Populárna streamovacia služba Netflix ponúkajúca bohatú knižnicu seriálov a filmov sľubuje, že vo svojich tituloch obmedzí scény, kde sa fajčí. Podľa informácii BBC prezentovala online videopožičovňa dokonca ešte viac tabakových výrobkov, ako americká televízia (US TV) či káblovka.

 

Jedinou výnimkou, kedy Netflix nebude obmedzovať fajčiarske scény, majú byť historické diela, v ktorých bude fajčenie nevyhnutné, najmä kvôli navodeniu atmosféry.

 

Dôvodom zníženia fajčiarskych scén je predovšetkým nová štúdia s názvom While you were streaming, ktorú pripravila americká protifajčiarska iniciatíva Truth Initiative. Tá sa totiž rozhodla zmonitorovať vyobrazovanie fajčenia v aktuálnych seriáloch. 

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Netflix US (@netflix),

 

Rovnako však na tom má podiel aj fakt, že divákom prekáža nadmerné fajčenie tabakových výrobkov, ktoré publiku dáva zlý príklad. Najväčší počet takýchto scén je v seriáloch ako Stranger Things, Orange is the New Black či Unbreakable Kimmy Schmidt

 

„Spoločnosť Netflix podporuje umelecké vyjadrovanie. Taktiež si však uvedomujeme, že fajčenie je zdraviu škodlivé, a pokiaľ je na obrazovke pozitívne vykreslené, môže to mať negatívny dopad na mladých ľudí,“ uviedol hovorca Netflixu.

 

V správe od Truth Initiative sa uvádza, že druhá séria populárneho seriálu Stranger Things mala až 262 fajčiarskych scén, zatiaľ čo prvá „len“ 182. Štúdia tiež tvrdí, že v úplne každej epizóde seriálu sa vyskytuje minimálne jeden fajčiar alebo tabakový výrobok. Je dosť možné, že práve preto sa iniciatíva rozhodla zverejniť správu tesne pred premiérou tretej série. 

 

Netflix sa po vlne kritiky rozhodol obmedziť fajčiarske scény v seriáloch

Ohodnoť článok
4
Zdroj: bbc.com, hypebeast.com, lidovky.cz