Vladislav Macíček je 19-ročný študent strednej priemyselnej školy v Hodoníne, ktorý vo voľnom čase pracuje ako 3D VFX (Visual Effects) Artist. Najnovšie sa spolupodielal na úspešnom fanúšikovskom Star Wars projekte s názvom Vader: Shards of the Past. Ten si len na YouTube stihlo doposiaľ pozrieť 8,5 milióna užívateľov.

 

Tvorca projektu sa ale neskôr dostal do právneho sporu s Disney, ktorý vyriešilo až štúdio Lucasfilm. O celkovej práci na Vaderovi a samotnom právnom spore nám porozprával v nižšie priloženom rozhovore.

 

V tomto článku sa dozvieš:
  • Ako sa Vladislav dostal k práci na známom Star Wars kraťasi
  • Na akých scénach pracoval
  • Prečo za prácu odmietol finančné ohodnotenie
  • Kedy sa dočkáme pokračovania a koľko bude mať séria približne častí
  • Ako vnímal právny spor s Disney

 

19-ročný Čech pracoval na úspešnom Star Wars projekte. Ako sa k nemu dostal a prečo odmietol ponúkanú výplatu?

 

Spomínaš si na svoje začiatky pri práci s vizuálnymi efektami?

 

Ani presne neviem, či bol nejaký moment, kedy som si povedal, že sa tomu začnem venovať. Myslím ale, že som mal približne 12 rokov, keď som v jednom počítačovom časopise našiel informáciu o Blenderi, čo je vlastne voľne šíriteľný (zdarma) program na modelovanie 3D počítačovej grafiky.

 

Začal som teda testovať rôzne animácie a časom som prešiel aj na zložitejšie programy. Prakticky som ale stále vychádzal len z internetových návodov, takže by som sa mohol nazvať akýmsi „samoukom“.

 

Pracoval si na prvej časti Star Wars fanúšikovského projektu, ktorý si diváci veľmi pochvaľovali. Ako si sa k nemu dostal?

 

Užívateľa kanálu Star Wars Theory (ďalej len SWT), ktorý vlastne stojí za celým projektom, odoberám už dlhodobo. Keď som sa dopočul, že na niečom takom pracuje, tak som tajne začal dúfať, že časom budem môcť pomôcť. Čo sa neskôr aj potvrdilo.

 

V jednom videu sa totiž predstaviteľ SWT zmienil, že ak poznáme niekoho, kto dokáže pracovať s efektami či zvukovou stránkou filmu, potešilo by ho, ak by sme sa mu ozvali. Spolu so správou som mu preposlal aj niekoľko ukážok mojich prác a následne mi režisér filmu potvrdil, že ma berú.

 

Čiže zakladateľ Star Wars Theory nie je režisér Vader: Shards of the Past?

 

Nie nie. On je myslím v titulkách písaný ako producent a jeden zo scenáristov. Plus zároveň od neho pochádza celkový nápad na realizáciu a celý projekt zafinancoval. Zaujímavosťou je mimochodom to, že jeho meno nenájdeš dokonca ani na IMDB, všade je zaznamenaný len ako Star Wars Theory. Viem však, že je Nemec.

 

A na čom konkrétne si v rámci tohto kraťasu pracoval? Môžeš dať našim čitateľom príklady?

 

Napríklad som pracoval na prelete blasterových striel, ktoré Vader zastavil pomocou Sily. To bola celkom zaujímavá práca, pretože sa robila na poslednú chvíľu. Ďalej môžem spomenúť Vaderov meč, ktorý hodil na Palpatina. Išlo vlastne o 3D model, ktorý som ručne animoval.

 

Tak isto keď Vaderovi vypadol meč z ruky, samozrejme išlo iba o repliku. Tá pôsobila príliš umelo, kvázi až hračkársky, takže som musel obraz po obraze túto repliku zmazať a nahradiť ju 3D modelom. V rámci mojej kategórie, čiže 3D VFX Artist, sme na projekte pracovali myslím traja.

 

19-ročný Čech pracoval na úspešnom Star Wars projekte. Ako sa k nemu dostal a prečo odmietol ponúkanú výplatu?

 

Pred nedávnom sme na našom webe informovali, že si štúdio Disney cez vydavateľstvo Warner/Chapell nárokovalo práva kvôli hudobnej stránke, ktorá mala byť veľmi podobná skladbe Imperial March od Johna Williamsa. Môžeš nám k tejto situácii povedať niečo viac? Ako si ju vnímal a ako prebiehala?

 

Bol som veru dosť nahnevaný, i keď osobne mi to mohlo byť samozrejme jedno, ale cítil som určitú nespravodlivosť voči vedúcemu, ktorý dal do projektu množstvo peňazí a navyše Lucasfilm o svojom projekte vopred informoval, aby nemal akési problémy so zákonom.

