Finále Game of Thrones je už za nami a nám nezostáva nič iné, než poďakovať tvorcom za dlhoročnú skvelú prácu, no taktiež vyroniť slzu nad klesajúcou kvalitou v rámci posledných sérií. V nasledujúcom texte sa budeme venovať príbehovej stránke seriálu, a teda konkrétne osudom hlavných hrdinov.

 

Dojmy z finálnej časti nájdeš tu a rozhovor s Vladimírom Furdíkom, v ktorom sme preberali aj alternatívny záver Game of Thrones, si prečítaš v tomto článku.

 

osud hl hrdinov got 

Jaime Lannister a jeho zmarený potenciál

Ak by ste nechali nového diváka Game of Thrones zhliadnuť úvodný diel prvej série, dozaista by Jaimeho označil za neľútostného sviniara a prial by si jeho smrť. Práve Jaime totiž zhodil z veže malého Brana Starka, aby ochránil seba a svoju milovanú Cersei. Serialoví tvorcovia nám ukázali muža zaslepeného láskou ku krutej žene, ktorá z neho robila monštrum.

 

Len preto, aby sa  Jaime dostal zo zajatia Starkovcov a vrátil sa k Cersei, dokázal zavraždiť svojho bratranca Altona Lannistera. Od momentu, kedy ale prišiel o svoju ruku pri ochrane Brienne pred znásilnením, sa v ňom niečo zlomilo. Uvedomil si, že ho jeho otec Tywin Lannister nedokáže zakaždým ochrániť a taktiež pochopil, že sa nedá z každej situácie vykúpiť zlatom Lannisterovcov.

 

No a následne po tom, ako zachránil Brienne pred gladiátorskou šou s medveďom, sme mohli pozorovať, ako sa pomaly stáva čoraz populárnejším hrdinom. V priebehu 7. série dokonca pred Cersei uprednostnil boj proti nemŕtvym, zahodil tento toxický vzťah a jednoducho sa zachoval čestne. V 8. sérii sa navyše odpútal od Cersei natoľko, že spolu s Brienne skončil v jednej posteli. Následne sa však nečakane rozhodol vrátiť do King's Landing, čím zarmútil divákov aj samotnú Brienne.

 

Mnohí nadšenci dúfali, že sa do hlavného mesta vracia len preto, aby svoju bývalú lásku zavraždil a tým zabránil pokračujúcej vláde zlovestnej tyranky. Bohužiaľ sa ale na záver ukázal ako zaslepený blázon a umrel po boku ním milovanej Cersei. Niekoľko sérií sme teda sledovali jeho cestu za vykúpením iba kvôli tomu, aby sa vrátil do bodu, od ktorého dlhý čas utekal preč. Malou cťou pre zachovanie jeho mena sa však na záver stal aspoň rozšírený zápis do knihy členov kráľovskej stráže, o ktorý sa postarala Brienne.

 

osud hl hrdinov got

 

Cersei Lannister mal právo zavraždiť každý

obyvateľ Westerosu, nakoniec ju ale pochovali kamene

Joffrey Baratheon zomrel otrávením, Ramsayho Boltona zožrali vlastné psy, Roosea Boltona zabil vlastný syn, Gregora Clegana zabil jeho brat, Waldera Freya a jeho rodinu vyvraždila Arya, ktorá sa postaral aj o Petyra Baelisha, no a Cersei? Cersei bola pochovaná pod King's  Landing. Jaimeho sestra sa prostredníctvom všetkých sérií postarala o trápenie či smrť mnohých dôležitých postáv, a tak sme si všetci samozrejme želali, aby bola jej smrť poriadne krutá.

 

Mali sme tu mnohé náznaky toho, že by mohla padnúť rukou jedného zo svojich bratov. Spomínaná smrť dokonca vychádzala aj z knižného proroctva o Valonqarovi, čo znamená v preklade malý brat.

 

Seriál však neustále odkazoval hlavne na to, že Arya pôjde po krku Cersei a podľa proroctva Melisandry mala zavrieť hnedé oči (Walder Frey), modré oči (Night King) a zelené oči (Cersei Lannister), takže sa všeobecne predpokladalo, že sa časom dostane aj k Cersei. Možností bolo veľa a nakoniec si na Cersei mohol pokojne pochutnať aj Drogon, ale smrť spôsobená zavalením je pre beštiu, akou Cersei rozhodne bola, jednoducho príliš milosrdná. A ako bonus zomrela v náručí Jaimeho. Toto si jednoducho nezaslúžila. 

