Seriál Chernobyl si v priebehu posledných týždňov podmanil srdcia miliónov ľudí. HBO vytvorilo šou, ktorá verne zobrazuje atmosféru totalitného Sovietskeho zväzu, kde politické špičky nechceli o havárii reaktoru informovať ani vlastných obyvateľov, nieto zahraničné vlády. Niet sa preto čomu čudovať, že Rusku sa seriál veľmi nepozdáva, na čo upozorňuje The Moscow Times.

 

 

Tamojšie periodiká začali seriál silno kritizovať. Jedno ho označilo za karikatúru skutočných udalostí, v článku sa objavila teória o tom, že sa nepriatelia Ruska snažia zdiskreditovať krajinu ako jadrovú veľmoc. Vraj v zobrazení nehody chýbajú len akordeón a medvede, aby bola stereotypná ilúzia o Rusku dokonalá.

 

Na obhajobu niekoľkých častí, ktoré v krajine spôsobili kontroverziu, sa periodiká snažili vykresliť, že vedec Legasov otvorene skritizoval katastrofu novinách. Pravdou však je, že Legasov svoj kritický článok napísal v roku 1987 a periodikum ho odmietlo uverejniť, situácia sa napokon zmenila až po jeho samovražde.

 

Rusko natočí vlastný seriál o Černobyle, výbuch v ňom spôsobí agent CIA. Šou od HBO označuje za karikatúru

 

Čerešničkou na torte sa stala iniciatíva ruskej televízie NTV, ktorá začne natáčať vlastný seriál o tom, čo sa v Černobyle stalo. Dej však nebude reflektovať skutočnosť, ale konšpiračnú teóriu, podľa ktorej vyslala americká CIA do Sovietskeho zväzu tajného agenta, aby elektráreň sabotoval.

 

Údajne o prítomnosti cudzieho agenta existujú zmienky z dňa výbuchu, ale ako dokázalo vyšetrovanie, príčina explózie reaktora nemala nič spoločné so špionážou. Na vine boli hlavne nekompetentní pracovníci či utajované skutočnosti, ktoré štát odmietol správcom elektrárne povedať.

Ohodnoť článok
48