Článok obsahuje spoilery z 5. série Peaky Blinders!

 

Záverečná epizóda 4. série bola vysielaná koncom roku 2017. Na nové časti sme si preto museli počkať pomerne dlhú dobu. Nadšenci seriálu si však iste spomenú na to, že sa Tommy Shelby (Cillian Murphy) naposledy musel vysporiadať so zradným Alfiem Solomonsom (Tom Hardy) a nebezpečným Lucom Changrettom (Adrien Brody).

 

Okrem toho však prišiel o svojho brata Johna Shelbyho (Joe Cole), ktorého zavraždili muži od Changrettu. Prvú ranu rodine Shelbyovcov v novej sérii odohrávajúcej sa v roku 1929 (časový skok o 2 roky) zasadí krach na newyorskej burze. Boje však Tommy zvádza aj v parlamente, kde sa mu dostane pozornosti od Oswalda Mosleyho (Sam Claflin), ktorý inklinuje k fašizmu.

 

Impérium Shelbyovcov sa rozrástlo do rôznych smerov, a preto sa musí Tommy angažujúci sa v politike vyhýbať tomu, aby sa jeho meno spájalo s organizovaným zločinom. V tomto smere mu príliš nepomôže útok gangu Billy Boys, ktorý sa postará o vraždu a ukrižovanie syna Aberama Golda (Aidan Gillen) Bonnieho.

 

5. séria Peaky Blinders započala zradou, krvavými vraždami a politickými intrigami

 

Tvorcovia Peaky Blinders odvysielali na začiatok rovno dve časti. Úvodná epizóda bola slušná, ale v druhej časti sa intenzívnym spôsobom znova ponárame do sveta drsných gangstrov, ktorí nemajú zľutovanie. Návrat od politiky k mafiánskym praktikám bude preto v ďalšom dejovom posune nevyhnutný a zbrane sa pravdepodobne ujme aj Tommy. Komu však možno veriť?

 

Thomas z oprávnených dôvodov podozrieva zo zrady svojho bratranca Michaela Graya, ktorý si domov z USA priviedol manželku Ginu (Anya Taylor-Joy). Akým spôsobom táto dvojka zamieša kartami uvidíme v najbližších častiach. Podozrenie zo zrady sa však týka aj Tommyho priateľa Johnnyho Dogsa (Packy Lee). Práve o ňom Aberama prehlásil, že ako jediný vedel, kam pôjde so svojím synom Bonniem stanovať.

 

 

Narážka na známu hlášku „By order of the Peaky Blinders

5. séria Peaky Blinders započala zradou, krvavými vraždami a politickými intrigami

 

Keď si to zhrnieme, Tommy musí čeliť vnútorným bojom v rodine, nepriateľom v politike či vo svete organizovaného zločinu. Napätia nám teda seriálový štáb od Peaky Blinders stihol v priebehu dvoch časti nadeliť skutočne požehnane. Pri zastrelení Bonnieho však môžeme byť vďační za to, že scenáristi neodpravili aj Aberama Golda.

 

Ten totiž patrí medzi jedny z najvýraznejších vedľajších postáv a jeho stvárnenie Aidanom Gillenom je prakticky bezchybné. Aberamova odveta podávaná za studena bude preto zrejme viac než uspokojivá a taktiež mimoriadne neľútostná. Prechody medzi Tommyho politickým a gangsterským životom sú plynulé a v žiadnom prípade nevzbudzujú pocit, že by jedna časť jeho života mala divákov zaujímať viac, než tá druhá.

 

Seriálu však istým spôsobom škodí snaha Lizzie (Natasha O'Keeffe) a Lindy (Kate Philips) o skrotenie svojich mužov. Zdá sa totiž, že narozdiel od Polly (Helen McRory) a Ady (Sophie Rundle) nepochopili, že ich rodinný biznis je založený na zločineckej činnosti, kvôli čomu je pochopiteľné, že si občas chlapci musia „zašpiniť ruky“. Čo týmto krokom scenáristi sledujú preto naozaj netuším.

 

5. séria Peaky Blinders započala zradou, krvavými vraždami a politickými intrigami

 

Príbeh Peaky Blinders má však napriek menovanému nezmyselnému správaniu niektorých postáv stále čo ponúknuť a s rozbehom nových záporákov (Jimmyho/Billy Boys a fašistu Mosleyho) by nás mali takmer určite čakať ďalšie adrenalínové časti, v ktorých sa budeme strachovať o jednotlivých hrdinov.

 

Nie je vylúčené, že v priebehu nasledujúcich štyroch častí ešte prídeme o jednu z hlavných či vedľajších postáv. Dúfajme len, že po Johnovi to nebude opäť niektorý z bratov. Vizuálna a hudobná stránka seriálu je tak ako v každej jednej doposiaľ odvysielanej sérii vynikajúca a v danom ohľade naozaj niet čo vyčítať.

 

Jediné, čoho sa mierne obávam, je to, aby sa noví záporáci vedeli kvalitou postaviť vedľa výborného Luca Changrettu či len ťažko prekonateľného, prefíkaného Alfieho Solomonsa. To už nám však odhalia až ďalšie časti. Prvé dve epizódy hodnotím deviatimi bodmi z desiatich. 3. časť 5. série je plánovaná na 1. septembra (září) tohto roku. A ako sa nová séria zatiaľ pozdáva tebe?

Čo vravíš na prvé dve časti 5. série Peaky Blinders?
Super, lepšie ako predošlá séria
34 hlasov
Spokojnosť, rovnako kvalitné ako minulá séria
176 hlasov
Malé sklamanie, kvalita išla o trochu nižšie
12 hlasov
Som veľmi nespokojný, zatiaľ najhoršia séria
5 hlasov
Ohodnoť článok
6
Foto: BBC One