Do konca Game of Thrones ostávajú posledné dve epizódy. Showrunneri povedali, že v čase odvysielania finále budú offline a pravdepodobne opití. Vedia totiž, že sa koncom nezavďačia všetkým, čo je viac-menej nemožné. Hnevať fanúšikov začali však už od začiatku minulej série a pokračujú v tom dodnes. Avšak, mňa sa to akosi netýka, keďže sa mi páčili všetky 4 doterajšie epizódy.

 

Niekto môže namietať, že by to bolo všetko super, keby nešlo o posledné epizódy a chceli vidieť niečo iné, no ja som od začiatku sledoval Game of Thrones práve kvôli takým epizódam, aké doposiaľ ponúka 8. séria. Dá sa teda povedať, že som spokojný, určite oveľa viac než pri 7. sérii. 

 

V dnešnej časti sa toho udialo mnoho. Arya odmietla Gendryho žiadosť o jej ruku s celkom chladným srdcom. Dievča netúži po láske, ale po pomste a zachovaní svojho rodu. Popravde, zdá sa byť nesmierne vzdialená všetkým naokolo a ak aj prežije, zrejme pôjde vlastnou cestou.

 

Posledná epizóda Game of Thrones v znamení emotívnych rozlúčok a prekvapivého záveru. Stane sa z Daenerys Mad Queen?

 

Rodina Starkovcov je rozprášená a jediným, kto skutočne nesie jej meno a chce zabezpečiť jej prežitie, je otravná Sansa. Jonove záujmy ležia inde, Arya je mimo hru a Bran, ak vôbec prežije, už nie je Bran. Celkom by nás už aj zaujímalo, čo je vlastne zač, či vidí do budúcnosti, dokáže ovplyvňovať minulosť, alebo je tam už len na okrasu. 

 

Rovnako sme zvedaví na pokračovanie linky Clegana s Aryou. Obaja sa spoločne vybrali do King’s Landing. The Hound zrejme chce čeliť svojmu bratovi (nie som si istý, či vie, čo sa s ním stalo, ale mám dojem, že nie). Arya zase ide za svojím ďalším cieľom, Cersei. Či sa naplní proroctvo a súčasnú kráľovnú skutočne zabije jeden z jej bratov, alebo to bude práve Arya, to je vo hviezdach. 

Dnešná epizóda sa niesla v znamení lúčenia. Jednak s padlými obeťami a hrdinami Bitky o Winterfell, jednak s čerstvými obeťami. Rhaegal je po smrti, o čo sa postaral Euron Greyjoy a jeho muži (nemôžem si pomôcť, tá postava proste nemá charizmu a nedokážem ju vystáť). Spoločne s Rhaegalom zomrelo aj množstvo členov armády a Dany v podstate prišla o drvivú časť svojho loďstva. Išlo o veľmi prekvapivý moment. Avšak, faktor prekvapenie ho zdobil v rovnakej miere ako faktor nelogickosti.

 

Áno, aj v tejto epizóde sa musíme venovať tak trošku debilnému scenáru

 

Posledná epizóda Game of Thrones v znamení emotívnych rozlúčok a prekvapivého záveru. Stane sa z Daenerys Mad Queen?
Máme tu Daenerys na drakoch, ktorá poslala svoju oslabenú armádu na more, kde vládne Euron a Golden Company bez toho, aby šla na prieskum alebo aspoň hrala na istotu. Dobre vedela, že Cersei disponuje zbraňami proti jej drakom, no akosi tento fakt ignorovala. Asi by sme si už na tieto scenáristické barličky mali zvyknúť a tešiť sa z diania na obrazovke. 

 

Rozlúčiť sme sa ale museli aj s inými postavami. Našťastie to neznačilo ich smrť. Free Folk sa rozhodli vrátiť na pravý sever. Zrejme im je u Starkovcov teplejšie, než sú ochotní vydržať. Tormund však spomínal, že sa na sever vydajú, až keď príde zima. Nemá však trvať niekoľko rokov? Alebo sa s úmrtím Night Kinga a jeho armády výrazne oteplí? V každom prípade asi už Tormunda neuvidíme, aj keď, nikdy nehovor nikdy.

 

Posledná epizóda Game of Thrones v znamení emotívnych rozlúčok a prekvapivého záveru. Stane sa z Daenerys Mad Queen?

 

Podobne je na tom Ghost, ktorého ten zmrd Jon ani len nepohladkal. A to mu neraz zachránil život. Každý predsa vie, že ľudia sa môžu mučiť, umierať, ale zvieratká vo filmoch a seriáloch trpieť nemôžu! Ale ani to nebolo posledné lúčenie dnešnej epizódy. The Mountain v samom závere sťal hlavu Missandei. Síce zomrela o epizódu neskôr, než sme to tipovali, no šťastný koniec pre ňu a Grey Worma bol od začiatku nereálny.

 

Je to predsa Game of Thrones. Odchod najkrajšej ženskej postavy v seriáli nás ale trápiť nemusí, keďže už o dva týždne nás čaká úplný koniec. Jej smrť mala predovšetkým fungovať ako katalyzátor pre Grey Worma a Daenerys. Tá zrejme už zabudne na všetky rady a empatiu. Poháňaná pomstou, hnevom a neistotou sadne na Drogona a spoločne so svojou armádou pôjde proti Cersei so všetkým, čo má.

 

A ja osobne si myslím, že súboj prehrá a pravdepodobne v ňom aj zomrie. Postupne sa z nej totiž stáva predobraz jej otca, Šialeného kráľa. Daenerys už od Mad Queen skutočne nemá ďaleko a bude zaujímavé sledovať, čo sa s jej postavou stane v posledných 2 epizódach. 

 

Posledná epizóda Game of Thrones v znamení emotívnych rozlúčok a prekvapivého záveru. Stane sa z Daenerys Mad Queen?

 

Na záver by som už vytkol len scénu, kedy Jon a Bran prezradia sestrám Starkovým pravdu o bastardovi z ich rodiny. Fakt, že nás o túto scénu tvorcovia obrali, znamená, že im už na rodine Starkových ako takých vôbec nezáleží. A nehorázne ma to štve, keďže práve oni sú kľúčovým rodom v celom seriáli a seriál sa vždy zameriaval na ich členov, postavy a vzťahy medzi nimi. Teraz sa však zdá, že sú absolútne nepodstatné a fungujú len ako figúrky na šachovnici. 

PS: Dany a spol stratili polovicu svojej armády? A kde akože bola tá druhá polovica? Vyzeralo to skôr tak, že Bitku o Winterfell prežilo tak tisíc ľudí (hoci bojisko vyzeralo z pohľadu ľudí úplne pusto).

Ohodnoť článok
14
Foto: HBO