Máme tu opäť sobotu, čo znamená, že dorazilo ďalšie vydanie našej rubriky Tipy na filmy. V nej ti už klasicky ponúkneme trojicu skvelých projektov, ktorým by si určite mal dať šancu.

Oskar Almássy – Diablov advokát (The Devil's Advocate, 1997, réžia: Taylor Hackford)

Satanistický horor, nadprirodzený thriller alebo súdna dráma? V prípade strhujúceho Diablovho advokáta môžeme hovoriť o všetkom z vymenovaného. Snímka hovorí o mladom právnikovi (Keanu Reeves), ktorý je pre víťazstvo v súdnej sieni schopný urobiť čokoľvek.

 

Dokonca aj obhajovať ľudí, o ktorých vie, že sú vinní. Aj vďaka tomu si ho všimne samotný Lucifer (Al Pacino) a ponúkne mu prácu vo svojej prestížnej firme. Má s ním však oveľa väčšie plány, než by sa mohlo zdať.

 

Snímke dominujú najmä výborne napísané dialógy, podmanivá výprava a skvelí herci. A to v prvom rade Al Pacino a jeho majstrovský herecký koncert, vďaka ktorému je právom považovaný za jedného z najlepších filmových Luciferov. Parádna deväťdesiatková záležitosť! 8,5/10

 

Dušan Šutarík – Everybody Wants Some!! (2016, réžia: Richard Linklater)

Pred časom som ti na tomto mieste odporučil výbornú coming-of-age komédiu Dazed and Confused od Richarda Linklatera. Dá sa povedať, že Everybody Wants Some!! je akýmsi jej duchovným pokračovaním.

 

Tentokrát je v centre diania skupina baseballových hráčov, ktorí si užívajú posledné dni leta pred nástupom na vysokú školu. V skratke sa dá povedať, že Linklater pokračuje v poetike Dazed and Confused. Opäť nejde primárne o príbeh, ale o atmosféru pohody, kamarátstva a romantických eskapád hlavných hrdinov (najmä teda prváka Jakea v podaní Blakea Jennera).

 

Skvelému dojmu pomáhajú tiež sympatické postavy a schopní herci (okrem Jennera napríklad aj Tyler Hoechlin či Zoey Deutch). Pokiaľ máš rád nezávislé coming-of-age komédie, rozhodne by si mal dať Linklaterovej snímke šancu. 9/10

 

Šimon Kucka – Po úradných hodinách (After Hours, 1985, réžia: Martin Scorsese)

Veľmi netradičná snímka od Martina Scorseseho nesie názov Po úradných hodinách a zavedie ťa, ako inak, do New Yorku. Bližšie sa spoznávame s hlavným hrdinom menom Paul Hackett (Griffin Dunne), bezvýznamným úradníkom s nezaujímavým životom. Všetko sa ale razom zmení, keď sa po úradných hodinách vyberie do reštaurácie, kde stretáva Marcy (Rosanna Arquette).

 

Dá sa s ňou do reči a ona ho pozve k sebe do bytu. To, čo ale bude nasledovať potom, Paul nečakal ani v tých najdivokejších snoch. Ak by som pred zhliadnutím filmu nezistil, že za ním stojí Martin Scorsese, automaticky by som ho priradil k tvorbe Davida Lyncha, majstra v mysterióznych a surreálnych výtvoroch.

 

Zbesilá jazda z pera Josepha Miniona ti nedá celú hodinu a pol vydýchnuť a ty sa môžeš akurát tak usadiť a vychutnávať si, čo vidíš a počuješ (za skvelým soundtrackom stojí Howard Shore). Môžeš mi veriť, že nech sa akokoľvek snažíš uhádnuť, čo príde v nasledujúcej scéne, nepodarí sa ti to. V závere všetko do seba hladko zapadá a mne neostáva iné, ako Scorsesemu zatlieskať a oceniť filmárske kvality rodáka z Little Italy, ktorý očividne vie točiť aj niečo iné, ako len gangsterky. 8/10

 

Ohodnoť článok
0
Foto: Warner Bros.