Franz Jägerstätter je obyčajným rakúskym farmárom, ktorý so svojou manželkou a deťmi zažíva bezproblémové obdobie. Do ich harmonického sveta však zasiahne krutá realita v podobe druhej svetovej vojny. Franz si ako oddaný katolík uvedomuje, že Hitlerov režim do sveta zasieva zlo, a preto odmietne bojovať za túto vražednú mašinériu.

 

Za jeho osvietené zmýšľanie je však označovaný ako zradca národa a postavený pred súd. Novinka známeho režiséra Terrenca Malicka (Days of Heaven, The Thin Red Line, The Tree of Life) sa podľa kritikov z Cannes tvorcovi naozaj vydarila a bola označená za jeho najlepšie dielo z posledného obdobia.

 

 

Takmer 3-hodinová vojnová dráma A Hidden Life nebude s autorským rukopisom Malicka určite žiadnou klasickou žánrovkou a pokiaľ poznáš jeho predošlé snímky, určite vieš, že ťa čaká pomalšie tempo a famózne zábery na okolitú prírodu. Tie si dozaista mohol postrehnúť aj v upútavke, ktorá je nimi preplnená. Kontrast medzi krásou rakúskeho vidieka a deprimujúcim zajatím v cele bude teda značný.

 

Franza Jägerstättera v snímke mimochodom stvárnil August Diehl. Toho si mohol vidieť napríklad ako SS-Sturmbannführera Dietera Hellstroma v tarantinovke Inglourious Basterds. Najbližšej premiéry v kine by sa mali dočkať diváci vo Francúzsku, a to konkrétne 11. decembra (prosinec) tohto roku.

 

Odmietol bojovať za Hitlera, a preto ho potrestali. Skutočný príbeh z druhej svetovej vojny oslavovali aj v Cannes

Ohodnoť článok
3
Zdroj: collider.com