8. marca tak, ako každý rok, oslavujeme Medzinárodný deň žien. Práve z toho dôvodu naša redakcia vybrala desať filmových ženských hrdiniek, ktoré sú symbolom nezdolateľnosti a bojaschopnosti.

 

Výber nebol ale vôbec ľahký a mnohé nezabudnuteľné ženské postavy sa do užšieho zoznamu bohužiaľ nevošli. Špecifickú kapitolu pri vyberaní hrali najmä matky (Leia Organa, Beatrix Kiddo a podobne), ktorým sa od nás dostane samostatného článku, a preto ich v nižšie priloženom zozname určite nehľadaj.

 

10 výnimočné silných filmových hrdiniek, ktoré sú príkladom ženskej húževnatosti

Lisbeth Salander

Postavu Lisbeth Salander od švédskeho spisovateľa Stiega Larssona vo filmovej sérii The Girl with the Dragon Tattoo stvárnilo viacero herečiek (Noomi Rapace, Tehilla Blad, Rooney Mara, Claire Foy). V prípade hackerky Lisbeth Salander je jedna vec istá – nikdy nepatrila medzi slušné dievčatká.

 

Jej svojská povaha, drsný postoj a bisexualita ju odjakživa odlišovali od väčšiny ženských filmových hrdiniek. Minuloročnú časť s názvom The Girl in the Spider's Web v hlavnej role s Lisbeth Salander sme recenzovali aj na našom portáli.

 


Captain Marvel

Brie Larson stvárňujúca Carol Danvers, alebo teda Captain Marvel, je čerstvým a veľmi výrazným prírastkom do siene mocných ženských hrdiniek. Unikátnosť Captain Marvel spočíva najmä v tom, že jej postava je úplne prvou vedúcou superhrdinkou v rámci Marvel Cinematic Universe (MCU), čím priamo konkuruje Wonder Woman od DC.

 

Tvorcami z Marvelu býva Captain Marvel označovaná za najmocnejšiu superhrdinku, ktorá bola v doposiaľ premietaných marvelovkách predstavená, o čom ťa mohla presvedčiť aj počas včerajšej filmovej premiéry.

 


Alice

Záhadná spoločnosť Umbrella pri svojich pokusoch vypustila nebezpečný vírus, ktorý spravil z ľudí zombie. V prvej časti akčnej hororovej série Resident Evil sa bojovná Alice pokúšala hrozbu zastaviť ihneď pri jej vzniku.

 

Ukrajinka Mila Jovovich sa v očiach (najmä mužských divákov) zapísala skvelým sci-fi Piaty element, kde si zahrala po boku Bruca Willisa, ale práve jej rola v populárnej sérii Resident Evil bola tou, ktorá jej urobila celosvetové meno.

 

Éowyn

Geniálny J. R. R. Tolkien sa postaral o stvorenie knižnej Stredozeme, Peter Jackson o jej prevedenie na filmové plátno (trilógia Pán Prsteňov a Hobit) a Miranda Otto o stvárnenie nebojácnej Éowyn, netere kráľa Rohanu Théodena.

 

Pán Prsteňov od Petera Jacksona ukázal filmovým divákov svet mužských hrdinov, ktorí sa o svoje zásluhy so ženami v úvodzkovkách „príliš nedelili“. Práve Éowyn ale tvorila výnimku, ktorá sa vzoprela patriarchátu, naskočila na koňa a cválala smerom k rozhodujúcej a osudovej bitke o Stredozem. K bitke o Minas Tirith.


Thelma Dickinson / Louise Sawyer

Susan Sarandon a Geena Davis nám začiatkom 90. rokov minulého storočia predstavili dvojicu kultových postáv Thelmu a Louise. Tieto dve dievčatá jedného dňa vystrčili prostredník svojim príšerným manželom, a spoločne sa vydali na skutočne pozoruhodný road-trip.

 

Hlavné hrdinky počas svojho výletu ale porušili zákon a i keď ich väčšina divákov napriek tomuto činu vnímala ako morálne nevinné, polícia sa na ich činy prizerala inak. Aj kvôli vzniknutej situácii museli spojiť svoje sily a vydať sa za hranice Ameriky smerom do Mexika.

 


Ellen Ripley

V roku 1979 slávny Ridley Scott natočil kultové hororové sci-fi Votrelec, kde si hlavnú rolu mimo vražedných mimozemšťanov strihla talentovaná Sigourney Weaver. Tá vo filme zosobňovala jednu z najtvrdších ženských hrdiniek v histórii kinematografie. O tom niet žiadnych pochýb.

