Podľa Forbes už môžu ostrieľaní veteráni Marvelu, akým je Robert Downey Jr., požadovať od štúdia základný plat vo výške 20 miliónov dolárov. Hviezdy typu Chris Hemsworth, Scarlett Johansson či Chris Evans dostanú okolo 15 miliónov dolárov a hrdina druhého stupňa, ako napríklad predstaviteľ Ant-Mana Paul Rudd, má nárok na približne 8 miliónov dolárov.

 

Neskôr však herci prichádzajú k ďalšej finančnej kompenzácii vychádzajúcej z mimoriadneho finančného úspechu filmu, ktorá veľakrát prevyšuje základnú mzdu. Niektoré z hlavných hviezd Marvelu majú totiž právo na to, aby si od štúdia po finančnom úspechu filmu vypýtali nemalé príplatky. 

 

 

 

Ako píše Forbes, v prípade Avengers: Endgame by mohol Robert Downey Jr. dostať ako bonus 55 miliónov dolárov. Predstaviteľ vedľajšej postavy Rocketa by mal však napríklad obdržať „iba“ 7 miliónov dolárov.

 

Aj vďaka týmto bonusom sa šiestim Avengerom, menovite Chrisovi Hemsworthovi (76,4 milióna dolárov), Robertovi Downeymu Jr. (66 miliónov dolárov), Bradleymu Cooperovi (57 miliónov dolárov), Scarlett Johansson (56 miliónov dolárov), Chrisovi Evansovi (43,5 milióna dolárov) a Paulovi Ruddovi (41 miliónov dolárov) podarilo za minulý rok spoločne zarobiť zhruba 340 miliónov dolárov.

 

Veľkým špecifikom Marvelu je však najmä Robert Downey Jr, ktorého možno označiť za najčastejšie vystupujúcu hviezdu marveloviek – ak teda nerátame legendárneho Stana Leeho, ktorý si nedokázal odpustiť svoje slávne cameo roly.

 

 

Za svoj marvelovský debut, a teda za Iron Mana, Robert Downey Jr. obdržal približne 500-tisíc dolárov, čo je v kontraste s jeho neskoršími zárobkami naozaj obrovský rozdiel. Niektoré zdroje však uvádzajú, že išlo o 2 milióny dolárov. Presné suma teda nie je istá. Vzhľadom na začiatky MCU a vtedajšiu Downeyho povesť, ktorý rolu dostal len malým zázrakom, je to však pochopiteľné. 

 

Robert Downey Jr. sa objavil aj v potitulkovej scéne The Incredible Hulk. Za túto chvíľu na pľaci však pravdepodobne získal finančné ohodnotenie v rámci výplaty za Iron Mana. Zárobok za druhú časť Iron Mana mal byť už oproti jednotke omnoho výraznejší a odhaduje sa, že išlo o zhruba 10 miliónov dolárovVerdict s odkazom na portál Money Nation uvádza, že za Iron Man 2 mohol herec v rámci bonusovej výplaty zo zárobku filmu získať 2,5 %, čím by sa finálne dostal k sume 13 miliónov dolárov.

 

 

Za The Avengers mal predstaviteľ Iron Mana získať 10 miliónov dolárov (a 29 miliónový bonus), Iron Man 3 mu priniesol 10 miliónov dolárov (a 22 miliónový bonus) a Avengers: Age of Ultron priniesol opäť 10 miliónov dolárov (a bonus 25 miliónov).

 

Situácia s Captain America: Civil War bola mierne zložitá. „Pôvodne chcel Marvel najať Downeyho na malú rolu, ktorá by vyžadovala iba tri týždne práce. Ale Downey bol za to, aby mal Stark vo filme výraznejšiu úlohu, kvôli ktorej by bol viac na scéne a pochopiteľne by obdržal väčšiu výplatu,“ písalo o Downeyho výplate svojho času Variety. Celková suma vrátane bonusov mala tentokrát dosiahnuť 63,75 milióna dolárov.

 

Za krátku účasť v Spider-Man: Homecoming si mal Downey podľa The Hollywood Reporter odniesť 15 miliónov dolárov, a teda 1,3 milióna za každú jednu minútu vo filme. Za účasť na Infinity War mal Downey vrátane bonusov podľa The Observer obdržať zhruba 75 miliónov dolárov (iné zdroje píšu o sume 66 miliónov dolárov) a podobná suma sa (ako sme už vyššie spomínali) bude pravdepodobne viazať aj k Endgame.

 

Za svoju kariéru v Marvel teda dokázal zarobiť približne 277 miliónov dolárov. Suma sa však s ohľadom na rôzne zdroje môže mierne líšiť.

 

 

A ako je na tom napríklad taký predstaviteľ mocného Thora Chris Hemsworth, ktorý mal v minuloročných zárobkoch prekonať dokonca Roberta Downeyho Jr.? Za účasť na prvej časti Thora si vyjednal kontrakt v sume 150-tisíc dolárov no podľa MensXP mu Thor: Ragnarok priniesol už 30 miliónov dolárov.

 

Za Avengers: Infinity War mal tak ako Scarlett Johansson či Chris Evans obdržať okolo 15 miliónov dolárov, a teda o 5 miliónov dolárov menej, než Downey. Začiatky veľkého Captaina Americu neboli taktiež oproti jeho neskorším platom vôbec slávne. Za The First Avenger Chrisovi Evansovi na bankový účet prišiel 1 milión dolárov a niektoré zdroje dokonca tvrdia, že išlo len o 300-tisíc dolárov. Za Civil War či spomínané Infinity War a Endgame už ale mal obdržať slušných 15 miliónov.

 

Viac-menej by sa dalo povedať, že cena jednotlivých hviezd stúpa spoločne s tým, v koľkých filmoch od Marvelu si už zahrali a na začiatku sa nikto nemôže pochváliť svetobornou finančnou odmenou. Aj preto Brie Larson za svoju sólovku Captain Marvel obdržala „iba“ 5 miliónov dolárov (čo je stále omnoho vyššia suma, akú dostal Downey za prvého Iron Mana, Hemsworth za prvého Thora či Evans za prvého Captain Americu) a jej ďalšie zárobky na marvelovkách budú časom dozaista omnoho väčšie.

 

No a taktiež netreba opomenúť, že (hlavne v začiatkoch) na platy vplýva reputácia jednotlivých hviezd. Plat Roberta Downeyho Jr. mal byť pri prvej časti Iron Mana relatívne nízky údajne práve kvôli tomu, že jeho povesť z bývalých drogových excesov nebola práve najlepšia a mohli sme ho označiť za rizikový materiál. To už je však našťastie iba vecou minulosti.

 

Ohodnoť článok
14
Zdroj: forbes.com, verdict.co.uk, cheatsheet.com, cheatsheet.com, stylecaster.com