Článok obsahuje spoilery z filmu Avengers: Endgame!

 

Ak si už videl najnovší a extrémne úspešný kúsok od Marvel Studios, tak už veľmi dobre vieš, že sa hrdinovia po prehre proti Thanosovi na konci Infinity War len tak jednoducho nevzdali a urobili všetko pre to, aby výsledok jeho lusknutia zvrátili. Cestovanie v čase bolo v súvislosti s Endgame spomínané už dávno pred premiérou snímky, no a internetové teórie sa v kinosálach ukázali ako pravdivé.

 

Cestovanie v čase má však veľa úskalí, čo nám jasne dokázalo už viacero filmov či seriálov, ktoré sa ním zaoberali. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sú diváci zmätení aj po zhliadnutí Avengers: Endgame. Aj kvôli tomu si práve v tomto článku rozoberieme, ako to vlastne vo filme fungovalo a nakoľko sa tvorcom darilo udržať cestovanie v rámci fyziky. Poďme na to ale po poriadku.

 

Na začiatku Endgame, po tom, čo hrdinovia zistili, že Thanos už Infinity Stones zničil, sme sa presunuli o 5 rokov neskôr, kedy z Quantum Realm konečne vyliezol Ant-Man (Paul Rudd). V jeho ponímaní času však ubehlo iba 5 hodín, a tak pribehol do základne Avengers, kde ostatným predostrel svoj plán, a teda cestovať v čase, pozbierať Infinity Stones skôr než Thanos (Josh Brolin) a vrátiť späť všetkých, ktorí neprežili lusknutie.

 

Ako v Avengers: Endgame funguje cestovanie v čase a čo si o ňom myslia odborníci?

 

Tony (Robert Downey Jr.) následne za jeden nudný podvečer vymyslel spôsob, ako zariadiť, aby to celé fungovalo a na Ant-Manov plán pristúpil. Avšak, s jednou podmienkou. Aby nedošlo k žiadnej zmene nedávnej minulosti (a vymazaniu jeho dcéry), musia všetkých padlých priviesť do ich súčasnosti, takže 5 rokov od konca Infinity War (do roku 2023). Tvorcovia Avengers: Endgame si v tomto prípade určili niekoľko pravidiel.

 

Vďaka Pym Particles a technológii Ant-Manovho obleku mohli prostredníctvom Quantum Realm skočiť kamkoľvek do minulosti za zlomok času a získať tak Infinity Stones v momentoch, ktoré si vyberú oni. Navyše, ako vysvetlila The Ancient One (Tilda Swinton) Bannerovi (Mark Ruffalo) na streche v New Yorku, tým, že Infinity Stones vezmú z rôznych období času, vytvoria úplne nové časové osi, odchyľujúce sa od tej pôvodnej.

 

Takže žiadna zmena, ktorú v minulosti vykonajú, nijako neovplyvní ich hlavnú časovú os. Preto napríklad Lokiho (Tom Hiddleston) útek s Tesseractom nespôsobil žiadnu pohromu v pôvodnej realite roku 2023, keďže sa vďaka tomu vytvorila nová časová os. A kvôli tomu by ani nefungoval Rhodeyho (Don Cheadle) plán zabiť Thanosa ako malé dieťa. Len by sa tým vytvorila ďalšia časová os, pričom v tej pôvodnej by sa nič nezmenilo.

 

Ako v Avengers: Endgame funguje cestovanie v čase a čo si o ňom myslia odborníci?

 

Má to ale háčik. Aby totiž nezničili svoju vlastnú realitu, musia vrátiť Infinity Stones späť na miesta, odkiaľ ich vzali. To na konci vyriešil Captain America (Chris Evans). O tom ale neskôr. Ďalším príkladom rozdielu medzi teóriou paralelných časových rovín a teóriou tzv. motýlích krídiel je aj Nebula. Mnohí si totiž mysleli, že keď dobrá Nebula (Karen Gillan) z roku 2023 zabila tú zlú z roku 2014, zabije vlastne samú seba. Bola však úplne v poriadku.

 

Stalo sa tak preto, lebo Nebula z roku 2014, ktorá cestovala do budúcnosti, vytvorila rozštiepenie časovej osi, takže ide o dve rôzne Nebuly, existujúce v dvoch rôznych časových osiach. Čo sa teda stane jednej, neovplyvní tú druhú. Zdá sa však, že Capove cestovanie v čase na konci pracuje na akomsi princípe časovej slučky. Keď totiž na konci filmu vráti všetky Infinity Stones na svoje miesta, rozhodne sa ostať v minulosti, z ktorej pochádza, aby prežil pokojný život po boku Peggy (Hayley Atwell).

