Cyntoryn zvieratiek sa na Slovensku už istý čas promoval s gramaticky nesprávnou formou nadpisu, nad ktorou mnohí diváci spočiatku krútili hlavou. Preto treba vždy upozorňovať na to, že vzhľadom na pôvodný názov filmu Pet Sematary (správne sa píše cemetery) slovenský distribútor zvolil zámerné chyby v slove cintorín.

 

Pri prvotnej adaptácii z roku 1989 by si film našiel pod gramaticky správnym pomenovaním, a to Cintorín domácich zvierat. Krok distribútora pri tejto hororovej novinke preto určite chválime. Film s niekoľkými malými zmenami opätovne vychádzal z adaptácie Stephena Kinga a zameral sa na rodinu z mesta, ktorej sa podarilo odkúpiť pokojný odľahlý dom s nemalým lesným areálom.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

V ňom sa nachádza spomínaný cintorín, kde deti z okolia (práve ony stoja za gramatickými chybami) pochovávajú svojich domácich miláčikov. Neďaleko od daného miesta hlavný hrdina objaví miesto, pred ktorého zlom mali v minulosti utiecť starí indiáni. Keď na tejto pôde pochováte nebožtíka, vráti sa opäť medzi živých. Už ale nikdy nebude taký, ako predtým.

 

V tomto bode treba film porovnať s knižnou predlohou, pri ktorej sa hrozivá atmosféra temného miesta postupne stupňovala. V prípade novinky Pet Sematary si diváci iba pozreli trailer a v ňom sa presne dozvedeli, aká bude celá zápletka filmu, pričom im veľmi ľahko doplo, kto v priebehu snímky umrie a bude pochovaný k tomu, aby sa vrátil do sveta živých.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

Paradoxom ale je, že počas sledovania filmu v kine väčšie zimomriavky vyvoláva skôr vedľajšia dejová línia s Amy Seimetz a jej postavou Rachel Creed, manželkou doktora Louisa Creeda (Jason Clarke). Rachel si totiž v detstve zažila nepríjemné skúsenosti s ťažkými zdravotnými problémami svojej na lôžko pripútanej sestry.

 

Táto dejová línia išla pri propagácii snímky mierne do úzadia, a možno aj z toho dôvodu pri scenách v kine diváci v úvodzovkách „nedýchali“. Zábery z minulosti či podvedomím vyprodukované výjavy Rachel kľúčový príbeh síce nikam veľmi neposunuli, ale určite celkom slušne vystrašili.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

To sa bohužiaľ nedá povedať o očakávanom zlovestnom správaní obete, ktorú Louis Creed priviedol k životu. V danom ohľade zrejme drvivá väčšina divákov presne vedela, kam celý film smeruje.

 

Na pochvalu tvorcov ale treba povedať, že čakanie na „to“ nebolo vôbec zdĺhavé a nudné. Prostredie okolia odkúpeného rodinného domu malo určitú atmosféru a rola hlavy rodiny Jasonovi Clarkovi, ktorého môžeš poznať z oscarovej drámy First Man či z na Oscara nominovaného Mudbound, úprimne celkom sadla.

 

Zvyšní členovia rodiny sú taktiež sympatickou súčasťou príbehu a okrem otca na plátne dominuje aj malá Ellie Creed (Jeté Laurence). Palec hore si mimochodom za svoj herecký výkon zaslúži taktiež hrozivý kocúr Church.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

Od novodobej verzie Pet Sematary môžeš očakávať mierne nadpriemerný horor s niekoľkými slušnými „lakačkami“, ale pomerne predvídateľným dejom. Svojím spôsobom sa dá povedať, že bežného diváka, ktorý sa príde do kina iba zabaviť, nemá film viac-menej čím sklamať.

 

Ak ti ale drvivá väčšina mainstreamovej hororovej scény založená na „jump scares“ lezie hore krkom, z kinosály odídeš celkom sklamaný. Popravde to ale v tomto prípade bude najmä tvojou chybou, pretože ak si po prezentovaných traileroch čakal niečo viac, než radový americký hororový remake, bol si až príliš optimistický. Snímku hodnotím šiestimi bodmi z desiatich.

 

Cyntoryn zvieratiek nie je urážkou knižnej adaptácie, ale ani adeptom na horor roku (Recenzia)

 

Nový Pet Sematary, alebo teda Cyntoryn zvieratiek, ma nijak neurazil a z kinosály som odchádzal v rovnakom rozpoložení, ako som do nej prišiel. Od filmárov som totiž dostal presne to, čo som aj očakával. V prípade, že „jump scares“ hororory už jednoducho nemôžeš zniesť, z hodnotenia si určite odober aspoň jeden bod. A ideálne ani na film nechoď do kina.

 

Pokiaľ máš ale chuť na nenáročnú hororovú zábavu s popcornom v ruke, je pravdepodobné, že s hodnotením pôjdeš o bod vyššie a nevidím dôvod na to, aby si sa mal premietaniu v kine urputne vyhýbať.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
12
Foto: Paramount Pictures