V článku sa nachádzajú spoilery k Endgame!

 

Iron Man dorazil do kín takmer presne pred 11 rokmi. Oslavovali sme to aj na našom Instagrame, a že veru bolo čo oslavovať. Štart najväčšieho filmového univerza (sorry James Bond, Harry Potter, Star Wars a ďalšie) bol obrovským riskom pre celý Marvel, no niekoľkonásobne sa im vydaril. 

 

Iron Man sa stal popkultúrnou legendou a jeho filmy začali v kinách zarábať miliardy ešte predtým, než sa to v kinematografii dialo 5-6x do roka. Stal sa tvárou, mozgom a jagavým diamantom celého MCU, bez ktorého by dnes Hollywood vyzeral úplne inak. My sme sa teda vzhľadom na udalosti Endgame rozhodli pozrieť na niektoré jeho najlepšie momenty v rámci MCU. Áno, Iron Mana milujeme a budúcnosť MCU bez neho je pre nás veľmi smutnou predstavou.

 

1. I am Iron Man

Prvý film MCU, prvý veľký hrdina a veta, ktorá odznela na samom konci filmu. Vtedy sme ešte nemali šajnu, čo nás čaká a ako Tony Stark zmení nielen svet (tak, ako mu to povedal jeho otec), ale aj celý Hollywood. Nádherný koniec filmy, začiatok jednej éry a o 11 rokov neskôr aj uzavretie cyklu. 

 


2. Útek zo zajatia

Iron Man 3 je skvelý film. Ťažko povedať, či ide o najlepšiu sólovku tejto postavy, no určite ide o najodvážnejšiu a najoriginálnejšiu. Veľká škoda, že sme sa nedočkali a už ani nedočkáme ešte jedného filmu s Iron Manom (podľa mňa mala ešte jedna sólovka prísť na 100%), no aspoň máme na čo spomínať.

 

V trojke sa nájde veľa skvelých momentov, ale sekvencia, kde sa Tony snaží privolať oblek a následne s jeho časťami bojuje so špeciálnymi agentmi rozhodne stojí nad mnohými ostatnými (spomenúť by sa dala aj záchrana pasažierov z lietadla). 

 


3. Čo je Tony bez svojich oblekov?

Pamätný moment z Avengers, kedy Captain America školil Tonyho. Je to sebec, ktorý by sa nedokázal obetovať pre druhých. Mozog tímu mu to šplechol do ksichtu na konci filmu, kedy sa obetoval pre všetkých. Ešte predtým však Rogersa odbil skvelou hláškou. A navyše je tu vidieť aj pekný vývin Thorovej postavy.

 


4. Záchrana dedinky v Iron Man 1

Prvý poriadny let, zostrelenie, ukázanie Iron Manových schopností a gadgetov naplno,  nečakané zostrelenie a následné uhnutie sa strele z tanku, záchrana dedinky a nakoniec odchod zo scény bez pozerania sa späť na výbuch. Ale hej, v roku 2008 to fungovalo ako dokonalé švajčiarske hodinky. 

 


5. Hulkbuster vs Hulk

Zabudnime na ten koniec, Hulka proste nejako uzemniť museli, takže nad tým privrieme oči. Samotný nástup Hulkbustera bol však vynikajúci a súboj Tonyho s Hulkom sme si v kine nesmierne užili. A to vrátane vynikajúcej hlášky Go to Sleep. MCU jednoducho patrilo Downeymu a Iron Manovi.

 

 

6. Iron Man vs Cap a Bucky

Baron Zemo bol jedným z tých lepších komiksových záporákov. Donútil proti sebe obrátiť Tonyho a Capa v súboji na život a na smrť, kedy sa chcel Tony pomstiť za vraždu svojich rodičov. Tú vykonal Bucky ako Winter Soldier, keď bol ešte ovládaný HYDROU. Boli tu emócie, skvelé dialógy a vynikajúca súbojová choreografia. Je zaujímavé, že od konca Civil War sa Tony s Buckym prakticky nestretol a už spolu nikdy nehovorili. 

 


7. Súboj s Thanosom

Hej, Thanos bez Infinity Stone bol v Endgame tak trošku overpowered, ale inak sa to ani nedalo, ak sme sa mali dočkať finálneho súboja Big Three s Mad Titanom. Tony nám však ešte v Infinity War ukázal, že je jediným Avengerom, ktorý sa Thanosovi môže rovnať. Je totiž geniálny, dokáže improvizovať v boji a jeho obleky mu dovoľujú ísť aj do extrémov.

 

 

A spomenúť musíme aj túto vynikajúcu hlášku.

 

 

8. Grand Prix de Monaco Historique

Whiplash Mickeyho Rourka a vlastne celý film až na pár svetlých výnimiek za veľa nestál. Avšak, práve tých niekoľko dobrých momentov sa dokázalo postarať o fajn zábavu. Medzi ne rozhodne patria aj preteky Grand Prix de Monaco Historique, kedy Whiplash presekol Tonyho formulu a následne s ním „bojoval“. Akonáhle sa však Tony dostal k obleku v skvelej scéne, ukázal mu, kto má navrch.

 

 


9. Posledný súboj Tonyho so Steveom

Robert Downey Jr. je skvelý herec. Posledné roky sa však zaviazal k MCU, keďže prachy odnikadiaľ už nepotreboval. To sa však čoskoro zmení, a tak sa môžeme tešiť na jeho ďalšie filmy. Svoj herecký talent ale ukázal hneď na začiatku Endgame. Akonáhle mu to téma dovolila, začal do svojich priateľov a kolegov rýpať.

 

Neostalo to však len pri odkaze na Civil War. Tony by v tom momente Stevea najradšej úplne zatratil a nerozprávali sa zrejme 5 rokov. Downeyho viac-menej monológ stvoril perfektnú scénu, akých už v MCU zrejme veľa neuvidíme. Jednak za to môžu scenáre, atmosféra filmov a herci samotní, ktorí častokrát hrajú len to svoje, maximálne taký nadštandard. Aj preto je Endgame výnimočným, ak nie najlepším filmom z MCU.

 

Komorná atmosféra Avengerom veľmi prospieva, no najprv sa musí vybudovať. Snáď teda Feige a spol. poslúchnu divákov, ktorí budú chcieť od MCU viac podobných filmov.

 

10. I am inevitable...

and I... am... Iron Man

 

Downey navždy pochoval Batmanovu hlášku, pretože nikdy nebude znieť viac cool než práve Iron Manova verzia. Pripočítať si k tomu musíme fakt, že Downey je špičkový herec a dokázal to podať fenomenálne. On sa pre túto rolu skutočne narodil, asi ako Jackman pre Wolverina. Tony pochopil, že jediná cesta, ako Thanosa poraziť, je obetovať vlastný život. Ešte predtým sa však postaral o pravdepodobne najpamätnejší moment celého MCU, pri ktorom sa rozplače každý veľký drsňák. Stačí, ak máš k tejto postave nejaký vzťah. 

 

 Bonus: We Have a Hulk

 

Na záver by sme radi vyzdvihli prácu Josha Brolina ako Thanosa. Lepší kasting si už spätne ani nedokážeme predstaviť. Keby nešlo o CGI postavu, nejaká tá nominácia by sa mu pravdepodobne ušla (aj keď možno nie na Oscaroch).

 

Ohodnoť článok
12