Po dlhšej pauze sa vraciame k sérii Filmy, ktoré nikdy nevznikli, aj keď by sa pokojne mohla premenovať na Komiksovky, ktoré nikdy nevznikli. A opäť si posvietime na najobľúbenejšieho superhrdinu, ktorého nedávno postihol nešťastný osud

 

Z nadpisu ti je už jasné, že svojho Spider-Mana si chcel natočiť aj James Cameron, otec ságy Terminátor a režisér filmov Aliens, Titanic či Avatar. Ešte pred tým, než práva na Spideyho vlastnilo Sony a svoju víziu nakrútil Sam Raimi, ich na Cameronov popud kúpila spoločnosť Carolco, ktorá produkovala aj druhý diel Terminátora.

 

Ako dodal sám Cameron pre magazín Collider v roku 2004: „Spider-Man sa nikam nehýbal. Nikto s tou značkou nič nerobil. Postavy z Marvelu sa v tej dobe príliš nevyužívali. Tak som nechal Carolco kúpiť Spider-Mana. Chcel som natočiť sériu filmov."

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Spider-Man s tvárou Lea DiCapria v réžii Jamesa Camerona

 

Cameron k filmu napísal vyše 50-stránkový "scripment", čo je niečo medzi treatmentom (krátke spracovanie príbehu) a scriptom (scenárom). Podobne ako neskôr Sam Raimi, aj on chcel vyrozprávať zrod pavúčieho hrdinu, v jeho príbehu však nechýbali vulgarizmy, sex či bizarné scény na hranici vkusu. 

 

Režisér nemal v castingu úplne jasno, no hovorí sa, že jednou z jeho volieb bol Leonardo DiCaprio. Toho s Cameronom neskôr čakal Titanic a hviezdna kariéra, tá však pokojne mohla začať skôr a úplne inak. Je však nepravdepodobné, že by herec s ponukou súhlasil, keďže neskôr odmietol stať sa Peterom Parkerom aj v Raimiho Spider-Manovi.

 

Dôvod bol podľa Lea jednoduchý: „Bola to jedna z tých situácií ako pri Robinovi (pozn.: herec taktiež odmietol hrať Robina v Schumacherovom Batman Forever), kedy som sa necítil pripravený obliecť si ten kostým.“ 

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Spider-Man s tvárou Lea DiCapria v réžii Jamesa Camerona

 

Ešte viac, ako o DiCapriovi, sa však ako o Cameronovom Spider-Manovi hovorilo o Edwardovi Furlongovi. Pokiaľ ti to meno nič nehovorí, ide o herca, ktorý si zahral mladého Johna Connora v druhom Terminátorovi. Ak si ten film videl, vieš, že by bol výbornou voľbou. V predpokladanej dobe nakrúcania mal okolo 15 rokov a že by mu to ako reportérovi Daily Bugle svedčalo, ťa presvedčí aj nižšia fotografia z filmu Pecker.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Spider-Man s tvárou Lea DiCapria v réžii Jamesa Camerona

 

Ako každý superhrdina, aj Spider-Man potrebuje záporákov. V Cameronovom príbehu sa objavovali dvaja. Prvým bol Carlton Strand, bohatý a skorumpovaný biznismen/mafián so schopnosťami Electra. Cameron ho napísal ako veľmi osamelú postavu, ktorá sa kvôli elektrine vo svojom tele nemôže nikoho dotknúť a svoje schopnosti využíva na manipuláciu s technológiami a ľahkému získavaniu informácií, dát a peňazí.

 

Jeho pravou rukou mal byť Boyd, ktorý bol defacto Sandmanom. Cameron sa rozhodol nepoužiť pravé mená postáv a známych zločincov mierne pretvoriť. „Electra“ si mal zahrať Lance Henriksen a „Sandmana“ Michael Biehn. Prvého môžeš poznať ako androida z Aliens a druhého ako Kylea Reesa z prvého Terminátora.

