Michael Bay, celým menom Michael Benjamin Bay, je tvorcom megahitov a najlepšej popkornovej zábavy od roku 1995. Kým ale natočil svoj prvý film, jeho zamestnanie sa točilo okolo kratších pohyblivých obrázkov - reklám a klipov k pesničkám. Po skvelej reklame na mlieko s názvom „Got Milk“ sa prepracoval k väčším zákazkám spoločností ako Coca-Cola, Nike či Reebok. Bayove úspechy s reklamami a hudobnými videami (Tina Turner, Aerosmith...) nenechali chladných producentov Jerryho BruckheimeraDona Simpsona a ponúkli mu možnosť predviesť svoje schopnosti v jeho prvom filme - o ňom ale až neskôr. Ukázalo sa, že rodák z Los Angeles, vychovaný adoptívnymi rodičmi skrýva nebývalý potenciál, ktorý ho preslávil po celom svete. Jeho meno je späté so spoločnosťami Digital Domain, The Institute a Platinum Dunes. V súčasnosti žije v Miami so svojimi dvomi bullmastifmi, Bonecrusher a Grace, pomenovanými po postavách z filmov Transformers a Armageddon.

 

Od režírovania reklám a videoklipov až k celosvetovým kinohitom. Vitajte vo svete Michaela Baya

 

Charakteristické črty Bayovej tvorby

Keď sa povie meno Michael Bay, hneď by sa každému, kto videl aspoň jeden jeho film, malo vybaviť niečo z nasledujúcich vecí:

- Vizuál vyšperkovaný k úplnej dokonalosti, najlepšie v HD.

- Využívanie špeciálnych efektov v čo najväčšej možnej miere.

- Spomaľovačky, spomaľovačky a ešte raz spomaľovačky!

- Monštrózna deštrukcia všetkého, čo si len dokážete predstaviť, častokrát použitá vo väčšej ako zdravej miere.

- Rotujúce autá, ešte viac rotujúce autá, následne rotuje všetko a opäť niekde vyletí auto a trošku sa potočí vo vzduchu + pravdepodobne vybuchne.

- Jednoduchý a väčšinou ľahko predvídateľný dej, všetko samozrejme v akčnom tempe.

- Filmy sú plné nelogickostí, nad ktorými netreba veľmi premýšľať. Pravdupovediac to po chvíľke aj tak prestane baviť.

- Do hlavných úloh sú obsadzované tie najväčšie hviezdy (N. Cage, M. Wahlberg, S. Connery, M. Fox, D. Johnson a pod.).

- Postavy väčšinou nepripravené, no od prírody úžasné a vždy pripravené na svoju úlohu (LaBeouf a Wahlberg v Transformeroch sú síce vykreslení ako obyčajné „deti“ z mesta, resp. vidieku, no nerobí im problém zlikvidovať pár mimozemských, po zuby ozbrojených votrelcov).

- Ak niekto nosí okuliare, pravdepodobne to bude záporná postava.

- Všade je cítiť Amerika: vlajky, patriotizmus, značkové oblečenie, reklamy a zase vlajky.

- Armáda je absolútne dokonalá a všetko, čo robí, je správne a pre dobro spoločnosti.

- Girls, girls everywhere..

 

Spoločnosť samozrejme nezaspala na vavrínoch, a tak vznikli aj o majstrovi výbuchov hlášky ako „v niektorých štátoch je zakázané vysloviť meno Michael Bay na letiskách a preplnených divadlách“, „väčšina ľudí zavolá proti mravcom deratizáciu, Michael Bay volá letectvo na zbombardovanie svojej záhradky napalmom“ či „Michael Bay neraz zaplatil za svoj obed... v slow motion“.

