Jakub už pripravil zoznam 5 najlepších momentov z nočnej epizódy Game of Thrones. My sa pozrieme na epizódu ako takú, pričom si povieme aj čo-to o jej kvalite. Defenzíva a hneď aj na začiatku ofenzíva Winterfellu sa ukázali ako chabé. Nebyť drakov, White Walkers a ich armáda by všetkých rozsekali behom chvíľky.

 

Ja osobne nechápem ani to, prečo boli Dothraki poslaní na smrť v predvoji tak vzdialenom od podpory pechoty. Taktiež mi nejde do hlavy, prečo nestrieľali z Trebuchetov (stredoveké mínomety s horiacimi skalami) skôr a viac? 

Vedeli, že mŕtvi prechádzajú nepriateľmi ako vlna, prečo teda nevykopať pred pechotou veľké zákopy, aby ich nemŕtvi nemohli doslova prevalcovať? Prečo nebol Winterfell takmer vôbec pripravený na obranu, hoci o príchode veľkej bitky všetci vedeli celé mesiace? Plánom bolo, že draci sa ukážu až keď dorazí na scénu Night King. Ale ako dopekla mohli Dany a Jon vedieť o jeho príchode k Branovi? Čo ak by tam šiel cez les a nie na čele armády? Nakoniec, nevedeli, že priletí na drakovi. Tých prečo je veľa.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

Je to tak, posledná epizóda Game of Thrones zase raz príbehovo ani logicky nedáva žiadny zmysel. Scenáristi stále stoja za bačkoru. A to radšej nezačíname ani s White Walkermi, ktorých pešiaci počujú kvapky krvi, ale generáli nezachytia šprintujúcu Aryu s výskokom na Night Kinga. Bola by to fakt úžasná scéna, nebyť tých debilných padajúcich kvapiek krvi.

 

Čo sa samotnej Arye týka, ja osobne nemám žiadny problém s tým, že to práve ona zabodla valyrijskú oceľ Night Kingovi presne na miesto, kde to urobili Deti lesa, keď ho stvorili. Na Aryu sa to nakoniec celkom hodí a ide o skvelý moment v rámci prekvapenia a budovania napätia v epizóde.

 

Dany je mimo, Jon sa k Night Kingovi nevie dostať a aj keby sa tam dostal, nedokázal by sa sám prebiť cez jeho generálov. Draci proti nemu nemajú žiaden účinok a čoskoro všetci umrú. Nástup Arye je skvelý a to, že svojho nepriateľa prekvapila, nie je vôbec neuveriteľné. 

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?


Všetci však dúfali, že sa dočkáme aspoň JEDNÉHO súboja Night Kinga s Jonom alebo iným šermiarom. Bohužiaľ, Vlado sa na natáčaní pravdepodobne ani trochu nezapotil, keď počas tých niekoľkých sérií viac-menej odkráčal celé svoje pôsobenie v seriáli, pričom hodil zopár oštepov. Zo samotného hlavného záporáka nie sme sklamaní. Jeho prítomnosť vždy znamenala veľké problémy a budil ozajstný strach a rešpekt.

 

A aj keď odišiel (v mojich očiach) dobrým spôsobom, ešte predtým sa nám mal ukázať v poriadnom súboji s mečmi. Pokojne jeden na jedného či štýlom Endgame, kedy sa proti nemu mohli postaviť viacerí hrdinovia, pričom by zistili, že je na nich jednoducho príliš silný a nedotknuteľný. O tom by sa presvedčila aj samotná Arya, ktorá však nie je bojovníčka ako Jon, Hound, Jorah, Brienne či Jamie alebo samotný Night King. Je to vrahyňa a assassín.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

Bohužiaľ, najväčší záporák celého seriálu a ultimátne zlo nám ani na jedinú sekundu nedokázalo ukázať, čoho je okrem svojich mýtických schopností vlastne schopné. A to je obrovská chyba scenáristov. Hnev fanúšikov je úplne prirodzený. Po prstoch by si zaslúžili aj za vyobrazenie White Walkers.

