Pôvodný Leví kráľ je legenda. Už štvrťstoročia je synonymom pre takmer dokonalý animák pre celú rodinu. Je milý, hravý a (na svoju dobu) prekvapivo osudový. Doba sa však posunula a je teda pochopiteľné, že aj táto klasika potrebuje digitálny kabátik. A Disney ďalší zaručený  megahit.

 

Nebudem tu nikoho zaťažovať príbehom, pretože ten je úplne totožný s originálom. Kto ho pozná, tak dobre vie, o čo pôjde a kto nie, má možnosť sa prekvapiť. Poďme si teda rovno posvietiť na to, ako sa „nové“ Simbovo dobrodružstvo podarilo.

 

Neoddiskutovateľným faktom je, že Leví kráľ vyzerá úžasne. Digitálna technológia zažila ďalší pokrok a celý film je doslova pastvou pre oči. Príroda aj zvieratá vyzerajú ako živé a náhodné zábery by bez kontextu pokojne mohli byť vydávané za dokumentárne pasáže z nejakého projektu National Geographic.

 

Remake Levieho kráľa je úžasné technologické demo. Chýbajú mu však emócie (Recenzia)

 

Vizuálna stránka je teda mimoriadne silná. Fotorealita je však bohužiaľ aj najväčšou achillovou pätou tohto projektu. Bez rozprávkovej štylizácie postáv sa totiž stráca väčšina čara predlohy a celé snaženie štábu pôsobí... divne. Áno, to je to správne slovo. Štylizácia a väčšina kreatívnych rozhodnutí sú divné.

 

Hovoriace zvieratá pôsobia v tejto podobe nevierohodne a chýbajú im emócie. Čo je najväčší problém. Chýbajúca ľudská mimika má za následok, že väčšina scén má úplne iný dopad, než aký si pamätáš z originálu. Divácka zainteresovanosť tak funguje najmä na základe spomienok príbehu z detstva.

 

Výsledkom je tak absencia duše a srdca. Aspekty pre podobný druh filmov tak dôležité. Ak nie najdôležitejšie. Tvorcovia navyše nereflektujú fakt, že fotorealita si žiada odlišné výrazové prostriedky ako animák. Snažia sa nás dojímať rovnakými zábermi a výstavbou scén ako kedysi. Tento prístup najviac pripomína nešťastný koncept Van Santovho Psycha.

 

Remake Levieho kráľa je úžasné technologické demo. Chýbajú mu však emócie (Recenzia)

 

Leví kráľ síce má úžasné scény, no všetky sú vernou kópiou, ktoré svojou pôsobivosťou za predlohou zaostávajú. A na rozdiel od Aladina alebo Popolušky neponúka takmer nič nové. Väčšina ikonických záberov je iba prerenderovanou kópiou a Hans Zimmer takisto nepriniesol nič výrazne nové.

 

Postavy nie sú ani zďaleka sympatické ako kedysi a najlepšie tak z nešťastného uchopenia vychádzajú Timon a Pumba. Ich úlohou je totiž iba zaobstarávať humor, a to im ide veľmi slušne. Aj keď do kvalít a nahláškovanosti animáku majú takisto ďaleko.

 

Z predchádzajúcich odsekov to môže vyzerať, že na nový Disneyho produkt (inak to bohužiaľ neviem nazvať) sa neoplatí vyraziť. To však nie je úplná pravda. Nadčasový príbeh je totiž stále funkčný, film má svižné tempo a zažijete vizuálne veci, aké ste nikdy nevideli. Nejde teda o žiadny trapas ako v prípade Luskáčika alebo Mary Poppins

 

Remake Levieho kráľa je úžasné technologické demo. Chýbajú mu však emócie (Recenzia)

 

Pre divákov, ktorí originál nepoznajú (je tu niekto taký?) a nemajú potrebu si ho dohnať však ide o povinnosť. Určite si tu nájdu to svoje a budú oprostení od večného porovnávania (mimochodom omnoho intenzívnejšom ako pri Aladinovi alebo Kráske a zvierati).

 

Stále totiž ide o prácu absolútnych špičiek vo svojom obore. Akurát (až na trikárov) idú na pol plynu, pretože plusové body majú nazbierané od minula. Opäť sa tak ukazuje, že Jon Favreau je iba priemerný remeselník bez schopnosti dať filmu vlastnú tvár a autorský vklad.

 

Na druhej strane je jasné, že štúdio má v rukách absolútny hit, tak na čo provokovať zbytočnými experimentami. Žiadny divák nebude síce nadšený, no ani znechutený a peniažky sa budú sypať.

 

Remake Levieho kráľa je úžasné technologické demo. Chýbajú mu však emócie (Recenzia)

 

Leví kráľ úžasne funguje ako technologické demo, no emócie sa mu darí dolovať iba veľmi sporadicky. Mojich šesť a pol boda z desiatich je tak najmä zásluhou toho, že som dokázal obdivovať technickú stránku a tento príbeh mám skutočne rád. Ak však očakávaš iba verný prepis klasiky a nostalgiu, budeš možno spokojnejší. Pri pôvodnom Levom kráľovi som bol v kine napätý, dojatý a vysmiaty.

 

Tu som akurát uznanlivo kývol hlavou nad technickými možnosťami kinematografie. Ak si si všimol. tak tejto recenzii som sa venoval najmä technike a porovnávaniu s 25 rokov starým filmom. A to je pre celý tento projekt symptomatické.

 

P.S. Dabing neurazí, ale omnoho lepšia by bola pôvodná verzia

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
4
Foto: Disney