Článok obsahuje spoilery z 3. časti 5. série Peaky Blinders!

 

Na 5. sériu Peaky Blinders sme si museli počkať takmer 2 roky a ani sme sa nenazdali, už je za nami prvá polovica. 3. epizóda sa niesla v duchu pokračujúceho konfliktu medzi Billy Boys a rodinou Shelbyovcov, pričom Aberama Gold predviedol svoju horkokrvnú povahu a nebyť zásahu Arthura (na Tommyho rozkaz), skončil by na druhom svete tak, ako jeho syn.

 

Vynikajúci herec Aidan Gillen, predstaviteľ Aberamu Golda, nám v nových dieloch opäť (prvýkrát tak urobil pri ukrižovaní jeho syna) ukázal, že dokáže mimoriadne uveriteľným spôsobom zahrať pomstychtivého muža, ale taktiež vystrašeného chlapa (keď mu Arthur oznámil, že si pre neho idú Billy Boys, nebolo mu všetko jedno), ktorému ide o život.

 

Thomas to ale nebude mať vôbec ľahké. Okrem toho, že sa musí v parlamente popasovať s pripravovaným vytvorením fašistickej strany, sa mu z reťaze odtrhol jeden z jeho najlepších zabijakov – Aberama Gold. Spoločne s čoraz nervóznejším Arthurom by Tommy mohol veľmi ľahko prísť o svojich vymáhačov pästného práva, ktorí veľmi radi najprv jednajú, a až následne uvažujú.

 

 

Vzhľadom na to, že sa Aberama rozhodol konať za seba a zaútočil na Billy Boys, vojna so Shelbyovcami sa zdá byť nevyhnutnou. Z racionálneho hľadiska sa situácia mohla vyriešiť aj prefíkanejšie, ale diváci seriálu sa určite potešili prísľubu nadchádzajúcej akcie, ktorej bude dúfajme požehnane.

 

V rámci politikárčenia sa čoraz viac zvýrazňuje charizma a moc fašistu Oswalda Mosleyho. Ten je na najlepšej ceste k tomu, aby kvalitou svojej osobnosti konkuroval aj záporákom z minulých sérií. Svoje postavenie Michaelovi, Arthurovi a Tommymu predstavil priamo na stretnutí v kancelárii, kde dal jasne najavo, že vlastní mnohé tromfy.

 

 

Bojovať proti nemu v otvorenom spore by bolo (aspoň zatiaľ) veľmi neuvážené, a tak sa Tommy rozhodol, že sa do jeho strany infiltruje ako informátor Koruny. Vývoj v tejto oblasti bude dozaista ešte poriadne zaujímavý a je jasné, že Tommy sleduje svoje vlastné, ambiciózne ciele.

 

Čo sa však deje vnútri rodiny? Trucovanie Lindy by možno bolo pochopiteľné, keby nevedela, že si za muža vzala gangstra. Michaelova spupnosť a arogancia jeho manželky Giny taktiež nie je príliš na mieste a oproti menovaným dejovým líniám sú tieto rodinné spory jednoducho nadbytočné. Zdá sa, ako keby v tomto smere chceli tvorcovia Tommymu iba priťažiť, nech sme o to viac v napätí, či z vojny na troch frontoch dokáže vyjsť živý a zdravý.

 

 

Gangsterká a politická rovina je narozdiel od rodinných sporov našťastie dostatočne pôsobivá, ale nemôžem sa jednoducho ubrániť pocitu, že by sme sa v seriáli bez Giny a Michaelovho zmeneného prístupu zaobišli. Odluka Lindy od Arthura má však v sebe jedno malé plus. Jej manžel sa začína čoraz viac upínať k svojej starej šialenej forme agresora, ktorú diváci Peaky Blinders tak milujú.

 

Z poslednej časti musím ďalej vyzdvihnúť úvod, kedy Polly a Thomas navštívili mníšky z miestneho sirotinca a dali im jasne najavo, že odmietajú tolerovať ich tyranské správanie voči deťom. Tommyho rozbitie okuliarov a vyhrážanie sa smrťou od dominantnej Polly je presne to, na čo sme od tejto dvojice zvyknutí.

 

Napriek nevýraznej línii s rodinnými spormi si z môjho pohľadu nová séria Peaky Blinders naďalej udržuje vysoký stupeň kvality a som presvedčený, že kým príde jej záver, spokojnosť s nasledujúcimi časťami bude ešte väčšia. Poslednej epizóde dávam osem a pol bodu z desiatich. 4. časť 5. série uvidíme 8. septembra 2019. Viac sa o seriáli dočítaš v tomto vlákne.

Ohodnoť článok
4
Foto: BBC