Občas nás filmy svojou vizuálnou krásou a príbehom dokážu pohltiť natoľko, že z nich nevieme spustiť oči, no a potom sa nájdu aj také, ktoré kvôli ich obsahu jednoducho nedokážeme dopozerať. A zdá sa, že najnovším zástupcom druhej menovanej kategórie bude aj snímka s názvom Der goldene Handschuh (U Zlatej rukavičky, The Golden Glove).

 

Stojí za ňou nemecký režisér Fatih Akin (v roku 2017 sa blysol veľmi dobrou krimi drámou Aus dem Nichts s Diane Kruger v hlavnej úlohe) a okrem divákov na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne si ju mohli vychutnať už aj slovenský návštevníci košického Art Film Festu. No a v oboch prípadoch to mnoho divákov nevydržalo a muselo sálu opustiť.

 

The Golden Glove

 

Príbeh snímky totiž vychádza zo skutočných udalostí a sústredí sa na muža menom Fritz Honka, ktorý v Hamburgu 70. rokov úradoval ako sériový vrah. Štvrť St. Pauli bola vyhláseným miestom neviazanej nočnej zábavy plnej nezameniteľných ľudských existencií, ako notorických alkoholikov, prostitútok, gamblerov a ďalších stratených duší. Jedným z nich je aj Fritz Honka, šťúply muž s veľkými okuliarmi a biednou tvárou.

 

Tento pomocný robotník sa každý deň nalieva alkoholom v krčme U Zlatej rukavičky, odkiaľ k sebe domov berie staršie ženy. Nikto netuší, že väčšina z nich sa z jeho podkrovného bytu už nikdy nevráti, pričom podivný smrad šíriaci sa celým obytným domom dáva Honka za vinu gréckej rodine žijúcej v byte pod ním.

 

Film je nekompromisným portrétom sociálne zvráteného psychopatického násilníka ovládaného nenávisťou k ženám, sexuálnou nenásytnosťou a sentimentalitou, ale ide aj o sociálnu štúdiu o odvrátenej strane vtedajšieho ekonomického zázraku v Nemecku, kedy jednotlivci zmietaní vojnovým a povojnovým chaosom trpeli absolútnym nedostatkom sebadôvery.

 

The Golden Glove

 

Koniec koncov, ako sa vyjadril Ivan Hronec zo spoločnosti Film Europe (tá bude film distribuovať na Slovensku, pozn. red.), Akinovmu filmu vládne len „márovačka“ nevídaných rozmerov. „Vieme, že to bude šok. Bol to šok aj na festivale v Berlíne, kde mal premiéru. Nič nevyhral, pretože sa k nemu ľudia nevedeli vyjadriť,“ dodal Ivan Hronec.

 

Aj napriek drsnému obsahu filmu ale nejde o prepadák. „Publikum na Berlinale bolo naozaj zmätené. Že by to bol prepedák, však nikto nepovedal. Každý sa k nemu neustále vracal a po troch, štyroch dňoch mu bol jasnejší. A potom k nemu vedel zaujať postoj,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Film Europe. Či bude mať snímka podobný dopad aj na teba, to si asi budeš musieť overiť sám pri jej sledovaní. Trailer by ti však mohol napovedať. 

 

Ohodnoť článok
7
Zdroj: sme.sk