Text bude obsahovať spoilery z 3. časti seriálu Chernobyl!

 

Alexej Ananenko, Valeri Bezpalov a Boris Baranov. Mená troch mužov, ktorí riskovali svoje životy, aby v Černobyle zabránili najhoršiemu. Teplota jadrového paliva totiž po zasypaní (ktoré si videl v druhej časti) začala rapídne stúpať, a keby sa žeravé palivo prepálilo podlahami a dostalo sa k vode, nastal by obrovský výbuch, aký si dokážeme len ťažko predstaviť.

 

V okruhu stoviek kilometrov by nemal šancu nikto prežiť a vysoká radiácia by zapríčinila neobývateľnosť veľkej časti Európy i Škandinávie po niekoľko stoviek či tisícky rokov. Ananenko, Bezpalov a Baranov však boli našťastie úspešní. Dostali sa do oblasti pod reaktorom a vypustili vodu.

 

Černobyľská havária a jej obete, od ktorých mnohí diváci odvracali tvár

 

Obavy profesora Legasova (Jared Harris) však neustávali, a preto mu funkcionár Boris Ščerbina (Stellan Skarsgård) navrhol, aby sa išli prejsť. Legasov spočiatku tejto reakcii nerozumel, ale Šcerbina v podaní famózneho Skarsgårda mu neskôr vysvetlil, že miestnosť, kde sa nachádzali, mala byť odpočúvaná.

 

Krátko na to sa neďaleko od nich navyše zjavila dvojica, ktorá podľa všetkého predstavovala agentov KGB. Ešte predtým však profesor Legasov objasnil Šcerbinovi, čo presne sa stane s hasičmi, ktorí ako prví bojovali proti ohňu, a akým spôsobom zrejme svoje dni dožije trojica hrdinov. Ščerbinu však samozrejme zaujímalo aj to, ako dopadnú oni dvaja.

 

V tomto bode nám tvorcovia jednoduchým slovným prejavom vysvetlili hrôzy, ktoré čakajú menovaných nešťastníkov. Ale zdá sa, že tentokrát si serialový štáb Chernobylu myslel, že obyčajné slová stačiť nebudú, a preto sme mali možnosť rovnako ako Lyudmilla Ignatenko  nahliadnuť do nemocnice v Moskve.

 

Černobyľská havária a jej obete, od ktorých mnohí diváci odvracali tvár

 

Jej návšteva manžela Vasilyho ju však môže vyjsť v ďalších epizódach ešte veľmi draho. Personál ju totiž upozorňoval, aby sa svojho partnera nedotýkala a zakázal jej vstup do miestnosti v prípade, že je tehotná. Lyudmilla ale klamala a zrejme si vôbec neuvedomila, akému nebezpečenstvu vystavila seba i svoje dieťa

 

Pohľad na bezvládneho Vasilyho nebol ani v najmenšom vôbec príjemný a v neskoršom štádiu by sa dalo povedať, že už nešlo o človeka, ale o ležiacu polo-mŕtvolu čakajúcu na svoj koniec. Ulana Khomyuk (Emily Watson) zatiaľ v nemocnici vyšetrovala celý prípad, a preto musela navštíviť Leonida Toptunova, Anatoly Dyatlova a Akimova.

 

Ulana si za svoju snahu vyslúžila zatknutie agentami KGB a my sme mali možnosť nahliadnuť na ďalšie obete černobyľskej tragédie. Možno je to len môj pocit, no bohužiaľ mám dojem, že Emily Watson pri skvelej hereckej dvojke Jaredovi Harrisovi a Stellanovi Skarsgårdovi mierne zaostáva. Okrem toho ale nemám aktuálne voči Chernobylu žiadnu výčiku.

 

Dej sa neskôr opäť presunul k Černobyľu. Roztavené jadro sa nakoniec prepálilo nižšie a i keď bola voda vďaka trojici hrdinov vypustená a k nešťastnej explózii už nemohlo dôjsť, existovalo reálne riziko, že sa palivu ďalej podarí prepáliť do spodných vôd, čím by prišlo ku kontaminácii rieky Dneper a vodstva Čierneho mora.

 

Černobyľská havária a jej obete, od ktorých mnohí diváci odvracali tvár

 

9 dni po výbuchu sa preto začínajú práce baníkov, ktorí sa musia podkopať pod reaktor a dopraviť tepelný výmenník, aby zabránili postupu paliva do spodných vôd. Pri podkopávaní žeravého jadrového paliva (respektíve kvôli teplotám 50°C) musia kopať nahí. A ako povedal vedúci baníkov, tak to predsa robili kedysi ich otcovia. Oblečenie by im ako ochrana aj tak veľmi nepomohlo.

 

Ďalší vývoj nasvedčuje tomu že, sa profesor Legasov a Ulana Khomyuk nebudú môcť dokázať zmieriť s celou situáciou a naopak sa budú snažiť o poriadne prešetrenie havárie, to za akúkoľvek cenu. No a samozrejme osud Legasova bola priamo zobrazený už v priebehu úvodnej časti.

 

Černobyľská havária a jej obete, od ktorých mnohí diváci odvracali tvár

 

Záver epizódy sa niesol v duchu smrti a Lyudmilla stojaca nad hrobom Vasilyho a ďalších obetí černobyľskej havárie bude zrejme ešte v najbližších častiach taktiež vystavená nemalým zdravotným problémom. 3. časť Chernobylu sa niesla v pomalšom, ale o to viac atmosfericky ťaživejšom (miestami až vyslovene nepríjemnom) duchu, počas ktorého sme boli svedkami fyzického utrpenia ľudí, ktorých zasiahla radiácia najsilnejšie.

 

Tak ako aj v prípade predošlej časti nemôžem inak, než hodnotiť epizódu plným počtom bodov, a teda desiatimi bodmi z desiatich. Táto 5-dielna miniséria sa HBO jednoducho skutočne vydarila a nič nenasvedčuje tomu, že by mal v najbližších dvoch častiach nastať akýkoľvek úpadok kvality. Predposlednú časť budeš môcť na HBO sledovať 28. mája (května).

Ohodnoť článok
129
Foto: HBO