Nejako ti to mešká.“ Takúto vetu nepočuje rada azda žiadna študentka základnej školy a už vonkoncom nie od svojho učiteľa telocviku. Podobných nevhodných slov si však dievčatá zažijú počas svojho dospievania skutočne veľa.

 

Ženské problémy, tínedžerská rebélia a rocková hudba. Aj o tom je krátkometrážna snímka M, v ktorej vystupuje dvojica 14-ročných dievčat (Johny a Romi) predierajúcich sa svojimi mladými životmi.

 

 

Hlavnú dvojicu v M stvárnili Silvia Mokošová a Julianna Ťahúňová. Film je bakalárskym projektom Gabriely Gažovej (režisérka i scenáristka M), ktorá v minulosti natočila ďalšie dva študentské filmy (Untitled, 2014 a 1:1).

 

Za kamerou stála Líza Nedayvoda a o produkciu sa postarala Alex Pošová. Cieľom Gažovej snímky malo byť poukázanie na rodové stereotypy. M od Gabriely Gažovej bude najbližšie premietaný na festivale Pod Nebesy a na festivale Hviezdne noci.

 

Menštruáciu berieme ako niečo bežné, ale zároveň ignorované. Považujeme to za "ženský problém", o ktorom sa nehovorí. Potom sa ale učíme ignorovať aj iné veci a problémy, ktoré sa týkajú žien, ale sú spôsobené históriou a nastavením spoločnosti. Napríklad to, že ženy sú málo zastúpené vo filmovom priemysle a že vo filmoch je málo ženských postáv,“ odôvodnila svoj bakalársky projekt pre TV Markíza Gažová, ktorá pri natáčaní čerpala z vlastných skúseností.

Ohodnoť článok
0
Zdroj: vimeo.com, tvnoviny.sk
Foto: Gabriela Gažová / M