Jim Jarmusch je legenda nezávislého filmu. Má hromadu fanúšikov a tí sa nedočkavo trasú na každý jeho projekt. Mne nikdy k srdcu neprirástol a jeho nový počin sa nestretol s jednoznačným prijatím. Takže dopredu upozorňujem, že chváliť sa tentoraz príliš nebude. 

 

Mŕtvi neumierajú sú pre jeho tvorcu výletom do neznáma. Čisto žánrový film zatiaľ nenatočil. Téma invázie zombíkov však už mnohokrát ukázala, že ide výživný materiál pre autorské vízie a ponúka aj priestor pre nejaké to šťuchnutie k spoločensko-kritickým otázkam. 

 

Dej je prostý. V ospalom mestečku sa vinou ekologických zmien preberú k životu mŕtvoly. Postaviť sa im môžu iba hrdinovia proti svojej vôli. V tomto prípade sú to mestskí policajti (Bill Murray, Adam Driver a Chloe Sevigny). Okrem nich tu stretneš ešte mnoho bizarných postavičiek a nejaký ten podivný zvrat.

 

Jim Jarmusch prichádza s novým filmom a recenziu na neho si môžeš vyskladať sám (Recenzia)

 

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše a rovno napíšem, že ide o katastrofu. Ako som spomínal v úvode, Jarmuscha nemám príliš v láske. Ale to, čo tu predvádza, je mimo akéhokoľvek (môjho) chápania reality a filmárskeho kumštu.

  

V prvom rade sú Mŕtvi neumierajú obrovská nuda. Neskúsenosť so žánrovými postupmi si vyberá už od začiatku svoju daň a čakanie na funkčnú scénu je dlhé ako týždeň pred výplatou. 

 

Je podivné, že režisér s dlhoročnou praxou nezvláda ani základné parametre výstavby scén a klasického rozprávania príbehu. Vtipy sú predvídateľné, akčné scény sú absolútne statické a vzhľadom na to, že sa vo filme takmer nič nedeje, ti bude úplne jedno, kam to celé smeruje. 

 

Originálnym prvkom iste je, že nemŕtvi majú emócie. Toto je však využité k jednému vtipu. Vôbec sa s týmto faktom nepracuje a vyzerá to, že išlo o fór vymyslený na natáčaní a nikto sa nezaťažoval tým, že to mení vyznenie pravidiel fiktívneho vesmíru.

 

Jim Jarmusch prichádza s novým filmom a recenziu na neho si môžeš vyskladať sám (Recenzia)

 

Nepomáhajú ani herci. Tí pôsobia dojmom, že sa všetci (až na jednu výnimku) úplne nudia a je im úplne jedno, ako celý projekt dopadne. Tou výnimkou je Adam Driver. On jediný dokáže predať svoje herecké etudy bez toho, aby si neveriacky krútil hlavou.

 

Film je ohromne lacný (aspoň tak pôsobí), takže nefunguje ani na prvú signálnu. Triky sú referenčnou ukážkou zlého CGI, kulisy pôsobia tuctovo a slušná retro hudba nedokáže všetko zachrániť. 

 

Veľmi rád by som napísal, že tento film plní svoju funkciu aspoň vo svojej alegorickej rovine, no ani to sa mu nedarí. Jeho druhý plán je v tomto žánri používaný minimálne od pôvodného Úsvitu mŕtvych a zvyšné témy sú vysvetľované tak doslovne, až to pôsobí dojmom, že si z nás tvorcovia robia srandu. 

 

A možno to nakoniec aj tak bude. Vo finále sa totiž dočkáš niečoho tak uleteného, že aj keď sa ti nejakým zázrakom podarilo s filmom sympatizovať, tak o ten pocit prídeš. Necitlivá dramaturgia si opäť raz vybrala svoju daň. To, čo mohlo byť osviežením a vysvetlením celého toho bordelu, sa tak stáva posledným klincom do rakvy. 

 

Jim Jarmusch prichádza s novým filmom a recenziu na neho si môžeš vyskladať sám (Recenzia)

 

Mŕtvi neumierajú sú vzácnym prešľapom, kde nefunguje nič. Teda aspoň pre človeka, ktorý od filmu očakáva aspoň elementárne základy remesla alebo aspoň konzistentnú atmosféru. 

 

Moje tri body z desiatich možno vyzerajú prísne, ale aspoň zobrazujú, ako som pri filme trpel. Nie je tu atmosféra, funkčný humor, tempo ani priestor na premýšľanie. Ak si však nekritickým obdivovateľom legendárneho tvorcu a nemáš napozerané žánrovo spriaznené kúsky, možno tam nájdeš to, čo mne ostalo ukryté a budeš si nejaké bodíky pripočítavať.

 

Vrelo ti to prajeme a vieme, že sa nájdu aj diváci, ktorým sa to páčilo. Nikomu tie pocity neberieme, no ak na toto vyrazíš do kina, jednoducho nečakaj žiadnu zombie pecku ani r-kovú komédiu.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
3
Foto: Universal