V posledných týždňoch sa o najobľúbenejšej filmovej stránke v Česku a Slovensku popísalo veľa. A zasiahlo to aj bulvár a iné médiá, keďže šlo o kontroverziu. Médiá sa totiž čoraz viac začali venovať zvláštnym hodnoteniam u niektorých filmov, obzvlášť tých českých či slovenských. 

Potvrdzuje to len dlhoročnú nepísanú pravdu, že počas premiéry by sa ľudia nemali rozhodovať podľa hodnotenia na ČSFD či IMDb. Na IMDb hodnotí filmy úplne hocikto a navyše bez akýchkoľvek bariér. Hodnotiť navyše môžeš dávno pred premiérou a serveru je úplne jedno, že si daný film/seriál nevidel. 

Problém hodnotení počas premiéry sa však nevzťahuje len na ČSFD a IMDb. Na akomkoľvek filmovom fóre a databáze totiž nájdete fanboys a hejterov, ktorí sú ochotní vytvárať si fejkové profily a hlasovať pre/proti danému počinu. V našich končinách to platí hlavne v prípade blockbusterových počinov, no hlavne tuzemských produkcií.

 


V ich prípade ide dokonca o cielené manipulovanie s číslami. Jasným príkladom je tragický počin Perfect Kiss s Luciou Vondráčkovou. Aj týždne po premiére vznikali desiatky fejkových účtov, ktorí snímke prihadzovali plné hodnotenia. Neskôr sa hodnotenia pomazali, ale nejakú škodu to určite narobilo (snímka mala jedného čas viac ako 50%). Je pravda, že proti takýmto cieleným zásahom na umelé zvyšovanie čísiel je nesmierne náročné bojovať.

Aj preto by sa diváci mali počas premiéry skôr riadiť overenými recenzentmi či webmi, prípadne priamo Rottentomatoes alebo Metacritic. Obe stránky (obzvlášť RT) nás v posledných rokoch nepekne prekvapili naozaj divnými hodnoteniami, no stále ide spoločne s MT o najspoľahlivejšie weby s filmovými hodnoteniami. Najlepším riešením však je nájsť si recenzenta/recenzentov, s ktorými sa väčšinou zhodujete a máte podobný vkus. 

Majiteľ ČSFD Martin Pomothy veľmi nechcel menovať konkrétne filmy a už vôbec nie konkrétnych distribútorov, no z jeho rozhovoru pre Vltava.rozhlas.cz jasne plynie hneď niekoľko vecí. Distribútori skutočne zámerne ovplyvňujú hodnotenia a netýka sa to len tuzemských počinov, ale aj hollywoodskych filmov. Síce sa s tým administrátori snažia bojovať, no akonáhle zmažú prvú skupinu fejkových účtov, vytvorí sa hneď ďalšia a ešte väčšia. 

 Na ČSFD sa manipuluje s hodnotením. Prečo by ste sa nimi počas premiéry nemali radiť, rovnako ako pri IMDb?

 

Administrátor ČSFD s nickom SimpanzJi v diskusii o filme Narušiteľ (kde sa podobne manipulovalo s hodnotením), napísal: „Všechno to řešíme a profily mažeme. Ale sotva jsme smazali sadu profilů, vznikla druhá a rozsáhlejší. Ty dané hodnotí nejvyšším hodnocením všechny filmy režiséra Baldy, takže je poměrně očividné, kdo to dělá. Bohužel proti tomu nemůžeme nijak zasáhnout…“  

Martin Pomothy v rozhovore pre vltavský Reflex oficiálne vyvrátil, že by išlo o stanovisko samotného ČSFD, no pripustil, že vyriešiť túto situáciu raž a navždy je prakticky nemožné. Musia totiž myslieť na dobré obchodné vzťahy, čo je úplne pochopiteľné. Pár týždňov po kino premiére, respektíve vtedy, keď sa k filmom dostane širšia masa ľudí, hodnotenia postupne klesajú a vytvára sa tak trošku reálnejší obraz o kvalite snímky (teda väčšinou, nie vždy). 

Ohodnoť článok
11
Zdroj: rozhlas.cz