Doba praje nostalgii. Vo filmoch aj seriáloch sa často pracuje s témami odkazujúcimi k 80. a 90. rokom minulého storočia. Stačí si spomenúť na Stranger Things, Ready Player One alebo množstvo remakových hitov z tejto éry. 

 

Bola to doba divokej módy, vrcholiacej studenej vojny a v neposlednom rade množstva filmových klasík. Tie sa k nám však kvôli socialistickej cenzúre nedostávali. Ako sa teda obyvatelia Československa dopracovali k zakázaným a (v celom civilizovanejšom svete) populárnym filmom? 

 

Na túto otázku ti odpovie chystaný dokument Králové videa. Rozhodne nestačilo kliknúť na príkaz download. Bolo to omnoho väčšie dobrodružstvo. Partia filmových nadšencov má teda možnosť zaspomínať si na dobu, keď sa k nám pašovali nedostupné americké hity a následne sa k nim nahrával jednohlasný dabing. A občas to bolo poriadne náročné, ale mnohokrát aj veľmi zábavné. 

 

králove

 

Ak si mladší ročník narodenia, tak budeš nechápavo pozerať a zistíš množstvo zaujímavostí a ak si túto dobu zažil, dýchne na teba nostalgia a možno si aj spomenieš na vlastné začiatky hltania filmov. 

 

Vyše dve desiatky respondentov sa tvorcom zverili so svojimi skúsenosťami, z ktorej nemala spoločnosť príliš veľkú radosť a boli prípady, keď videopiráti riskovali svoju slobodu. Že ide o mimoriadne zaujímavý projekt sa môžeš presvedčiť v traileri nižšie. Po jeho skončení však video nevypínaj, pretože je k nemu prilepený prídavok.

 

Dokument vzniká v slovensko-českej koprodukcii a k jeho úspešnému dokončeniu môžeš prispieť aj ty. Tvorcom chýbajú k úplnému dokončeniu finančné prostriedky a preto rozbiehajú crowdfundingovú kampaň.

 

V pridanom linku nájdeš podmienky podpory a aj ako sa ti tvorcovia za tvoj príspevok odvďačia. 

Ohodnoť článok
7
Foto: Horrorwatch