Séria Rýchlo a zbesilo je dnes už filmovou značkou a jej postavy skrátka milujeme. Hobbs a Shaw ako mocní chlapi plní rivality dostali vlastný film šitý na mieru a už z trailerov nám bolo jasné, že nám tvorcovia naservírujú veľa hlášok, dychberúcej akcie a Hobbsa reťazou ťahajúceho helikoptéru. Funguje to ako celok a dokázali sme sa poriadne zabaviť?

 

Spin-off sleduje Hobbsa (Dwayne Johnson), Shawa (Jason Statham) a jeho sestru Hattie (Vanessa Kirby) snažiacich sa zachrániť svet pred nebezpečným vírusom. Ide o tisíckrát využitý námet a scenáristi si toho sú viac než vedomí, čo má niekedy vtipné dôsledky. Proti nim sa stavia kyberneticky vylepšený anarchista Brixton so schopnosťami, s akými by vedel zapadnúť aj do MCU. 

 

Spin-off Hobbs & Shaw je maximálne nahláškovanou a zbesilou jazdou plnou humoru bez štipky reálnosti (Recenzia)

 

Brixton v role záporáka je odhalený už hneď v prvých sekundách ako prichádzajúca hrozba a počas stopáže filmu sa jeho postava nijak špecificky nevyvíja. Takisto sme hneď svedkami stretu hlavných protagonistov, ktorí si to pri každej príležitosti vedia verbálne poriadne rozdať a osobne som sa pri nich ako divák veľmi bavil.

 

Chémia medzi Johnsonom a Stathamom funguje bravúrne a dá sa ľahko povedať, že práve na nej je postavený celý film. Dokazuje to aj párminútová sekvencia sledujúca ich každodenné životy a následný prvý stret po dlhom čase. Slovných nakladačiek je viac než dosť a väčšina vtipov aj skutočne funguje. Scenáristi okrem iného zakomponovali aj pár narážok na seriál Game of Thrones.

 

Po rýchlo odkrytých kartách nastupuje strhujúce tempo a súboje telo na telo strieda megalomanská a zároveň prehľadná akcia. Rýchle autá a závody sa zo série už dávnejšie vytratili a dôraz sa kladie práve na zbrane a tematiku rodiny. Brixton (Idris Elba) o sebe prehlasuje, že je čierny Superman a v podstate mu k tomu veľa nechýba.

 

Spin-off Hobbs & Shaw je maximálne nahláškovanou a zbesilou jazdou plnou humoru bez štipky reálnosti (Recenzia)

 

Mám pocit, že s pribúdajúcimi dielmi série sú záporáci čoraz väčšmi nepremožiteľní, a preto sa v budúcnosti nebudem čudovať, ak Vin Diesel a jeho partia budú skutočne bojovať vo vesmíre s niečím nadpozemským. Snímka naozaj balansuje medzi sebaparódiou a akčným filmom, ale je nám to vlastne jedno a bavíme sa. Tvorcovia si toho sú taktiež vedomí a potvrdzuje to geniálne cameo, pri ktorom som sa nevedel prestať smiať.

 

Idris Elba ako antagonista herecky nepredvádza nič výnimočné a charakter jeho postavy je stavaný len na jeho kybernetickom vylepšení. Krásna Vanessa Kirby v koži Shawovej sestry Hattie je pastvou pre mužské oko a potešia aj herci stvárňujúci Hobbsovu rodinu. Lori P. Tuisano hrajúca jeho matku so šľapkou v ruke je absolútnym klenotom (v dvojke sa má ako Shawv brat objaviť Jason Momoa).

 

Kamere samotnej nič nechýba a plynulosť filmu perfektne dopĺňa energetický soundtrack. O chýbajúcej autentickosti ani netreba hovoriť. Posledný akt filmu už nemyslí nič vážne, avšak dá sa nájsť zopár elementov, ktoré skutočne bijú do očí. Napríklad sekvencia finálnej bitky začínajúca v noci, pričom o tri minúty nastáva poludnie a chvíľku na to vonku zúri obrovská búrka.

 

Spin-off Hobbs & Shaw je maximálne nahláškovanou a zbesilou jazdou plnou humoru bez štipky reálnosti (Recenzia)

 

Osobne udeľujem sedem a pol boda z desiatich. V skratke, ak si si užil posledné diely hlavnej série a hľadáš šialenú popcornovú zábavu, pri ktorej vypneš mozog, budeš sa kráľovsky baviť a pokojne si bez problémov pripočítaš minimálne bodík navyše. Ak sa ti však nepáčia bláznovstvá, ktoré sa v tejto sérii dejú, do kina jednoducho nechoď, pusti si na VHS Tokyo Drift a plač do vankúša. Táto séria sa transformovala na niečo lepšie. Ide o prvotriednu kino-zábavu, ktorú by si v lete nemal minúť. No a ak ti nesedí, nevadí, sú tu aj iné akčné filmy.

 

Je viac než jasné, že sa tvorcovia k Hobbsovi a Shawovi ešte vrátia. Navyše, pootvorené dvierka hovoria jasnou rečou a urobíš dobre, ak pri ostaneš sledovať plátno aj po grafickej časti finálnych titulkov. Ale herecké cameo si určite nechaj pre seba.

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Ohodnoť článok
10
Foto: Universal