V poradí tretia časť finálovej série Game of Thrones je už v týchto chvíľach niekoľko málo dní za nami. V epizóde s názvom The Long Night, ktorá mala rekordnú 80-minútovú stopáž a ponúkla hneď niekoľko skvelých scén, hrdinských momentov aj lákavých súbojov, hoci mnohým divákom vadilo, že bola príliš tmavá a často sa v jej udalostiach horšie orientovalo (o tom ale podrobnejšie v článkoch tutu a tu).

 

Očakávanú Bitku o Winterfell sme si ale celkom užili, a to aj vďaka talentovanému režisérovi Miguelovi Sapochnikovi (postaral sa už o epizódy, ako Hardhome, Winds of Winter či Battle of the Bastards), ktorý opäť raz dokázal, že remeslo a podobne ladené časti ovláda na jednotku. Sapochnik dokonca v nedávnom rozhovore pre magazín Entertainment Weekly prezradil, že kvôli epizóde The Long Night študoval snímku The Lord of the Rings: The Two Towers, a to konkrétne Bitku o Helm’s Deep.

 

Ďalej dodal, že tretia epizóda Game of Thrones fungovala aj vďaka zmenám žánru. V Bitke o Winterfell nájdeme totiž napätie, monster film, drámu, akčňák aj čistokrvný horor, pričom podľa režiséra ide celkovo o akýsi survival horor. Zároveň si musel zachovať zmysel pre perspektívu, keďže sa v bitke nachádzala hromada viac či menej dôležitých postáv a hereckých hviezd.

 

got behind the scenes

 

Každá z nich by chcela mať svoj vlastný veľký moment, no Sapochnik musel dbať najmä na samotnú udalosť a skutočnosť, koho príbehy chce v bitke vlastne vyrozprávať. Aj to a striedanie rytmu sa podpísalo na tom, že výsledná seriálová bitka nepôsobila nudne. K samotnej epizóde sa však vyjadrili aj showrunneri David Benioff a D. B. Weiss, ktorí sa v podrobných videách zo zákulisia natáčania zamerali na množstvo konkrétnych bodov epizódy.

 

Spoločne s hercami, členmi štábu a režisérom tak postupne zrekapitulovali príbehové oblúky postáv (Arye, Bran, Jorah, Theona, no došlo aj na ďalších), vysvetlili scenáristické uvažovanie pri niektorých konkrétnych momentoch a veľmi konkrétne diváka previedli celkovou náročnosťou epizódy aj jednotlivými zákutiami či významami Bitky o Winterfell. A to celé prostredníctvom série prehľadne a tematicky oddelených kapitol.

 

V nižšie priloženej dvojici videí tak zistíš, ako a vďaka čomu všetkému tvorcovia pracovali s napätím v rozhodujúcom strete s White Walkers, čo stálo za striedaním nádeje postáv so zúfalstvom a pocitom strachom, no a nezabudlo sa ani na masívnu prehliadku praktických efektov ako v exteriéri, tak aj v interiéri. Tie, samozrejme, doplnila následne aj práca trikárov a ich majstrovstvo v tvorbe počítačových efektov.

 

got behind the scenes

 

Sapochnik sa tiež nechal počuť, že chcel pôvodne režírovať tretí, štvrtý aj piaty diel, nakoniec mu však kvôli extrémnej náročnosti, plánovaniu a logistike epizód ostala iba tá v poradí tretia a piata, teda predposledná. Podľa režiséra sú ale tri vyššie spomínané epizódy ako jeden spojený príbeh, čo by mohlo naznačovať, že sa po Bitke o Winterfell vrhneme do ďalších zaujímavých súbojov a konfliktov.

 

A čo všetko stálo za natočením epizódy The Long Night? Nuž, vyčerpávajúce natáčanie tretej časti si vyžiadalo viac než 11 týždňov, pričom až 55-krát sa natáčalo v noci, kedy teplota dosahovala závratných 14 stupňov pod nulou. Na scénach pracovalo vyše 750 členov štábu a podľa hereckého predstaviteľa Grey Worma mali toho všetci dosť už po 3 týždňoch. Aj napriek tomu, že boli herci a všetci členovia štábu totálne vyšťavení, na výsledok sú nesmierne hrdí.

 

O tom ťa už ale presvedčia sľubované videá pod textom. Čo nás teda čaká najbližšie? V poradí štvrtá a zatiaľ nepomenovaná epizóda bude mať premiéru 5. mája (květen) 2019 a okrem Winterfellu, ktorý sa bude spamätávať z nedávnych udalostí, sa opäť pripomenie aj Cersei a jej prípravy na inváziu.

 

Proti však bude určite Daenerys. Tá by si totiž po Bitke o Winterfell mala na svoju stranu získať lordov zo Severu. Pokiaľ sa chceš o Game of Thrones a jednotlivých epizódach prebiehajúcej tretej série dozvedieť viac, určite vstúp do tohto vlákna.

 

 

Ohodnoť článok
5
Zdroj: indiewire.com, collider.com, collider.com