Včera sme priniesli článok o tom, aké pobúrenie vyvolal Joker a jeho zobrazenia násilia. Vyjadrilo sa k tomu štúdiu, rodina obetí zo strieľania v kine Aurora a taktiež aj americká armáda. Proti kritike sa ohranilo štúdio, no a teraz sa ho ešte viac zastáva aj samotný režisér Todd Phillips a Joaquin Phoenix, ako aj sieť kín Regal Cinema. 

 

Myslím, že väčšina z nás dokáže rozšíriť dobré od zlého. A tí, ktorí to nedokážu, sú schopní interpretovať si všetko tak, ako sa im to hodí. Ľudia si zle vyložia texty piesní či pasáže z kníh. Nemyslím si teda, že filmári sú zodpovední za to, aby naučili divákov morálke alebo to, ako rozdeliť dobré od zlého. Pre mňa je to napríklad úplne jasné. 

 

Režisér Todd Phillips hovorí o tom, že Joker je filmom zobrazujúcim nedostatok lásky, súcitu, detskú traumu a dopad toho všetkého na psychiku jedinca. Phillips poznamenal, že ľudia, ktorí sú emocionálne vykoľajení, dokážu nájsť zapálenie pre násilie kdekoľvek a v akejkoľvek forme. Len kvôli tomu by sme teda nemali ignorovať pokladanie niektorých otázok alebo prestať s diskusiami o témach, ktoré môžu niekoho vyprovokovať. 

 

Je to nepríjemné, je to nepríjemné pre nás všetkých. Myslím, že všetci sme si týchto problémov vedomí a sme znepokojení. Myslím, že práve preto o tom hovoríme. Báť sa o tom hovoriť by bolo chybou.

 

Režisér Todd Phillips sa naposledy rozčúlil nad všetkou tou kritikou a poukazovaním na množstvo násilia v jeho filme. Kritikom ponúkol aj zrkadlo, keď sa upriamil na sériu John Wick. Tá pracuje výhradne s elementom násilia, pomsty a smrti, no nikdy sa v tomto ohľade proti nej nič nevysloví.

 

 

A tých hollywoodskych filmoch, ktoré pracujú na rovnakej báze, je veľmi veľa. Je však pravdou, že nejdú do takej hĺbky ako Joker. Taktiež sa nezaoberajú psychickými poruchami jedincov schopných zobrať do ruky zbraň a pomstiť sa toxickej spoločnosti za to, ako mu celý život ubližovala. K porovnaniu s Wickom sa režisér vyjadril nasledovne. 

 

Náš film sa stále odohráva vo fiktívnom svete. Pracuje s fiktívnymi postavami a protagonistom, ktorý je tu s nami cez 80 rokov. Oveľa viac ma trápi, keď niekto hovorí o tom, ako videl Johna Wicka 3 a je nadšený. Je to beloch, ktorý vo filme zabije 300 ľudí a všetci naokolo mu fandia a radujú sa z toho. Prečo sa na tento film pozeráme cez iné okuliare? Úprimne, vôbec mi to nedáva zmysel. 

 

 

 

Jokera sa zastala aj sieť kín Regal Cinema. Ich hovorca tvrdí, že žiadny film, jeho obsah či samotná existencia nemôže byť dôvodom pre vznik akéhokoľvek násilia. Snímka sa dočká celosvetovej premiéry už 4. októbra, pričom na Slovensku a v Čechách ju uvidíme o deň skôr. Recenziu z predpremiéry ti potom prinesieme zrejme v stredu. 

 

Za réžiou Jokera stojí už vyššie spomínaný Todd Phillips (The Hangover, War Dogs), ktorý sa spoločne so Scottom Silverom (The Fighter, 8 Mile) postaral aj o scenár. Okrem Marona, Phoenixa a De Nira si vo filme zahrá tiež Zazie BeetzBrett CullenFrances Conroy či Shea Whigham a jeho premiéra je u nás naplánovaná na 3. októbra (říjen) 2019. Pre ďalšie informácie klikaj sem.

 

Ohodnoť článok
7
Zdroj: indiewire.com