O ankete týkajúcej sa najväčšieho Slováka si už určite doposiaľ aspoň čosi započul. Aby sa občania o prvej desiatke najvýznamnejších rodákov zo Slovenska dozvedeli čosi viac, RTVS pripravila sériu dokumentárnych krátkych filmov, ktorá započne už túto stredu 20. februára.

 

Prvú časť tvorcovia venovali preslávenému zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorý podľa legiend bohatým bral a chudobným dával. Epizóda s Jánošíkom bude odvysielaná o 20:30, pričom následne od 21:00 budu môcť diváci sledovať diskusiu s odborníkmi pod taktovkou moderátora Štefana Chrappu alias Pištu Vandala (z kapely Čad/Vandali).

 

 

Kto sa stane podľa hlasovania najväčším Slovákom je momentálne otázne, no historik Peter Cabadaj má v tejto otázke už teraz jasno. V dokumentárnej epizóde s Jánošíkom to bude totiž práve on, kto odprezentuje 10 dôvodov, prečo je Jánošík tým naj.

 

Napriek skutočnosti, že historický Jánošík žil 25 rokov a zbíjal iba jeden a pol roka, legendárny Jánošík žije už tri storočia! Pre každého Slováka je Jánošík niečím iným a zároveň vlastne vždy tým istým. Pre jedného symbol boja pri nespravodlivosti, pre druhého vychýrený zbojnícky kapitán, pre tretieho možno bezvýznamná historická figúrka zo začiatku 18. storočia, pre štvrtého obyčajný zlodej,“ vyjadril sa Cabadaj.

 

Zvyšných nominantov na najväčšieho

Slováka uvidíš o 20:30 v nasledujúcich termínoch:

 

27. február – Ľudovít Štúr
6. marec – Peter Sagan
13. marec – Andrej Hlinka
20. marec – Anton Srholec
27. marec – Gustáv Husák
3. apríl – Alexander Dubček
10. apríl – Cyril a Metod
17. apríl – Jozef Gabčík
24. apríl – Milan Rastislav Štefánik

 

Hlasovanie o najväčšieho Slováka bude pokračovať od 1. mája po predstavení celej desiatky

Ohodnoť článok
0
Zdroj: hnonline.sk
Foto: RTVS