Dark vo svojej prvej sérii ponúklo netradičný pohľad na osudovosť a svojou komplexnou dejovou kostrou zahrňujúcou cestovanie v čase dokázal zamotať hlavu nejednému z nás. Nemecký mysteriózny projekt z produkcie Netflixu ponúkol viac otázok, než dokázal zodpovedať, a preto sme boli zvedaví, akou cestou sa uberie ďalej.

 

Zatiaľ čo sa prvá séria niesla v motíve spoznávania troch časových rovín a pochopenia cestovania v čase, tá druhá sa zarýva hlbšie do vnútra postáv a ich vzájomných interakcií. Od poslednej epizódy ubehlo už šesť mesiacov, Jonas sa ocitá v post-apokalyptickom svete budúcnosti a chce zachrániť svojich blízkych.

 

Jeho postava je razom aktívnejšia a o čosi vyspelejšia. Začína chápať svoj osud a s vidinou tragickej budúcnosti bude chcieť urobiť všetko preto, aby zastavil tajomnú skupinu Sic Mundus, ktorá má svoje vlastné kruté plány. Dokázalo teda Dark plné paradoxov a zvratov opäť potrápiť naše mysle a udržať si kvalitu?

 

Mysteriózny Dark je opäť mindfuckovým kolotočom plným prekvapení, tajomstiev a cestovania v čase (Recenzia)

 

Tvorcovia si tentokrát zvolili kratší formát v podobe ôsmych epizód s takmer hodinovou stopážou. Časti si aj naďalej udržiavajú rovnaké tempo a hoci sú niektoré otázky z prvej série zodpovedané, prichádza ich oveľa viac. Postavy sa nachádzajú väčšinou v štyroch, miestami až v piatich časových rovinách, a tak sa v tom divák dokáže občas na chvíľu stratiť.

 

Dark je jeden z tých seriálov, pri ktorom treba naozaj zapojiť hlavu a dávať pozor na detaily. Hlavní protagonisti cestujú z jednej roviny do druhej, pričom stretávajú svoje mladšie alebo staršie ja a snažia sa pochopiť svoj osud. Ten je podľa nastolených pravidiel cestovania v čase ťažké zmeniť a postavy to privádza k momentom, ktoré sú o to viac emocionálnejšie.

 

Veľkým príkladom je aj šiesta epizóda odzrkadľujúca charakterový vývoj Jonasa, zasahujúceho do svojej minulosti a jeho lásku k Marthe. Epizóda je pre mňa osobne jednou z tých najlepšieho, aké sme mohli vidieť na našich obrazovkách v uplynulých mesiacoch.

 

Celkovo však scenár o chlp zaostáva pred prvou sériou. Na druhú stranu však ponúka zopár nabitých scén plných emócií a neobsahuje žiadne hluché a nudné miesta. Herci hrajú opäť na výbornú a city medzi Jonasom a Marthou sú popri všetkých dejových odbočkách v cestovaní časom príjemným závanom.

 

Mysteriózny Dark je opäť mindfuckovým kolotočom plným prekvapení, tajomstiev a cestovania v čase (Recenzia)

 

Stredoškolská skupinka v podaní spomínanej Marthy, ale aj Bartosza, Franzisky a Magnusa je taktiež lepšie zakomponovaná do príbehu a už len nečaká na to, čo sa v ich okolí stane. Berie veci do vlastných rúk a hľadá odpovede.

 

Nespí ani Clausen, vedúci špeciálnej jednotky, ktorý si kladie otázky, na ktoré chceme poznať odpoveď aj my. Prečo z mesta nikto neodchádza, aká je skutočná identita niektorých postáv a čo sa to vlastne deje s elektrárňou?

 

Netreba zabudnúť ani na geniálne spojenie soundtracku a vizuálu, ktoré opäť kraľuje nad ostatnými seriálmi. Hudobný motív z prvej série je opäť prítomný a veľmi pomáha pri tvorbe atmosféry. Na rovnakej úrovni je aj kamera a mierne ponurý grading lahodiaci ľudskému oku.

 

Tajomstiev je viac a viac, pričom posledné sekundy finálnej epizódy s neočakávaným zjavením tento fakt len potvrdzujú. Preto bude veľmi zaujímavé sledovať, čo tvorcovia zamýšľajú v tretej sérii. O nej sme ťa informovali už v staršom článku. A vyzerá to tak, že sa svet Dark ešte o čosi rozšíri.

 

Mysteriózny Dark je opäť mindfuckovým kolotočom plným prekvapení, tajomstiev a cestovania v čase (Recenzia)

 

Druhá séria teda opäť potvrdzuje nastolenú kvalitu a pokrivkáva len kvôli svojej komplexnosti. Ak si si obľúbil tú prvú, rozhodne sa máš na čo tešiť. Pootvorené dvierka do finálneho zakončenia príbehu tak sľubujú ďalšiu dávku mindfuckov, takže sa máme na čo tešiť.

 

Odo mňa si teda odnáša osem bodov z desiatich, pričom tú prvú mám v pomyselnom rebríčku vyššie, než môj kolega Dušan, ktorý sa zhostil recenzie a udelil jej šestku. Finále trilógie by mal Netflix predstaviť už budúci rok, no a my ťa o nej budeme určite informovať.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
1