 

osud hl hrdinov got 

Daenerys Targaryen a jej prerod na Mad Queen

V jednej ankete sme sa čitateľov pýtali, či považujú prerod Daenerys na Šialenú kráľovnú za urýchlený. Do dnešného dňa za možnosť áno hlasovalo viac než 2 700 ľudí a za možnosť nie iba niečo cez 1 000. Obe strany však mohli vystupovať s rôznymi argumentami. O tom, že sa z Daenerys stane Mad Queen, napríklad nepochyboval ani slovenský kaskadér Vladimír Furdík stvárňujúci Night Kinga.

 

A čo vlastne ľudia očakávajú? Veď Daenerys je dcérou Šialeného kráľa. A keď som videl, ako tú postavu hrala, bolo to vidno. Podľa môjho názoru nebola nikdy kladnou postavou. Osobne mi prišla ako taká pyšná princezná,“ vyjadril sa Furdík v rozhovore pre náš portál.

 

Áno, treba priznať, ze indícií, ktoré z Daenerys robili zápornú postavu, bolo v priebehu sérií hneď niekoľko (rozobrali sme si ich v tomto článku). Jej prerod je z toho dôvodu určite pochopiteľný, ale na druhej strane podľa mnohých fanúšikov veľmi urýchlený. Scénaristi pri krátkom počte zostávajúcich epizód skrátka svoju prácu nedotiahli do konca a rozvíjanie jej šialenosti viac-menej prebehlo behom niekoľkých epizód 8. série.

 

Smrť rukou Jona Snowa patrila medzi pravdepodobné teórie a s príchodom smútiaceho Drogona išlo taktiež o celkom emotívnu scénu. Vzhľadom na jej víziu „oslobodzovania“ ďalších krajín jednoducho nehrozilo, že by sa jej vláda zaobišla bez vojen, a preto ju musel niekto z hlavných hrdinov odstrániť zo scény.

 

osud hl hrdinov got 

Na Jona Snowa platí známe porekadlo za

dobrotu na žobrotu, ale aj tak neskončil vôbec najhoršie

Jon Snow bol (nielen) pri Daenerys dlhú dobu naivný, ale Tyrion mu našťastie nalial do hlavy kúsok rozumu, a tak na konci urobil správnu vec. A to bez ohľadu na to, že mu jej zavraždenie zlomilo srdce a kvôli zabitiu Daenerys mohol sám ľahko skončiť mŕtvy. Najprv sa nám mohlo zdať, že sa o menšiu pomstu postará Drogon, no ten po ohnivom vyjadrení svojho zármutku vrátane spálenia Železného trónu jednoducho niekam odletel. Je možné, že Jona nezabil iba kvôli tomu, že je Targaryen? Ťažko povedať.

 

V každom prípade je pomerne neuveriteľné, že čoraz radikálnejšie zmýšľajúci Grey Worm umiestnil Jona Snowa do väzenia miesto toho, aby ho na mieste podrezal (to bolo tiež nereálne, ale tak, vitajte v GoT). Za jeho skutok sme mu samozrejme vďační, pretože v nasledujúcom vývoji deja Jona svojím spôsobom čakal zaslúžený dôchodok.

 

Jonov život Dothrakom a Unsullied nestál za rozpútanie ďalších konfliktov, ale zároveň požadovali trest. No a doživotie v Night's Watch dokázali nakoniec nejako prežiť. Ak si odrátame obdobie Winterfellu za čias Neda Starka, tak na Castle Black zažil Jon Snow azda svoje najlepšie obdobie života, kedy navyše spoznal aj Ygritte.

 

A vzhľadom na to, že sú Divokí priatelia Jona i Night's Watch a hrozba White Walkers je zažehnaná, malo by ísť o viac než pokojný „dôchodok“. Pripočítajme si k tomu prítomnosť jeho zvieracieho priateľa Ghosta a taktiež Tormunda. Jon z toho skrátka vyviazol naozaj dobre a i keď fakticky hovoríme o treste, väčším trestom by určite bolo únavné spravovanie Westerosu z pozície kráľa. Jon totiž nikdy netúžil po Železnom tróne. Pokoj na ďalekom severe bude preto pre neho viac než vhodný.

 

osud hl hrdinov got

 

Tyrionovi je radenie kráľom zdá sa súdené

Vždy prefíkaný Tyrion robil posledné série množstvo chýb, ktoré boli vzhľadom na jeho vysokú inteligenciu a strategické uvažovanie zo scenáristického hľadiska mierne silené a nepravdepodobné. Ale fajn, uznávame, je len človek a ľudia sú omylní. Tyrion sa dlhú dobu mýlil aj v prípade Daenerys a ako neskôr výstižne povedal, Varysov prach mu môže teraz odkázať „ja som ti to hovoril“.