 

Tí za posledné dve série dokázali akurát tak podať Vladovi kopiju, ktorou zabil Viseriona... a to je tak všetko. Tvorcovia urobili z Night Kinga a jeho armády príliš silného protivníka, ktorého nešlo poraziť a nikdy ho ani poraziť nemali. Úlohou ľudí bolo prežiť čo najdlhšie a zabiť jedinú figúrku na šachovnici.

 

Každý to ale vníma inak. Niekto považuje fakt, že Jon (opäť) všetkých nezachránil, za chybu, no ja za čerstvú zmenu. Aj keď, aj v tejto epizóde ho zase zachraňovali scenáristi. Už to začína byť jemne otravné. Osobne som spokojný s každou smrťou, no popravde si želám, aby toho bolo viac.

 

Emocionálne som úplne chladný, keďže toho bolo naozaj minimum, čo sa z hľadiska úmrtia postáv malo stať. Zrejme nás to ešte len čaká, ale napríklad taký Sam mal určite umrieť. Jeho účasť medzi poslednými preživšími na dvore, ktorí kosili desiatky až stovky nemŕtvych, zatiaľ čo on nejako dokázal prežiť, je úplne smiešna. 

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

No, a teraz na hlavný bod programu. Táto epizóda bola príliš tmavá. Tipujem, že väčšine došlo, že to tak bude, už po tej poslednej. A tuším sa o tom písalo už pred mesiacmi, keď sa hovorilo o najväčšej televíznej bitke všetkých čias. A tá mala všetko, čo mať mala. Z hľadiska výpravy, produkcie a veľkoleposti bola skutočne tým najväčším, čo nielen Game of Thrones ponúklo. A rovnako tak bola vynikajúco natočená.

 

Režisér Miguel Sapochnik (Hardhome, Winds of Winter, Battle of the Bastards) ukázal, že je nesmierne talentovaný a s tým, čo mal k dispozícii, pracoval na vysokej úrovni. Mne osobne sa epizóda páčila a po technickej stránke jej veľmi nemám čo vytknúť. Striedanie tempa bolo veľmi rozumným ťahom a výrazne to zatraktívnilo epizódu a pridalo na dramatických prvkoch. Veľa ľudí to ale nerieši, „lebo bola tma“. A majú pravdu. Tvorcovia to skutočne prehnali a malo to byť svetlejšie.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

Kým nedorazia draci a Red Woman s jej plameňmi, skutočne nie je veľa vidieť. Ono to však už pri takýchto masívnych stretoch býva. Tiež sa však pripájam k ľuďom, ktorí si myslia, že by nebol až taký veľký problém urobiť to viditeľnejšie. Napadá mi pritom len jediný dôvod, prečo tomu tak bolo. Rozpočet. Mám dojem, že VFX a CGI sa im robili ľahšie, keďže nemuseli byť také detailné. Tma urobí veľa a taktiež veľa skryje (hlavne nedostatkov). Mám dojem, že HBO tu muselo šetriť, a tak sa zvolila noc.

 

Pokojne sa bitka mohla začať v noci a rýchlo presunúť k úsvitu, aby bolo dianie prehľadnejšie, no natáčať v noci bolo zrejme jediným riešením. Každý iný dôvod by sme všetci asi najradšej opľuli. Ja som síce drvivú väčšinu bitiek videl prehľadne (netreba to pozerať na 300 megových streamoch ľudia), no tiež som zažil situácie, kedy som na bojisku nevidel všetku akciu prehľadne. Ostáva veriť, že piata časť ponúkne ďalšie boje, ktoré si užijeme viac.

 

Strhujúca Bitka o Winterfell ponúkla množstvo prekvapení a úmrtí obľúbených postáv. Sklamala nás posledná epizóda?

 

Rovnako tak dúfame, že sa dočkáme nejakých epických momentov, na ktoré budeme spomínať (v Battle of the Bastards ich bolo mnoho). Celková atraktivita Battle of the Winterfell bola vysoká, avšak chýbali mi tu tie jednotlivé momenty, ktoré stoja nad ostatnými. Epizódu číslo 4 režíruje David Nutter (prvá a druhá časť), pričom Sapochnik natočil tú piatu, takže môžeme očakávať, že sa v nej preleje množstvo krvi. 


PS: Čo Bran cielil tým, že sa prevtelil do vrán?

Ohodnoť článok
46
Foto: HBO