Vitaj pri ďalšej časti našej pravidelnej sobotnej rubriky Tipy na filmy. V nej ti opäť raz odporučíme trojicu projektov, ktorým by si podľa nás určite mal dať šancu.

Oskar Almássy – Gauneri (Reservoir Dogs, 1992, réžia: Quentin Tarantino)

Slávny Quentin Tarantino už onedlho odhalí svoj v poradí deviaty film Once Upon a Time in Hollywood. Ja sa dnes ale vrátim k počiatkom jeho kariéry a predstavím ti pecku Reservoir Dogs. Táto gangsterka sa sústredí na mafiána, ktorý na vylúpenie klenotníctva najme partiu gangsterov.

 

Tí sa medzi sebou nepoznajú, a tak sa oslovujú podľa farieb. Akcia sa však nevydarí podľa plánov a lupičom neostáva nič iné, než sa ukryť v starom sklade. Polícia je im v pätách, napätie narastá a hrozí, že v uzavretom priestore čoskoro dôjde k masakru.

 

Keďže sa snímka odohráva v jednej miestnosti a za scenárom stojí sám Tarantino, musí ti byť jasné, že táto žánrová lahôdka stojí najmä na perfektne napísaných a zahraných postavách. No zdobí ju aj výborná atmosféra či prepracovaný príbeh, vďaka ktorým je Reservoir Dogs jedným nápaditým, drsným a zároveň zábavným krimi thrillerom. Pokiaľ si ho ešte nevidel, rozhodne to naprav. 9,5/10

 

Dušan Šutarík – The Highwaymen (2019, réžia: John Lee Hancock)

Obávané gangsterské duo Bonnie a Clyde je práve na vrchole svojej zločineckej dráhy. Polícia je na nich krátka, a preto sa rozhodne požiadať o pomoc dvoch bývalých rangerov Franka Hamera (Kevin Costner) a Maneyho Gaulta (Woody Harrelson). Časy sa však už dávno zmenili a vôbec nie je isté, či budú dvaja starnúci profíci schopní obávaných zločincov zneškodniť.

 

John Lee Hancock natočil solídnu kriminálku s výbornou atmosférou a hercami (vo vedľajších úlohách sú skvelí aj Thomas Mann, John Carroll Lynch a Kathy Bates). Snímka má síce kúsok cez dve hodiny, ale nuda pri nej nehrozí, hoci by predsa len zniesla trochu dramaturgického čistenia. Aj napriek tomu ale ide o jednoznačne nadpriemernú záležitosť, ktorá je hodná tvojej pozornosti. 8/10

 

Barbara Leschingerová – Rosemaryino dieťa (Rosemary's Baby, 1968, réžia: Roman Polanski)

Poľský režisér Roman Polanski previedol na veľké plátno knižný horor Rosemary’s Baby od spisovateľa Ira Levina a divákom tak naservíroval mysteriózny thriller s krásnou Miou Farrow v hlavnej úlohe. Ja ti tento skvost odporúčam práve pre jeho mrazivú atmosféru, do ktorej ťa vtiahne už od úvodnej uspávanky (naspievala ju Mia Farrow).

 

Mladomanželia Rosemary a Guy sa sťahujú do newyorského apartmánu so záhadnou minulosťou, ktorý si prerobia podľa svojich predstáv. Keď sa ale zoznámia s priateľským starším párom zo susedstva, začnú sa diať veľmi čudné veci. Rosemary po čase otehotnie, avšak dotieravosť susedov nepozná hraníc a narúša ich pokojný život. Rosemary nadobudne pocit, že sa stala obeťou satanistického sprisahania. Alebo je to len výplod jej fantázie?

 

Rosemary’s Baby nie je žiaden hororový prežitok, práve naopak. Polanski si dal záležať na detailoch, dokonca prinútil nežnú Miu zjesť surovú pečeň, a to aj napriek tomu, že bola vegetariánka. Nebudeš sa síce báť ako pri typických ľakačkách, no i tak budeš zvedavý, kam ťa dej snímky zavedie a aký osud čaká mladú Rosemary a jej dieťa. Počas filmu môžeš obdivovať krásy New Yorku zo 60. rokov a štýlové kúsky zo šatníka krehkej hrdinky. 8,5/10

 

Ohodnoť článok
4