 

Po tom, ako už bolo jasné, že sa z Daenerys stala Mad Queen, alebo teda presnejšie Queen of Ashes (ten popol bol skutočne všadeprítomný), sa ale priamočiarym spôsobom odmietol podieľať na genocíde v King's Landing a pred celou armádou odhodil svoj odznak pobočníka kráľovnej. Daenerys by samozrejme tak či onak rozkázala vojakom, aby ho zajali, pretože po prepustení väzňa Jaimeho opäť porušil jej rozkazy, a teda ju istým spôsobom zradil.

 

Situácia sa však nakoniec po smrti Daenerys vyvinula v jeho prospech. I keď popravde nedokážeme pochopiť, ako mohol mať uväznený Tyrion také veľké slovo, aby navrhol voľbu kráľa. Zdá sa však, že učinil dobre, pretože si ho nový kráľ Bran zobral pod ochranné krídla a Grey Worm mu tým pádom nemohol ublížiť.

 

osud hl hrdinov got 

Jorah, Varys, Grey Worm, Arya, Bran, Sansa

Verný priateľ Daenerys Jorah Mormont sa dočkal úmrtia, o ktorom môžu snívať mnohí hrdinovia Game of Thrones. Prísť o život v boji pri ochrane jeho milovanej kráľovnej mu bolo skrátka súdené. Čo sa týka Varysovej smrti, mrzelo nás, že než začal kuť intrigy proti Daenerys, neodišiel loďou napríklad do Pentosu, kde by bol mimo jej dosahu. Scenáristi mu ale takýto racionálny krok nepovolili, a preto skončil upálený. Zabitie mimo kamery nás pri takejto dôležitej postave navyše veru príliš nepotešilo.

 

Grey Worm prišiel očakávane o svoju milovanú, stal sa z neho radikálne zmýšľajúci vojak, no a nakoniec odišiel na ostrov Naath, kam plánoval ísť s Missandei. Nevieme síce, prečo tak učinil, ale možno si tam bude hľadať novú partnerku podobnú jeho bývalej láske. Arya sa v 8. sérii ukázala ako dôležitý činiteľ a jej ninja schopnosti využila na to, aby sa nepozorovane dostala až k Night Kingovi.

 

Na záver sa rozhodla cestovať do neznáma a spoznávať krajiny, ktoré nie sú zaznamenané na mape. Teoreticky jej ale o krajinách mimo mapy mohol porozprávať vďaka svojim schopnostiam aj Bran (i keď presnú moc jeho schopností nepoznáme).

 

Ten už dlhší čas vystupuje ako záhadný Three-Eyed Raven, ktorý by mal dokázať nahliadnuť do minulosti i budúcnosti, vďaka čomu napríklad vedel zrejme predpokladať, že Arya zabije Night Kinga (preto jej dal valyrijskú dýku presne na mieste, kde ho zabila).

 

V poslednej epizóde nám dokonca prezradil, že všetky cesty, ktorými si jednotliví hrdinovia prešli, viedli k tomu, aby sa na trón dostal práve on. Z toho dôvodu nevyčítal Theonovi ani Jaimemu ich pohnutú minulosť. Vedel totiž, že ešte poslúžia svojmu účelu (Theon napríklad zomrel pri jeho ochrane, čím dal Aryii dostatočný čas na to, aby Brana zachránila).

 

Sansa po všetkých útrapách zasadla na pozíciu kráľovnej Severu a vhodnejšiu rolu jej tvorcovia pravdepodobne nemohli ani prisúdiť. Škoda len, že sa v priebehu 8. série správala k Daenerys tak nepríjemne, pretože svojou nenávisťou a šírením správ o Jonovi môže čiastočne aj ona za to, že Daenerys dostala skrat a vyvraždila nevinných v King's Landing.

 

Ktorý záver sa ti pozdával najviac? A u koho si bol naopak nespokojný?

 

osud hl hrdinov got

Koho konečná dejová línia sa ti najviac pozdávala?
Cerseina
5 hlasov
Jaimeho
12 hlasov
Daenerysina
38 hlasov
Jonova
132 hlasov
Tyrionova
105 hlasov
Jorahova
74 hlasov
Varysova
4 hlasy
Grey Wormova
2 hlasy
Aryina
147 hlasov
Sansina
177 hlasov
Bran
28 hlasov
Niekoho iného
28 hlasov
Ohodnoť článok
2
Zdroj: screencrush.com
Foto: HBO