Vitaj pri ďalšej časti našej pravidelnej sobotnej rubriky Tipy na filmy. V nej ti opäť raz odporučíme trojicu projektov, ktorým by si podľa nás určite mal dať šancu.

Oskar Almássy – Zlodeji (Manbiki kazoku, 2018, réžia: Hirokazu Kore'eda)

Ak si sledoval 91. ročník udeľovania prestížnych Oscarov, určite ti neunikol ani úspech snímky Roma, víťaza troch zlatých sošiek, a to vrátane tej v kategórii Najlepší zahraničný film. O tohto Oscara však súperila aj s výbornou japonskou drámou Zlodeji, ktorú by som ti teraz veľmi rád odporučil.

 

Jej príbeh je zameraný na členov jednej nebiologickej rodiny, žijúcej v provizórnom a stiesnenom obydlí na periférii Tokia. Ich rutinu ale naruší malé zanedbávané dievčatko, ktoré sa rozhodnú vziať si k sebe. Zlodeji sú veľmi empatickým filmom. Režisér tu výborne pracuje s témou rodiny, jej významom a vďaka premyslenému rozprávaniu nenudí ani napriek pomalému tempu.

 

Pomáhajú mu v tom aj bravúrne herecké výkony všetkých zúčastnených a absencia akéhokoľvek citového vydierania. Výsledkom je tak citlivá, prirodzená, no zároveň nevtieravá sociálna dráma, ktorá ťa donúti k zamysleniu a bude v tebe časom pekne dozrievať. 8,5/10

 

Dušan Šutarík – Drinking Buddies (2013, réžia: Joe Swanberg)

Režisér Joe Swanberg je pomerne výrazným tvorcom na poli amerického nezávislého filmu. Jeho snímky spadajú do tzv. „mumblecore“ subžánru a vyznačujú sa improvizáciou, malým dôrazom na dramatický oblúk a zameraním na vzťahy mladých ľudí okolo tridsiatky. Drinking Buddies spĺňa všetky tieto body a rozpráva o niekoľkých priateľoch, ktorí pracujú pivovare.

 

Každý deň si spolu vyjdú na pivko a klábosia o živote. Swanbergov film je príjemným a pohodovým zážitkom plným ľahkej romantiky a sympatických postáv v podaní výborných hercov (Olivia Wilde, Jake Johnson, Anna Kendrick a Ron Livingston). Pokiaľ máš rád príjemné nezávisláky, rozhodne by si filmu mohol dať šancu. 8/10

 

Šimon Kucka – After Life (2019, réžia: Ricky Gervais)

After Life je komediálnym seriálom z dielne Netflixu od scenáristu, režiséra a hlavného aktéra v jednej osobe, Rickyho Gervaisa. Britský herec, komik a autor známeho seriálu The Office vytvoril veľmi podarenú a vtipnú šou, v ktorej sám aj hrá hlavnú postavu menom Tony. Tony je z malého anglického mestečka, kde líšky dávajú ľuďom dobrú noc.

 

Prednedávnom mu na rakovinu zomrela žena a on tak uvažuje aj nad samovraždou. Jediné, čo ho drží nad vodou, je jeho verný spoločník, štvornohá sučka Brandy. Mrzutý Tony nenávidí všetkých ľudí vrátane seba, a tak celé svoje okolie pohoršuje svojimi nevhodnými nihilistickými poznámkami. Atmosféra celého seriálu balansuje medzi úžasnou komédiou a krutou drámou.

 

Nie každá epizóda končí idylicky, čo je v kontexte témy obrovské plus. Každá trvá približne len 20 minút, takže prvá 10-dielna séria ti ubehne raz-dva. V mnohých situáciách som spoznal seba samého, za predpokladu, že by som neslušné a pohoršujúce myšlienky z hlavy aj reálne vyslovil. After Life je zaujímavou čiernou komédiou, ktorá ti ukáže, ako v praxi vyzerá príslovie: Čo na srdci, to na jazyku. Akurát v trochu drsnejšej forme. 8/10

 

Ohodnoť článok
0
Foto: Aoi Pro, Inc.