 

Myslím, že ako je teraz množstvo fanúšikov nahnevaných na Disney, tak týmto pobúrili ľudí ešte viac. Ale na druhej strane, keď sa Lucasfilm zapojil do sporu, tak ma to veľmi potešilo, že ukázali svoj pozitívny prístup.

 

 

Pracoval na Vader: Shards of the Past okrem teba aj iný Čech alebo Slovák?

 

Neviem o nikom. Väčšina boli Angličania, spomeniem si aj na pár Švédov, Francúzov, ale z našich končín myslím nikto.

 

Dokázal by si laikovi popísať, ako pri svojej práci postupuješ? Napríklad pri zastavení blasterových striel?

 

Väčšinou sa pri takýchto scénach pracuje na viacerých verziách a postupne dospejeme k ideálnemu postupu. Danú scénu som konkrétne tvoril v programe After Effects a použil som jeden plugin (doplnkový model danej aplikácie), ktorý umožňuje tvoriť prezentované častice. Režisérovi potom posielam náhľad a ten mi povie, čo by asi chcel zmeniť či upraviť.

 

Koľko času si na tomto projekte pracoval?

 

3 alebo 4 mesiace. Venoval som tomu veľa voľného času, mnohokrát som prišiel po škole domov, sadol som za počítač a pracoval som do noci, niekedy aj do rána.

 

Bol si aj za prácu finančne odmenený? Pýtam sa preto, lebo je všeobecne známe, že samotní tvorcovia na tom nemôžu zarábať.

 

Hej, ako vravíš. YouTuber Star Wars Theory na tom filme nemôže zarábať, takže to bolo komplikované. Ale chcel byť slušný a prisľúbil nám určité ohodnotenie. Na druhej strane som si ale povedal, že keď som fanúšik, a robím to rovnako ako on pre fanúšikov a nie pre zisk, tak som finančné ohodnotenie odmietol.

 

Mal si pred spoluprácou so SWT nejaké ďalšie projekty?

 

Kraťas s Vaderom bol moja prvá väčšia skúsenosť, kedy som pracoval pod určitými nadriadenými, ktorí mi povedali, čo mám robiť. Okrem toho som raz tvoril pre jednu reklamnú spoločnosť animáciu loga, inak doposiaľ išlo prevažne o akúsi domáci tvorbu.

 

 

Kedy sa môžeme tešiť na ďalšiu časť od SWT? A budeš opäť jej súčasťou?

 

Áno, budem súčasťou. Máme vytvorený server, kde komunikujeme a ten aj naďalej beží. Pri práci som ale podpísal zmluvu o mlčanlivosti, takže veľa prezradiť nemôžem. Producent ale vravel, že sa druhá epizóda plánuje a môžem potvrdiť, že už vieme, čo do budúcna zlepšiť. Môžem prezradiť aj to, že ďalšia časť by mala vyjsť v roku 2020.

 

Koľko epizód by mala mať celá séria?

 

To dosť záleží od toho, koľko náš vedúci z kanálu Sta Wars Theory získa financií a či sa mu pošťastí nájsť nejakého sponzora. Pretože s Disney podpísal dohodu, ktorá mu nedovoľuje vyberať peniaze od ľudí, no môže získať jedného sponzora, ktorý by všetko zafinancoval. Ale malo by ísť o približne ďalšie 3 časti, i keď to ma asi neber za slovo, lebo ide o odhad a myslím, že on sám si ešte nie je počtom ďalších epizód úplne istý.

 

Fanúšikovia sa celkovo sťažujú na nové filmy Disney. Aký máš názor na prvé dve časti novej trilógie? A čo povieš na spin-offy?

 

Sedmička bola myslím dobrá, i keď tak trochu išlo o kópiu epizódy IV, ale celkovo sa mi páčila. Rogue One aj Han Solo sa mi tiež pozdávali. Spočiatku som sa bál, že Harrisona Forda nemôže nikto nahradiť, ale Alden Ehrenreich podľa mňa odviedol dobrú prácu.

 

Čo sa týka osmičky, veľa ľudí na ňu nadáva, to je pravda. Osobne som mal napríklad problém s kasínovým mestom Canto Bight, ktoré mi do filmu vôbec nepasovalo. Zdá sa mi ale, že ľudia The Last Jedi až príliš nenávidia a nerád by som voči snímke rozširoval akúsi nenávisť.

 

Plánuješ ísť po strednej aj na vysokú školu či absolvovať určité kurzy, ktorými prehĺbiš svoje znalosti?

 

Určite by som sa chcel tejto brandži venovať aj profesionálne. Prihlásil som sa na niekoľko škôl do Británie, takže uvidím, či niečo vyjde. Druhý plán by bol skúsiť si spraviť kurz u jedného štúdia, kde by som možno aj časom pracoval. Zatiaľ som teda ale samouk.

Ohodnoť článok
9
Foto: Archív – Vladimír Macíček, Star Wars Theory