 

Podľa logiky filmu ale tentokrát nevytvoril novú časovú os (ak by tak urobil, nemohol by sa vrátiť na lavičku do roku 2023). Ak si spomínaš, vo filme Captain America: Winter Soldier Peggy spomenula manžela, no nikdy neprezradila jeho meno. Na videu v múzeu, kde sa Cap na chvíľu ocitne, dokonca z jej úst zaznie, že Steve Rogers zachránil 1 000 mužov, vrátane toho, ktorý sa stal jej manželom. Dodala, že aj po smrti stále mení jej život.

 

 

Je teda možné, že tým jej záhadným manželom bol v skutočnosti Steve z roku 2023? Keď ju Steve v Captain America: Winter Soldier navštívi v nemocnici (vtedy už trpela Alzheimerovou chorobou, takže je logické, že si nepamätá), môžeme si všimnúť fotky jej detí. Podobizeň manžela však nie. Pokiaľ by si teda Steve z roku 2023 zachoval v minulosti falošnú identitu a nijako by nezasahoval do chodu dejín, zostala by časová línia stabilná.

 

Pôvodná verzia Stevea by sa tak prebudila z ľadu v roku 2012, pridala sa k Avengers a všetko by išlo tak, ako sme to už videli vo filmoch. Stále však môže ísť o prípad novej časovej osi, ktorú Steve vytvoril tým, že ostal v minulosti. To už ale nevysvetľuje, ako sa potom dostal zostarnutý späť do roku 2023 (žeby nám to prezradil nejaký ďalší film s Chrisom Evansom?).

 

Ku konkrétnemu cestovaniu časom (teda vytváraniu nových časových osí, neovplyvňujúcich tú pôvodnú), ktoré bolo vo filme použité, sa vyjadrili aj odborníci Michael Milford a Peter Stratton. Tí prezradili, že tvorcovia odviedli pomerne slušnú prácu a väčšina toho, čo sme videli na plátne, je údajne naozaj založená na teóriách o cestovaní v čase. Samozrejme, nezaobišlo sa to bez nejakých tých zakopnutí a zbytočného preháňania kvôli dramatickému efektu, no veľká časť vraj sedí.

 

Ako v Avengers: Endgame funguje cestovanie v čase a čo si o ňom myslia odborníci?

 

Milford so Strattonom si dokonca myslia, že sa dá cestovanie v čase vďaka Avengers. Endgame pochopiť oveľa ľahšie, než z reálnych teórií a poučiek. Vráťme sa ale späť k vyššie spomínanému Lokimu. Ako sme mohli v Endgame vidieť, Thorovmu (Chris Hemsworth) nevlastnému bratovi sa po nepodarenom pokuse Avengers získať Tesseract naskytla možnosť utiecť, ktorú aj využil. A vzal si pritom aj Tesseract.

 

Už v úvodných odsekoch bolo naznačené, že jeho zmiznutie nijako neovplyvnilo rok 2023. Podarilo sa mu ale vytvoriť jednu z ďalších časových osí. A keďže Steve na konci filmu vracal Infinity Stones na miesta, odkiaľ ich hrdinovia pôvodne vzali (a teda Tesseract do roku 1970), znamená to, že táto nová časová os s Lokim na úteku ostala otvorená. Týmto si Marvel Studios a Disney s najväčšou pravdepodobnosťou otvorili dvierka pre ďalšie dobrodružstvá s Lokim.

 

Ako totiž už určite vieš, Loki dostane na streamovacej platforme Disney+ svoj vlastný seriál. Môžeme teda predpokladať, že sa epizódy budú odohrávať v novej časovej osi, čím nijako neovplyvnia pôvodnú os v MCU roku 2023. No existuje aj teória, že Loki po zmiznutí s Tesseractom nevytvoril žiadnu novú os, ale ostal v tej pôvodnej. Ak by to ale bola naozaj pravda, neovplyvnilo by to iba samotný rok 2023, ale aj celé MCU od prvých Avengers z roku 2012.

 

Ako v Avengers: Endgame funguje cestovanie v čase a čo si o ňom myslia odborníci?

