sex

Sithovia aj Jediovia celkovo odmietajú lásku. Z pohľadu svetla môže láska vyvolať vášeň a hnev, no a z pohľadu temnoty neželaný súcit. Napriek tomu v oboch Rádoch nájdeme mnohé príklady, ktoré toto pravidlo porušili.

 

Išlo by ale o búranie zásad v prípade, keby mali príslušníci rádov Sith a Jedi iba nezáväzný sex? Podľa Georgea Lucasa by to bolo v poriadku. Rytierov Jedi sa totiž celibát vôbec netýka. Keď je ale reč o záväzkoch, v tom už vidia problém.

 

Môže mať Jedi sex? A kto bol Anakinov otec? 10 zaujímavosti zo Star Wars, o ktorých si zrejme nevedel

 

Prečo Chewbacca pri záverečnej

ceremónii z New Hope nedostal medailu?

Niektorí diváci si túto skutočnosť azda ani neuvedomili, no ďalšia skupina dumala nad tým, prečo sa medaila ušla len hlavnej dvojke. George Lucas fanúšikom objasnil, že Chewie by si ocenenie zaslúžil v rovnakej miere ako Han či Luke, no jednoducho o neho nemal záujem (napriek tomu ale podľa Canonu medailu neskôr dostal).

 

Podľa jeho názoru takéto ocenenia pre Wookieov príliš veľa neznamenajú. Naopak sa ale vyžívajú vo veľkých oslavách. Po úspechoch z epizódy IV sa mali preto rebelovia presunúť k Chewbaccovým ľuďom, kde si užili skvelú zábavu, čím im preukázali česť.

 

 

Yodu si mala pôvodne zahrať cvičená opička

Pred natáčaním Empire Strike Back existovali pochybnosti o tom, či Yodova podoba, akú sme nakoniec videli vo filme, nebude pôsobiť príliš nerealisticky. George Lucas teda prišiel s myšlienkou, že by si Yodu mohla zahrať cvičená opica. Tej ľudia zo štábu na tvár nasadili gumovú masku. Nakoniec sa ale rozhodlo, že tadiaľto cesta nevedie.

 

Môže mať Jedi sex? A kto bol Anakinov otec? 10 zaujímavosti zo Star Wars, o ktorých si zrejme nevedel

 

Mace ako jediný Jedi pri forme agresívneho

boja so svetelným mečom nepodľahol temnej strane

 

To, že Windu patrí medzi najlepších šermiarov Rádu Jedi, dokázal napríklad aj porazením Darth Sidiousa (i keď existujú teórie, podľa ktorých Sidious svoju porážku iba hral). Proti svojim nepriateľom používal ním vytvorenú formu boja so svetelným mečom s názvom Vaapad.

 

Windu bol jediným Jediom, ktorý túto extrémne agresívnu formu boja dokázal používať bez toho, aby podľahol temnej strane Sily.

 

Ohodnoť článok
41
Zdroj: screenrant.com, esquireme.com, screenrant.com, screenrant.com, screenrant.com, rd.com, bbc.co.uk, screenrant.com, screenrant.com, fandom.com
Foto: Disney