Novinka Quentina Tarantina Vtedy v Hollywoode (Once Upon a Time in Hollywood) si už odbila svoju premiéru na prestížnom festivale v Cannes a odniesla si mimoriadne pozitívne kritické ohlasy (nájdete ich tu). My si na lákavú snímku s Bradom Pittom, Leonardom DiCapriom či Margot Robbie budeme musieť počkať až do začiatku augusta.

 

Už teraz však vieme, že nás čaká poriadne výživný, takmer trojhodinový zážitok. Vtedy v Hollywoode má 165 minút a niektorí recenzenti to vo svojich kritikách nezabudli Tarantinovi vytknúť. Podľa nich by snímka skrátka zniesla menšie prestrihanie. Zdá sa však, že samotný režisér to vidí úplne inak. Vyhlásil totiž, že by chcel svoj film ešte predĺžiť.

 

Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina k nám možno dorazí v rozšírenej viac než 4-hodinovej verzii

 

„Mohol by som to urobiť dlhšie,“ povedal Tarantino po premiére. „Rozhodne nebudem nič vystrihovať. Skôr sa zameriam na možnosť vrátiť späť niektoré vystrihnuté scény.“

 

Úplne prvý strih mal neuveriteľné 4 hodiny a 20 minút. Žeby sme sa podobne veľkorysej stopáže dočkali aj v našich kinách? Necháme sa prekvapiť. Tarantino tiež prezradil, že pôvodne koncipoval Vtedy v Hollywoode ako román. Pracoval na ňom dlhých 5 rokov, ale potom si uvedomil, že ako scenár bude jeho príbeh fungovať lepšie.

 

Vtedy v Hollywoode označil sa svoj zatiaľ najosobnejší film. „Vnímam to ako film o mojej pamäti,“ povedal. „Alfonso Cuarón mal Romu, kde skúmal Mexiko City v 70. rokoch. Ja mám Los Angeles roku 1969. Toto som ja. Toto je rok, ktorý ma formoval. Mal som vtedy šesť rokov. Toto je môj svet. A tento film je mojím ľúbostným listom L. A.“

 

Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina k nám možno dorazí v rozšírenej viac než 4-hodinovej verzii

 

Zaujímavosťou je, že kompletný scenár prečítali len Leonardo DiCaprio a Brad Pitt. Ostatní herci, vrátane Margot Robbie, dostali k dispozícii len časti, ktoré sa týkali ich postáv.

 

Po premiére sa Tarantina novinári samozrejme pýtali aj na to, či kvôli filmu kontaktoval režiséra Romana Polanského. Vtedy v Hollywoode totiž zobrazuje aj neslávne známe brutálne vraždy sekty Charlesa Mansona.

 

Sharon Tate, ktorú vo Vtedy v Hollywoode hrá Margot Robbie, a ktorú zavraždili fanatickí prisluhovači Mansonovho kultu, bola v tej dobe Polanského manželkou a čakala dieťa. Tarantino priznal, že sa s Polanským počas natáčania nespojil.

 

Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina k nám možno dorazí v rozšírenej viac než 4-hodinovej verzii

 

Roman Polanski utiekol z USA v roku 1977 po tom, čo sa priznal k sexu s neplnoletým dievčaťom. Odvtedy je naňho vydaný zatykač.

 

„V minulosti som sa s ním párkrát stretol,“ povedal Tarantino. „Nehovorím o ňom, ako o najlepšom režisérovi všetkých čias, ale celkom určite najpozoruhodnejšom vo svojej dobe.“ Priznal tiež, že je veľkým fanúšikom jeho tvorby, hlavne hororu Rosemaryino dieťa.

 

Režisér tiež dodal, že ho Mansonove vraždy istým spôsobom fascinovali. „Fascinovalo ma, ako dokázal tých mladých chlapcov a dievčatá totálne zmanipulovať,“  povedal Tarantino. 

 

Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina k nám možno dorazí v rozšírenej viac než 4-hodinovej verzii

 

„Podrobne som tie udalosti skúmal, sledoval som dobové televízne špeciály, čítal knihy. A úprimne, čím viac o tých udalostiach viete, tým menej dokážete pochopiť, ako sa niečo také mohlo stať.“ 

 

Tarantino a herci snímku charakterizujú ako „príbeh o strate nevinnosti.“  Brad Pitt poznamenal, že obdobie, v ktorom sa príbeh filmu odohráva, bolo plné slobody, sexuálnej revolúcie, úplne nových myšlienok.

 

A do toho prišli brutálne vraždy Mansonovej sekty. „To bolo niečo, čo v ľuďoch dodnes zanechalo jazvy. Bol to pohľad na odvrátenú, temnú stranu človeka a toho, čo je schopný urobiť,“ dodal Pitt. 

 

Vo Vtedy v Hollywoode okrem zmienených hercov uvidíme aj Al Pacina, Dakotu Fanning, Kurta Russella, Timothyho Olyphanta, Lukea Perryho, Margaret Qualley či Lenu Dunham. Do slovenských kín sa snímka dostane 8. augusta (srpen) 2019.

 

Ohodnoť článok
19
Zdroj: indiewire.com, indiewire.com, collider.com, comingsoon.net