Vo veku 75 rokov nás navždy opustil obľúbený všestranný herec Rutger Hauer, ktorý 19. júla (červenec) 2019 zomrel doma v Holandsku po krátkej (bližšie nešpecifikovanej) chorobe. Jeho pohreb prebehol dnes. Smutnú správu potvrdil jeho agent Steve Kenis.

 

Rutger Hauer sa narodil v roku 1944 v holandskom mestečku Breukelen a keď mal 15 rokov, utiekol z domova, aby sa pridal k námorníctvu. Po návrate študoval herectvo a so svojou bohatou hereckou kariérou začal už koncom 60. rokov minulého storočia. Jeho najznámejšou úlohou je bezpochyby postava replikanta Roya Battyho v kultovej sci-fi klasike Blade Runner od Ridleyho Scotta.

 

Zomrel Rutger Hauer, predstaviteľ replikanta Roya Battyho z kultového Blade Runnerovi

 

Jeho krásny záverečný monológ (s ktorým prišiel sám herec) pritom patrí k tým najlepším v histórii kinematografie. No vidieť si ho mohol aj vo filmoch, ako napríklad LadyhawkeThe HitcherFlesh+BloodThe Legend of the Holy DrinkerSin City či Batman Begins. Nevyhýbal sa však ani úlohám v televíznych seriáloch. Spomeňme aspoň projekty Escape from SobiborFatherland alebo True Blood.

 

Hauer sa počas svojho života angažoval tiež v sociálnych veciach. Bol sponzorom enviromentálnej organizácie Greenpeace aj zakladateľom Starfish Association, a teda neziskového programu na uvedomenie si ochorenia AIDS. Samozrejme, jeho rodine a priateľom vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

 

Ohodnoť článok
4
Zdroj: variety.com