 

V oboch prípadoch by išlo o zaujímavé voľby. Najzaujímavejším však bolo údajné angažovanie Arnolda Schwarzeneggera, ktorý mal mať vo filme malé cameo ako Otto Octavius, resp. Doctor Octopus a predstaviť tak svoju postavu pre prípadné pokračovania.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Spider-Man s tvárou Lea DiCapria v réžii Jamesa Camerona

 

Zvyšok castingu taktiež nebol na zahodenie. Maggie Smith ako teta May, Robyn Lively ako Mary Jane Watson, R. Lee Ermey ako J. J. Jameson a hovorilo sa aj o Drew Barrymore ako Gwen Stacy.

 

Vráťme sa však k príbehu. V 90. rokoch zadal Burtonov Batman tón superhrdinských filmov. A v podobnom, temnejšom duchu, chcel Cameron spracovať aj svojho obľúbenca. V jeho scripmente bol Peter Parker nerd, ktorý populárnymi a bohatými deťmi svojho veku pohŕdal. Taktiež sa tam však objavovalo niekoľko scén, ktoré spôsobovali nechápavé pohľady a nadvihnuté obočia.

 

Cameron poňal získanie pavúčich schopností ako metaforu k dospievaniu. Peter napríklad objaví schopnosť strieľať pavučiny ráno v posteli, kedy s námahou odkryje zalepenú perinu. Uff.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Spider-Man s tvárou Lea DiCapria v réžii Jamesa CameronaFilmy, ktoré nikdy nevznikli: Spider-Man s tvárou Lea DiCapria v réžii Jamesa Camerona

 

Podobne nevkusná bola aj scéna, v ktorej Peter Parker zo strechy domu špehoval vyzliekajúcu sa Mary Jane, ktorá len v nohavičkách vkĺzla do svojej postele. A do tretice môžeme spomenúť ich spoločnú bondage sex scénu, v ktorej Spider-Man zoberie Mary Jane na vrchol mostu Brooklyn Bridge, kde ju zviaže pavučinami a popritom vysvetľuje, ako sa rozmnožujú pavúky. 

 

 

Zaujímavé je, že aj napriek tomuto všetkému príbeh ocenil aj Stan Lee. :„Bol to Spider-Man, akého sme všetci poznali a milovali. A predsa to všetko pôsobilo akosi novo a čerstvo.“ Jednou z noviniek bol napríklad fakt, že Peter si svoje vystreľovače pavučín vyrobil, aby prekryl svoje zmutované žily. Že bude Spidey strieľať pavučinu priamo zo svojich rúk bol jeden z aspektov, ktorý neskôr prebrali scenáristi Raimiho Spider-Mana.

 

Ďalšou zmenou bol J. Jonah Jameson, ktorý bol v Cameronovom filme vedúcim televíznej stanice, nie novín. A Spider-Man si v začiatkoch svojej kariéry podľa Camerona zarábal ako pouličný umelec, nie zápasník.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Spider-Man s tvárou Lea DiCapria v réžii Jamesa Camerona

 

Osud tohto filmu bol však spečatený dávno pred jeho vznikom. Už nedostatočný rozpočet filmu, 50 miliónov dolárov (pozn.: True Lies malo 100, Titanic 200), naznačoval, že priviesť Spider-Mana na strieborné plátna bude náročné. Definitívnu bodku za vznikom filmu však dalo samotné Carolco, ktoré zbankrotovalo.

 

Navyše, kúpna zmluva k právam na Spideyho bola nedokonalá a tak sa onedlho začali dlhé a nákladné súdne spory. To odradilo aj štúdio Fox, aby Cameronovu víziu filmu podporilo a práva kúpilo. Ako sám režisér dodal: „Keď Carolco padlo, tie práva bolo možné získať, ale neusiloval som sa spraviť to, lebo som už vtedy pripravoval Titanic a iné projekty.“

 

Dnes sa môžeme iba pýtať, či je neexistencia tohto filmu dobrá, alebo na škodu. Koniec-koncov, Cameronov scripment si môže prečítať každý a spraviť si tak vlastný názor. Jedno je však isté - je príjemné o tomto filme, ktorý nikdy nevznikol, aspoň vedieť. Nabudúce si zase niečo povieme o Batmanovi. 

Ohodnoť článok
15
Zdroj: telegraph.co.uk, script-o-rama.com, fandom.com, looper.com