 

Statočná Ellen Ripleyová sa v legendárnej snímke ukázala byť schopnejšou a ráznejšou bojovníčkou, než akýkoľvek na plátne predstavený chlap. A keby sme si mali zvoliť, či sa proti nám postaví horda nebezpečných votrelcov, alebo Ripleyová s obrovským delom v ruke, zrejme by sme skúsili svoje šance s prvou možnosťou.

 

Trinity

Súrodenci Wachowski majú na svojom konte drámu Atlas mrakov, športového Speed Racera, no najmä trilógiu Matrix. Tá započala na prelome 21. storočia a zanechala za sebou nezabudnuteľnú stopu v rámci sci-fi a akčného žánru.

 

Hlavnú mužskú postavu Nea vo filme stvárnil sympaťák Keanu Reeves a roly jeho bojaschopnej polovičky sa ujala Kanaďanka Carrie-Anne Moss. Na jej latexovú kombinézu, štýlové okuliare, bláznivú jazdu na motorke a špičkové bojové schopnosti sa jednoducho nedá zabudnúť.


Furiosa

Séria s Mad Maxom bola vždy sústredená na hlavného mužského hrdinu, no v roku 2015 sa v skvelej akčnej snímke Mad Max: Fury Road po boku šialeného Maxa objavila Charlize Theron a jej postava Furiosa.

 

Tá sa svojou zúrivosťou a ráznosťou bez problémov vyrovnala hereckému kolegovi Tomovi Hardymu (Max), s ktorým spoločne rozdávali nepriateľom bolestné rany a nám predviedli vynikajúcu akčnú jazdu. Aj preto dúfame, že sa jedného dňa dočkáme rovnako kvalitného pokračovania. Táto možnosť je ale v aktuálnej dobe pomerne problematická.

 


Hermiona

Hermiona Grangerová z fantasy ságy o čarodejníkovi Harrym Potterovi bola kedysi snom každého druhého mladého chlapca a vzorom pre mnohé dievčatá. Jej postava totiž zosobňovala zvodnú dievčenskosť a zároveň výraznú schopnosť postarať sa o seba (i svojich kamarátov) vo všetkých náročných situáciách.

 

Tam, kde Harry a Ron vedomosťami z rokfortskej školy čarov a kúzel zaostávali, bola Hermiona vždy o niekoľko krokov vpred. Je isté, že bez jej pomoci by to k porážke temného čarodejníka Voldemorta hlavná trojka nikdy nedotiahla.

 


Maggie Fitzgerald

Uznávaný herec a režisér Clint Eastwood vo svojej športovej dráme emotívnym spôsobom vykreslil život čašníčky Maggie, ktorá sa dokázala za svoje ciele tvrdo pobiť. A to nielen metaforicky, ale aj doslova.

 

Jej neskorší tréner Frankie, ktorého stvárnil samotný režisér Eastwood, spočiatku 30-ročnej Maggie neveril, no neskôr v nej objavil pravého bojovného ducha. Športová dráma Million Dollar Baby bola za svoje kvality ocenená štyrmi Oscarmi, pričom jeden z nich získala hlavná herecká predstaviteľka Hilary Swank. A treba dodať, že naozaj zaslúžene.

 

 Mulan

K desiatim výrazným ženským hrdinkám na bonusové miesto pridávame odvážnu Mulan, ktorá svojou povahou pripomínala Aryu Stark z Game of Thrones. Mulan totiž nikdy nemala záujem o to, aby sa stala poslušnou manželkou svojho muža, ale naopak túžila po niečom, čo nebolo pre dievčatá z jej doby vôbec bežné – chcela sa stať bojovníčkou.

 

V urputnom boji proti rozmachu Húnov bola ale každá pomocná ruka vhodná a Mulan za krátku dobu ukázala, že i keď postrádala mužskú silu, určite jej nechýbal takt pre stratégiu a srdce odvážlivca.

 

Ktorá z menovaných filmových hrdiniek je tvojou favoritkou?
Lisbeth Salander
17 hlasov
Captain Marvel
38 hlasov
Alice
30 hlasov
Éowyn
48 hlasov
Thelma Dickinson / Louise Sawyer
2 hlasy
Ellen Ripley
115 hlasov
Trinity
43 hlasov
Furiosa
33 hlasov
Hermiona
184 hlasov
Maggie Fitzgerald
25 hlasov
Mulan
49 hlasov
Ohodnoť článok
5