Zhruba pred týždňom sme ťa informovali o tom, že Rusi plánujú natočiť svoju vlastnú verziu seriálového Chernobylu. Podľa najnovších správ však ich odozva na populárny projekt od HBO týmto nekončí. 

 

Ako píše portál The National, politická strana Komunisti Ruska si myslí, že Chernobyl vykresľuje Sovietsky zväz v príliš negatívnom svetle. Preto jej členovia žiadajú Roskomnadzor (Federálnu službu pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií) o to, aby zablokoval seriál v rámci celej krajiny, no a taktiež požadujú žalobu voči režisérovi, výkonnému producentovi a scenáristovi seriálu.

 

 

Strana sa v tomto prípade odvoláva na článok 189 Trestného zákonníka Ruskej federácie. Komunistická strana považuje Chernobyl za „ideologický nástroj na diskreditáciu a démonizáciu Sovietského zväzu“. Okrem Roskomnadzoru sa strana rozhodla svoju žiadosť poslať taktiež ministerstvu vnútra. Seriál mimochodom veľmi ocenil ruský minister kultúry Vladimir Medinskij, ktorého otec bol miestnym likvidátorom rádioaktívneho odpadu.

 

Vedúci komunistickej strany síce uznáva chronológiu udalostí seriálu a je názoru, že hlavné momenty zväčša zodpovedajú realite, ale vykreslenie činov hrdinov, zobrazenie vzťahov na scéne a v neposlednom rade degradácia morálnej klímy v Sovietskom zväze je podľa neho ukážkou úplného klamstva.

 

Ohodnoť článok
29
Zdroj: thenational.ae
Foto: HBO