Máme tu opäť sobotu, čo znamená, že dorazilo ďalšie vydanie našej rubriky Tipy na filmy. V nej ti už klasicky ponúkneme trojicu skvelých projektov, ktorým by si určite mal dať šancu.

Oskar Almássy – Priepasť (The Abyss, 1989, réžia: James Cameron)

Keď sa spomenie meno Jamesa Camerona, väčšine ako prvé pravdepodobne napadnú snímky, ako Terminátor, Votrelci, Titanic či Avatar. Ja ti dnes ale predstavím neprávom prehliadané sci-fi The Abyss, ktoré v sebe ukrýva oveľa viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Príbeh sa odohráva v blízkosti Kuby, kde sa ku dnu za záhadných okolností potopí jadrová ponorka.

 

Na záchranných prácach sa okrem jednotky Navy SEAL podieľa aj podmorská vrtná veža s veliteľom Budom Brigmanom (Ed Harris), ktorých úlohou je zistiť, čo sa vlastne stalo. Celá situácia sa však začne vyhrocovať v momente, keď poručík Coffey (Michael Biehn) postupne podľahne podmorskej psychóze a posádka niekoľkokrát dôjde do kontaktu s podivnými svetlami.

 

Priepasť ponúka úchvatné podmorské scény, vynikajúce technické spracovanie aj silnú myšlienku, hoci jednoznačne nadšeného prijatia sa po uvedení do kín nedočkala. Výraznejší úspech tak zaknihoval až Cameronov neskorší režisérsky zostrih, vďaka ktorému film skutočne vynikol. 9/10

 

Peter Pavlík – Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood (2003, réžia: Kenneth Bowser)

O tzv. Novom Hollywoode si sa už na našich stránkach mohol dočítať viackrát. Ak ťa však jedna z najzaujímavejších etáp amerického filmu aj naďalej zaujíma, vhod ti určite príde kniha Bezstarostní jezdci, zuřící býci: Jak generace sexu, drog a rock and rollu zachránila Hollywood. Z nej takisto vychádza tento fascinujúci dokument.

 

V polovici 60. rokov sa továreň na sny dostala do slepej uličky a vyviesť ju z nej dokázala partia umelecky ambicióznych režisérov. Mená, ako Dennis Hopper, Francis Ford Coppola, Steven Spielberg, Roman Polanski, Hal Ashby, Peter Bogdanovich, George Lucas alebo Martin Scorsese sú ti určite známe.

 

Vďaka tomuto kúsku zistíš, ako sa im to všetko podarilo a za akých podmienok vznikali niektoré nezabudnuteľné klasiky filmového plátna. Jedinou chybou tohto dokumentu je, že sa pred kameru nedostali všetky dôležité osobnosti a že kniha je predsa len obsahovo informatívnejšia. 8,5/10 a bez znalosti predlohy si pokojne pripočítaj na plný počet.

 

Dušan Šutarík – Pod kožou (Under the Skin, 2013, réžia: Jonathan Glazer)

Tajomná žena (Scarlett Johansson), ktorá zrejme pochádza z inej planéty, láka na svoju krásu pozemských mužov, čo väčšinou znamená ich koniec. Potom však túto ženu začne svet ľudí priťahovať. Mysteriózna sci-fi snímka Jonathana Glazera bude pre mnohých ťažkým orieškom. Dominuje jej totiž snová atmosféra, hypnoticky podmanivé scény a mrazivá hudba.

 

Na vysvetľovanie sa tu príliš nehrá, Glazer sa uspokojuje s náznakmi a budovaním pomalého, ale dôsledného znepokojenia. Scarlett Johansson navyše podáva parádny výkon. Snímku možno odporučiť skôr náročnejším divákom, ktorí nepohrdnú kvalitnými artovkami. Pokiaľ ti Pod kožou sadne, nebudeš sa od filmu môcť odtrhnúť. 9/10

 

Ohodnoť článok
14