Ako sa žije „tým hore“ a ako „tým dole“? Prichádzajúca novinka Parazit od režiséra menom Joon-ho Bong (Okja, Snowpiercer s Chrisom Evansom) divákom ukáže, že aj obyčajná zmena počasia môže na jednotlivé sociálne kasty pôsobiť diametrálne odlišne.

 

V tomto skvoste, ktorý v priebehu stopáže skáče medzi žánrami čiernej komédie, drámy a thrilleru, budeš môcť sledovať rôzne spektrum situácií. Niektoré ťa pobavia, pri iných začneš ľutovať chudobných obyvateľov z Južnej Kórey, no a v určitých momentoch zrejme zabudneš od napätia dýchať.

 

 

Stredobodom príbehu sa stane štvorčlenná rodina z tej najnižšej sociálnej vrstvy skladajúca sa z rodičov, dcéry a syna. Tí sa chopia jedinečnej príležitosti a stanú sa pracovníkmi u boháčov. V dome hrdinovia zažijú množstvo rôznorodých komplikácií, ktoré ich nakoniec dovedú k neočakávaným východiskám.

 

Sám režisér však médiá pred premiérou v Cannes prosil, aby vo svojich článkoch neprezrádzali z filmu viac, ako ukazujú aj trailery, a tak sa jeho žiadosti budeme držať aj my. Parazit si nakoniec zo slávneho festivalu odniesol vzácnu Zlatú palmu, ktorú si podľa mnohých kritikov rozhodne zaslúžil.

 

Spočiatku som síce nerozumel tomu, ako mohla táto komédia ohúriť davy, ale v priebehu filmu mi začalo do seba všetko zapadať. V skutočnosti totiž išlo naozaj o výnimočne funkčnú, multižánrovú záležitosť a vôbec by mi nenapadlo, že po scénach, kde sa budem pukať od smiechu, začnú tvorcovia nečakane útočiť na moje city a neskôr do mňa pustia poriadny adrenalín. Do slovenských kín sa snímka dostane 5. decembra (prosinec) 2019 a v Česku už 3. októbra (říjen). Odporúčame ti, aby si si ju rozhodne nenechal ujsť.

 

Paraziť je kandidátom na film roka. Juhokórejská dráma o chudobnej rodine ťa emociálne vyšťaví aj pobaví

Ohodnoť článok
8
Foto: CJ Entertainment