Ešte než ti prinesieme výber 10 najlepších anime, ktoré aktuálne môžeš sledovať na Netflixe, rozhodli sme sa, že dva z nich si ešte zaslúžia svoje samostatné články. Tým prvým je Death Note, anime klasika a jedna z najlepších žánroviek vôbec. Natočená bola podľa rovnomennej mangy (ktorej sa drží až na nejaké výkyvy v druhej kapitole) a vysielaná bola v rokoch 2006 až 2007 v 37 epizódach. 

 

O čo ide? V ríši mimo nášho pozemského sveta žijú Shinigami - stvorenia taktiež nazývané bohovia smrti. Ich svet pripomína očistec. Shinigami menom Ryuk je stále znudený, a tak sa jedného dňa rozhodne trošku zabaviť. Zhodí svoj Death Note (zápisník smrti) na Zem, aby videl, čo s ním ľudia urobia. 

 

17-ročný študent Light Yagami je naozajstný génius, ale je znechutený okolitým svetom, ktorý je prehnitý, skazený, krutý a hlavne zlý. Práve Light má to šťastie a nájde zatúlaný zápisník. V ňom objaví pravidlá použitia. Hlavné pravidlo: "Človek, ktorého meno je napísané do tohto zápisníku, zomrie." 

 

Death Note je nesmierne napínavým a geniálne napísaným anime, ktoré ťa dostane svojím prepracovaným príbehom

 

Už od prvých epizód je jasné, že nejde o klasické over the top anime. Áno, v hre sú síce nadprirodzené sily a akýsi bohovia smrti, dôraz sa však kladie na postavy, dialógy a hru dvoch geniálnych mozgov. Light ako Kira versus najlepší detektív na svete zvaný L. Súboj týchto dvoch ocení každý čo i len trošku náročnejší divák. Anime špičkovo pracuje s napätím, dialógmi a dejovými zvratmi. Prvých 25 epizód je priam dokonalých, či už hovoríme o deji, scenári alebo soundtracku. 

 

Jeden geniálny ťah od L strieda ďalší od Kiru, pričom ich ovplyvňujú aj vonkajšie faktory a nečakané situácie. Seriál však, rovnako ako postavy, improvizuje na vysokej úrovni a vždy ťa dokáže niečím prekvapiť. Rýchlo si obľúbiš postavy, či už pôjde o kladné alebo záporné (pričom nie je úplne jasné, kto je tu vlastne ten dobrý a kto zlý) a do skvelej atmosféry ťa vtiahne aj detailne budovaný svet. 

 

Death Note je nesmierne napínavým a geniálne napísaným anime, ktoré ťa dostane svojím prepracovaným príbehom

 

Ako som už spomínal, prvých 25 epizód je geniálnych. Následne však pre mňa nastáva nepochopiteľný obrat. Akoby seriál skončil a tvorcovia ho nasilu chceli vysielať aj naďalej. Na scénu dorazia nelogicky dokonalé postavy a príbeh sa začne vydávať istými cestičkami len preto, lebo to tak bude pre scenáristov jednoduchšie. Zabudni na geniálne a trpezlivo naplánované ťahy protagonistov a antagonistov. 

 

Dej ťa už nedokáže strhnúť, prekvapiť a sčasti sa ti aj zhnusí, keďže otáča postavy o stoosemdesiat stupňov. A to vrátane Lighta, z ktorého sa po 25 epizódach neuveriteľne trpezlivého a pripraveného génia stane premotivovaný wannabe Boh. Muž, ktorý si dával pozor na každý jeden detail, sa z ničoho nič cíti byť nedotknuteľný a riskuje príliš veľa.

 

V podstate by som povedal, že Death Note pre mňa skončilo 25. epizódou a ten zvyšok je už len doplnok pre tých, ktorých zaujíma vyvrcholenie príbehu. Dovtedy však ide o majstrovskú prácu s napätím, postavami a špičkovým scenárom v žánri sci-fi/krimi. A ty by si jej určite mal dať šancu.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
7
Foto: Netflix