Prvé dva filmy zo série How to Train Your Dragon patria bezpochyby k tým najlepším a najkrajším animákom 21. storočia. Dobrodružstvá mladíka Štikúta a jeho draka Bezzubého (alebo Hiccupa a Toothless, ak preferuješ originálne verzie mien) som si zamiloval hneď na prvý pohľad a veľmi rád sa k nim pravidelne vraciam.

 

Ako veľký fanúšik týchto animákov som sa teda po oznámení tretej časti s podtitulom The Hidden World ohromne tešil, a to aj napriek skutočnosti, že film nie je iba záverom trilógie, ale aj definitívnym koncom celého dračieho sveta, vrátane seriálov. No a hoci v našej realite ubehlo medzi dvojkou a trojkou až necelých päť rokov, na vikinskom ostrove s názvom Berk to bol rok iba jeden. Štikút je stále náčelníkom a po boku svojho okrídleného parťáka pokračuje v naplnení sna o mierumilovnej dračej utópii.

 

Spoločne s priateľmi tak aj naďalej oslobodzuje zajatých drakov a dáva im nový domov práve v Berku, ktorý sa kvôli tomu postupne preplňuje, čo neunikne pozornosti neľútostného lovca Grimmela. A takto nejako začína finále jednej veľkolepej animovanej ságy. Finále, ktoré diváka v mnohom očarí aj napriek tomu, že je po kvalitatívnej stránke najslabším dielom trilógie.

 

Ako si vycvičiť draka 3 (Recenzia)

 

Prvé dve časti jednoducho nastavili latku príliš vysoko, no ako som už naznačil, How to Train Your Dragon: The Hidden World dokázalo bez väčších problémov naplniť takmer všetky moje očakávania a dopriať mi v kine ďalší úžasný zážitok. Iste, veľkú rolu v tomto prípade zohráva aj moja obrovská láska k dračím animákom, vďaka ktorej som pri niekoľkých nedostatkoch trojky ochotný privrieť oči o čosi viac. Nič to ale nemení na skutočnosti, že ide o jeden výborný záverečný diel.

 

Ten totiž hneď na prvý pohľad zaujme špičkovou vizuálnou stránkou, ktorá vyráža dych. Či už ide o dizajn filmového sveta, postáv alebo jednotlivých drakov, tvorcovia odviedli prvotriednu prácu a posunuli originalitu aj kvalitu animovaného spracovania na ďalší level. Nádhera! Snímka je navyše krásne nasnímaná a ponúkne mnoho nápaditých kamerových záberov, takže pri jej sledovaní neraz nadobudneš pocit, ako by si namiesto počítačom vygenerovaných obrázkov sledoval akciu v reálnom prostredí.

 

Dal by som ruku do ohňa za to, že v tom má prsty oscarový kameraman Roger Deakins, ktorý aj tentokrát na projekte spolupracoval ako vizuálny konzultant. A keď si k tomu pripočítame ešte ďalší fantastický soundtrack od Johna Powella, môžeme absolútne v pohode hovoriť o audiovizuálnej dokonalosti. Talentovaný hudobný skladateľ sa opäť predviedol vo výbornom svetle a okrem nezabudnuteľnej ústrednej témy a jej variácií znova prispel aj niekoľkými novými a naozaj kúzelnými hudobnými motívmi.

 

Ako si vycvičiť draka 3 (Recenzia)

 

Čo sa samotného príbehu týka, najväčší dôraz je aj tento raz kladený najmä na vzťah Štikúta a Bezzubého. Ten si tak prejde ďalším zaujímavým vývojom, pričom dôležitú úlohu v ňom zohrá práve Light Fury, teda samička toho istého druhu ako Bezzubý, ktorý sa do pôvabnej bielej dračice okamžite zaľúbi, z čoho vzíde množstvo veľmi citlivých aj zábavných momentov (scéna s dvorením je super).

 

Bezzubý sa navyše v prítomnosti Light Fury veľmi rýchlo zmení z obávanej alphy na roztomilého a nemotorného tínedžera, ktorý sa chce samičke za každú cenu zapáčiť. Ich romantická linka a vzájomná interakcia sa tak podarili na jednotku. Nie je to však iba o nich. Okrem vyššie spomínaného Štikúta totiž dostanú priestor aj ďalšie ľudské postavy. Niektoré z nich sú dôležitou časťou príbehu, iné majú zasa na starosti výhradne humor, no v drvivej väčšine si ich prítomnosť na plátne užiješ.

 

Asi jedinou výraznou výnimkou je záporák Grimmel, ktorý je pomerne nudnou postavou s nedostatočne prepracovanými motiváciami. Dalo by sa povedať, že je vo filme prítomný iba kvôli tomu, aby staval hrdinom do cesty prekážky a posúval dianie vpred. Taký Drago z dvojky bol napríklad neporovnateľne lepší.

 

A hoci musím uznať, že forma tentokrát častokrát prevyšovala obsah, tých niekoľko záverečných minút predstavovalo čistú a nefalšovanú explóziu emócií, na ktorú sa fanúšik série nedokáže pripraviť dopredu, aj keď už počas sledovania vie, ako to približne skončí.

 

Ako si vycvičiť draka 3 (Recenzia)

 

Bez nejakého zbytočného zachádzania do detailov tak prezradím len toľko, že sa na mojej tvári striedal široký úsmev so slzami na krajíčku a v srdci zasa pocit šťastia so smútkom.

 

Režisér a scenárista Dean DeBlois to teda dokázal aj do tretice a doručil ďalší nádherný animák zo série How to Train Your Dragon. V rámci príbehu sa síce predošlým dvom nevyrovná, no po remeselnej a audiovizuálnej stránke ide dokonalý zážitok, ktorý rozhodne stojí za to vidieť na veľkom plátne.

 

Pre mňa ako nadšenca tejto ságy išlo o veľmi dôstojné vyvrcholenie jednej skvelej trilógie. Pokiaľ však k tejto látke nemáš až taký blízky vzťah, aby si snímke občas dokázal odpustiť nejaký ten nedostatok, je pravdepodobné, že si z mojich deväť bodov z desiatich čo-to odpočítaš.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
52