Chernobyl je aktuálne najlepšie hodnoteným seriálom na IMDb a jeho popularitu na Slovensku či v Česku nám dávajú najavo aj čitatelia. Úspech seriálu od HBO si jednoznačne uvedomuje aj Craig Mazin, ktorý k Chernobylu napísal scenár a taktiež sa o seriál staral z pozície producenta.

 

5-dielna miniséria divákov nadchla natoľko, že aktuálne vyhľadávajú ďalšie tipy na celovečerné drámy či dokumentárne snímky a seriály s tématikou jadrovej havárie v Černobyle. Ak patríš medzi nich, rovno si vytiahni zápisník, pretože Mazin na svojom Twitteri pre nadšencov seriálu odporučil hneď niekoľko výrazných titulov.

 

 

Vojnovú drámu Choď a pozeraj sa (Idi i smotri) z roku 1985 označil Mazin za sovietsku klasiku a najlepší vojnový film, aký bol kedy natočený. Divákov ale upozorňuje, že ide o veľmi náročné sledovanie, pri ktorom musia dávať veľký pozor. V tomto prípade hovoríme o príbehu z obdobia druhej svetovej vojny, ale inšpirácia je vzhľadom na prítomnú atmosféru viac než zjavná.

 

Krátky dokumentárny film s názvom Chernobyl 3828 o práci na odpratávaní rádioaktívneho odpadu považuje kreatívny tvorca za svoju bibliu v tématike Černobyľu, ktorou sa veľmi inšpiroval aj pri preslove Tarakanova zo štvrtej epizódy seriálu.

 

 

Mazin si ďalej veľmi pochvaľoval dokument od Vladimira Shevchenka s názvom Chernobyl - The Severe Days, švédsky dokument The Voice of Lyumdilla (réžia Gunnar Bergdahl) o príbehu Ľudmily Ignatenko, jej manžela a neskôr narodeného syna, či Surviving Disaster od BBC, kde si hlavnú rolu Legasova zahral Ade Edmondson.

 

Tvorcu Chernobylu veľmi nadchol aj známy dokument Zero Hour, kde vyzdvihol najmä herca stvárňujúceho ilustračné zábery Ďaťlova, dokumentárny seriál Seconds From Disaster od National Geographic alebo dokument The Babushkas of Chernobyl.

 

Ohodnoť článok
18
Zdroj: ladbible.com, twitter.com
Foto: HBO