Vitaj pri ďalšej časti našej pravidelnej sobotnej rubriky Tipy na filmy. V nej ti opäť raz odporučíme trojicu projektov, ktorým by si podľa nás určite mal dať šancu.

Oskar Almássy – Podfu(c)k (Snatch, 2000, réžia: Guy Ritchie)

Guy Ritchie je režisérom s veľmi špecifickým rukopisom a štýlom, ktoré možno badať už v jeho prvých celovečerných počinoch. Ukážkovým príkladom je bezpochyby aj skvelá krimi komédia Snatch, u tunajšieho diváka známa tiež ako Podfu(c)k.

 

Jej bláznivý a poriadne prepletený príbeh sa sústredí na jeden obrovský diamant a veľké množstvo rôznorodých postáv, ktoré so vzácnym drahokamom prídu chtiac či nechtiac do styku. A to je asi tak všetko, čo o deji potrebuješ vedieť. Dôležité je, že Ritchie tu na poli necelých dvoch hodín rozohráva úžasný žánrový mix s výborne napísanými aj zahranými postavami a ešte lepšími hláškami.

 

Ide o jednu šialenú jazdu plnú nápadov, zvratov a občas priam až absurdných situácií, ktoré sa ti aj vďaka nabitému obsadeniu veľmi ľahko dostanú pod kožu. Podfu(c)k je jednoducho parádna gangsterská klasika a rozhodne si zaslúži viac než len jedno pozretie. 9,5/10

 

Dominik Vetrák – Neon Genesis Evangelion (1995, réžia: viacerí)

Ak ťa omrzelo Pacific Rim, no rád by si sa pozrel na gigantických robotov bojujúcich s neznámymi telesami ohrozujúcimi život na planéte, máme pre teba skvelý tip. Neon Genesis Evangelion je už takmer 25 ročné anime, ktoré si doteraz drží status jedného z najlepších počinov vo svojom obore. Už v prvej epizóde sa dozvieš, že neznámy Angels ohrozujú Zem a stihli spôsobiť katastrofálne škody na planéte, ako aj na životoch jej organizmov.

 

Po dlhých rokoch sa ľudstvu podarilo vytvoriť obrovské stroje, ktoré ich majú ochrániť pred budúcimi útokmi. Tie aj dorazia a jedinou nádejou, ako Angels poraziť, sú 14-roční študenti. Len oni sú vhodní pre pilotovanie robotov – Eva monštier. Veci však nie sú v skutočnosti také, ako sa na prvý pohľad zdajú. Tajomná organizácia Nerv schováva tajomstvá o pôvode monštier aj svojich robotov a na pozadí prežitia ľudstva sa odohrávajú mnohé iné tajné experimenty.

 

Pripočítaj si k tomu vynikajúce postavy, nápadité akčné scény a množstvo originálnych štýlov nepriateľov, s akými sa musia hrdinovia vysporiadať. Anime sa však vo veľkom zameriava aj na ľudské vzťahy, výchovu detí, ich psychiku a vnímanie sveta. Postavy si hneď obľúbiš, čo pomôže v sledovaní ich útrap a psychického rozpoloženia. Neon Genesis Evangelion obstojí ako vynikajúce anime aj štvrťstoročia po vydaní a keďže je na Netflixe, nemáš dôvod ignorovať ho. Má len 26 epizód so sprievodnými celovečerákmi a ja ti garantujem, že si to celé užiješ a zhltneš veľmi rýchlo. 9/10

 

Dušan Šutarík – Ach, chlapče (Oh Boy, 2012, réžia: Jan Ole Gerster)

Pokiaľ máš rád pomalé, nezávislé filmy so svojskou poetikou, tak nemecká dráma Ach, chlapče by ti rozhodne nemala ujsť. Režisér Jan Ole Gerster nám v nej ukáže jeden deň zo života mladíka Nica (Tom Schilling). Ten zanechal školu, nepracuje a vlastne poriadne nevie, čo by mal so svojím životom robiť a ako ho má vlastne žiť.

 

Počas dňa zažije rôzne epizodické momentky, niektoré úsmevné, iné menej, to všetko v pôsobivo natočenom čierno-bielom háve a so sympatickým soundtrackom. Výborný predstaviteľ hlavnej úlohy a uhrančivá atmosféra dostane každého milovníka podobných príbehov o inteligentných, ale stratených mladých ľuďoch, ktorí zúfalo hľadajú vlastné smerovanie životom. Minimalistický, ale emocionálne plný film. 8,5/10

 

Ohodnoť článok
1