Text bude obsahovať spoilery z 2. epizódy seriálu Chernobyl!

 

Pane, ja som jadrová fyzička, azda viem, o čom hovorím. Než ste sa stal námestníkom tajomníka, pracoval ste vo fabrike na topánky.“ Aj takýmto humorným spôsobom dokáže Chernobyl zarývať do niekdajšieho komunistického režimu ZSSR. 7 hodín po explózii sa však celá udalosť naďalej príliš bagatelizovala.

 

Už v priebehu prvej epizódy mohli diváci vidieť, že niektorí funkcionári brali haváriu v jadrovej elektrárni V. I. Lenina na ľahkú váhu, a preto museli k veci nastúpiť cenení vedci. Až s ich príchodom začalo istým ľuďom svitať, že výbuch v Černobyle je obrovským problémom, a to nielen pre krajiny spadajúce pod Sovietsky zväz.

 

Boris Ščerbina (Stellan Skarsgård) a Valery Legasov (Jared Harris)

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

Profesor Valery Legasov, ktorého v seriáli stvárňuje vynikajúci Jared Harris (Podivný prípad Benjamina Buttona, Sherlock Holmes: Hra tieňov), dokázal pomerne zrozumiteľným, ale za to mimoriadne desivým spôsobom popísať problematiku celej situácie tým, že šíriacu sa radiáciu prirovnal k nábojom zo strelnej zbrane.

 

Nachádzaš sa v neďalekých mestách od havárie? Pravdepodobne dostaneš rakovinu. Si v centre diania podobne ako profesor Legasov? Zostáva ti približne 5 rokov života. Si nútený vydať sa priamo do elektrárne? Tak to sa môžeš rovno rozlúčiť so životom, pretože zhruba za týždeň je bohužiaľ po tebe.

 

Zjednodušene povedané – keď sa do diania plnou silou zapojili vedci, celá katastrofa začala naberať čoraz reálnejšie kontúry. No a diváci si samozrejme počas sledovania uvedomujú tú najhrôzostrašnejšiu skutočnosť – že černobyľská havária nie je žiadnym výmyslom scenáristov, ale súčasťou temnej histórie ľudstva.

 

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

30 hodín po výbuchu sa mierna radiácia dostala aj do Švédska a v USA začali vysielať prvé hrozivé informácie. Uzavretie mesta a prerušenie telefónneho spojenia sa teda za krátku chvíľu ukázalo ako neefektívne riešenie a zastaviť tok informácií o pravde bolo pre vedenie čoraz problematickejšie.

 

V tomto bode svoje srdce ukázal aj tvrdo pôsobiaci funkcionár Boris Ščerbina, ktorého si zahral rokmi overený švédsky herec Stellan Skarsgård (Avengers: Age of Ultron, The Girl with the Dragon Tattoo). Stellan nie je len talentovaným umelcom, ale taktiež otcom nadaných hercov Valtera (Lords of Chaos), Alexandra (True Blood, Melancholia), Gustafa (Vikingovia, Westworld) či Billa (It, Atomic Blonde, Castle Rock).

 

Jeho stvárnenie Borisa Ščerbinu ma v druhej časti Chernobylu nadchlo nad všetky možné očakávania a v priebehu niekoľkých krátkych dialógov či monológov sa pre mňa stal najvýraznejšou postavou celého seriálu. Iste, Jared Harris alias profesor Legasov Stellanovi vynikajúcim spôsobom sekunduje, ale z môjho uhľa pohľadu na charizmu priamočiareho funkcionára Ščerbinu jednoducho nemá.

 

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

Nekompromisný Ščerbina o evakuácii neďalekého mestečka Pripiať nechcel spočiatku vôbec počuť, ale ako už z histórie určite vieš, pre dobro obyvateľov sa z mesta Pripiať muselo stať mesto duchov. Tým, že z danej oblasti odišli civilisti, sa však samozrejme problém ako taký nijako nevyriešil.

 

Ako správne poznamenala ďalšia vedkyňa Ulana Khomyuk (Emily Watson), v elektrárni môže v blízkych hodinách nastať explózia gigantických rozmerov, ktorá by zabila obrovské množstvo ľudí a okolité štáty by spravila neobývateľnými na najbližších minimálne 100 rokov.

 

Treba povedať, že táto situácia znie už samozrejme sama o sebe extrémne hrozivo. A pokiaľ si v danej chvíli opäť spomenieš na to, že v podobnej situácii (ak teda odrátame určite historické nepresnosti, v ktorých sa nijako detailne neorientujem) sa skutočne ocitli hlavní aktéri, ktorí sa snažili o to, aby na haváriu v Černobyle nedoplatilo viac ľudí, než je nutné, tak ťa skrátka poriadne zamrazí.

 

Ulana Khomyuk (Emily Watson)

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

Aj preto sa pohlavári s návrhom Ulany Khomyuk a profesora Legasova nakoniec rozhodli, že radšej obetujú trojicu miestnych pracujúcich, než ďalšie ťažko vypočítateľné množstvo nevinných obetí. Na konci epizódy teda Boris Ščerbina predniesol reč, ktorá dokázala trojicu obetavých hrdinov presvedčiť o tom, že ich smrť nebude márna.

 

S príchodom do elektrárne som mal pocit, že dozimetre trojice záchrancov od takého množstva radiácie na mieste v úvodzovkách explodujú a už teraz môžem s radosťou prehlásiť, že sa skutočne neviem dočkať nasledujúcej epizódy.

 

Černobyľom sa šíri smrť v podobe radiácie. Ako sa nám páčila 2. časť napínavej novinky od HBO?

 

Chernobyl si našťastie dokázal udržať napätie z úvodnej časti a dokonca ho v niekoľkých scénach (pád helikoptéry, Legasovove objasnenie situácie) ešte viac vypňovať. A mierny chaos z minulej časti, ktorý som už spomínal v prvých dojmoch zo seriálu, sa skutočne dostal do úzadia.

 

Celá situácia ohľadom tejto tragédie začína byť čoraz jasnejšia a výrazne temnejšia. Zo všetkých menovaných dôvodov preto neváham druhej epizóde udeliť plný počet bodov, a teda desať z desiatich. 3. časť na HBO budeš môcť sledovať už 21. mája (května).

Ohodnoť článok
38
Foto: HBO