 

A myslím si, že do tohto bordelu by sa Kevin Feige a spol. rozhodne nepustili. No čo so samotnými Infinity Stones? V redakcii sme o tom diskutovali hneď niekoľkokrát, stále nám ale nejde do hlavy, ako sa Capovi podarilo vrátiť ich späť. Problémom totiž je, že na niektorých tých miestach nikdy v živote nebol a je len ťažko predstaviteľné, že by to v pohodičke zvládol len vďaka inštrukciám od niekoho, kto dané miesto pozná.

 

Taký Tesseract už napríklad nebol vo svojej štvorcovej forme a na Asgarde by si niekoho ako on veľmi pravdepodobne všimli (tu by sa to ale možno dalo vyargumentovať prostredníctvom Thorovej matky Friggy, ktorá by situáciu veľmi rýchlo pochopila a ten Aether by do Jane/Natalie Portman vložila ona sama). Taktiež by som si veľmi rád pozrel Steveov pohľad na Red Skulla pri vracaní Soul Stoneu.

 

Navyše, ako je už naznačené v predchádzajúcich riadkoch, niektoré Infinity Stones už neboli v takej forme, v akej ich si ich Avengers požičali. Okrem Tesseractu tak môžme spomenúť aj Mind Stone z Lokiho žezla. Najmä tieto dva Infinity Stones nám v hlavách nedajú pokoj, keďže pri vracaní späť na pôvodné miesto v čase už neboli vo svojej originálnej podobe.

 

Ako v Avengers: Endgame funguje cestovanie v čase a čo si o ňom myslia odborníci?

 

Cestovanie v čase je zložitá vec a v rámci filmov nad ním netreba príliš premýšľať. Keď už si totiž v jednej chvíli myslíš, že ti to celé začína dávať aký-taký zmysel, objaví sa niečo, čo tvoju teóriu dokonale rozbije. Ostáva nám iba dúfať, že sa mnoho otáznikov vytvorených v Avengers: Endgame vyrieši v nadchádzajúcich filmoch. No a keď už sme pri najbližšej budúcnosti MCU, musíme spomenúť aj Gamoru.

 

Nie však tú, ktorú Thanos obetoval pre získanie Soul Stoneu. Tá je nenávratne preč. Namiesto nej teda nastúpila Gamora z roku 2014, ktorá pricestovala do roku 2023 spoločne s celou Thanosovou armádou (privolala ich zlá Nebula zo základne Avengers). Po záverečnom súboji sme ju však už nevideli, takže momentálne ostáva záhadou, kde sa vlastne nachádza a v akom je stave. Vieme iba toľko, že Quill ju hľadá. No stavili by sme sa, že je niekde nažive a ešte o nej budeme počuť.

 

Ak sa ale objaví, je jasné, že sa dynamika v tíme Guardians of the Galaxy dozaista zmení. Gamora z roku 2014 totiž pricestovala do roku 2023 ešte predtým, než vlastne spoznala Star-Lorda a zvyšok bandy. A aj keď jej dobrá Nebula určite vysvetlila vzťah s Quillom, vzájomné pomery medzi Gamorou a ostatkom Guardians budú pravdepodobne trochu iné, keďže reálne pozná iba Nebulu. Bude teda rozhodne zaujímavé sledovať, ako sa vzťahy medzi týmito postavami vyvinú.

 

 

Čo sa týka Black Widow (Scarlett Johansson), tu sa názory na jej permanentnú smrť či možné oživenie líšia. Keďže zomrela pri získavaní Soul Stoneu a nie lusknutím, tak ju Avengers nemohli pomocou Infinity Stones vrátiť medzi živých. No podobne ako v prípade Gamory, aj Natashu by bolo za istých okolností možné oživiť cestovaním v čase. Stále však nevieme, čo sa vlastne stalo, keď Cap vracal Soul Stone späť na jeho miesto, pričom nepoznáme ani podrobnosti fungovania samotného Soul Stonu.

 

Zatiaľ teda počítame s tým, že Natasha je mŕtva a jej chystaná sólovka bude prequelom. Je síce možné, že sa v budúcich projektoch MCU ešte v nejakej forme objaví, no to už je na samotných tvorcoch. Ako sa teda k celej záležitosti okolo Black Widow postavia, je momentálne hudbou budúcnosti. Môžeš si však byť istý, že Feige to má v hlave dokonale premyslené. Koniec koncov, ako aj všetko ostatné.

Ohodnoť článok
31
Zdroj: time.com, esquire.com, movieweb.com, forbes.com, collider.com, youtube.com
Foto: Marvel Studios