 

Bay ale taký vždy bol a vždy bude, o tom niet žiadnych pochýb. My sa s tým môžeme buď zmieriť a milovať to, alebo jeho tvorbu zatracovať. Kritika jeho diela neprijíma s nadšením, no tržby sa pohybujú zakaždým v závratných číslach, a tak mu to môže byť v podstate jedno. Jeho filmy vždy boli stavané tak, aby ľudí bavili a to sa mu aj darí. Poďme sa spoločne pozrieť na jeho režisérsku tvorbu.

 

Bad Boys (1995)

Prvý Bayov film nesie názov Bad Boys, v hlavných úlohách s Willom SmithomMartinom Lawrenceom. Efektná akčná krimi komédia zachytáva dvoch policajtov pracujúcich na najťažšom prípade ich kariéry, kde sa stretnú s drogovým gangom. Jediný svedok ohavností gangu je Julie, ktorá sa dostane pod ochranu „zlých chlapcov“ od polície, a tak sa strhne bitka o záchranu jej života, ako aj o zničenie Fouchetovho gangu. Film je nabitý hláškami, akciou (tentokrát znesiteľnou) a nadupanými akčnými scénami.

 

Od režírovania reklám a videoklipov až k celosvetovým kinohitom. Vitajte vo svete Michaela Baya

 

The Rock (1996)

Akčný film s perfektnou kamerou a ešte perfektnejším obsadením so Seanom ConnerymNicolasom Cageom v hlavných úlohách. Ed Harris v úlohe generála amerického námorníctva drží v slávnom Alcatraze rukojemníkov, vyhráža sa vypustením rakiet s nebezpečným plynom a požaduje od Pentagonu financie na podporu rodín padlých vojakov. Film zachytáva strhujúcu akciu a dusnú atmosféru záchrannej misie, aká nemá vo filmovej brandži veľa konkurentov.

 

Od režírovania reklám a videoklipov až k celosvetovým kinohitom. Vitajte vo svete Michaela Baya

 

Armageddon (1998)

Klasický Bay: osudovosť, hrozba zničenia ľudstvana pozadí romantická línia. Na Zem sa rúti asteroid a poslednou nádejou ľudstva je Bruce Willis ako naftár a parta ním vybraných podivínov. Za minimálny časový úsek sa musia naučiť zvládať podmienky, aké nastanú vo vesmíre a po pristátí na asteroide, na ktorom sa pokúsia odpáliť jadrové nálože. Amerika ako vyšitá, Ben Affleck v pozícii sladkého chlapca a ďalšie veľké mená na pľaci. V TV často viditeľná záležitosť, konečný happy end vyvolal po svete nejedno zvlhnuté oko.

 

Od režírovania reklám a videoklipov až k celosvetovým kinohitom. Vitajte vo svete Michaela Baya

 

Pearl Harbor (2001)

Z tak významnej a dejiny utvárajúcej historickej udalosti spraviť romantickú drámu, to si naozaj môže dovoliť len Bay. Milostný trojuholník s Benom Affleckom, Kate BeckinsaleJoshom Harnettom na pozadí druhej svetovej vojny síce neurazí, ale prepálená dĺžka a nie najlepšie herecké výkony filmu dosť uberajú. Nálet Japončíkov je natočený bravúrne (Bayovsky).

 

Od režírovania reklám a videoklipov až k celosvetovým kinohitom. Vitajte vo svete Michaela Baya

 

Bad Boys 2 (2003)

Čierne duo sa vracia v ešte nadupanejšej forme a s väčším rozpočtom, kde budú mesto Miami vyťahovať z drogovej mánie bossa Tapia. Akcia je svižná a strhujúca, vtípky fungujú, nechýba brutalita, kopec búračiek a efektných otočiek (tých cestných). Na rok 2015 je pripravená aj trojka, takže sa máme na čo tešiť.

 

Od režírovania reklám a videoklipov až k celosvetovým kinohitom. Vitajte vo svete Michaela Baya

 

The Island (2005)

Pôsobivé sci-fi, kvôli ktorému odmietol ponuku režírovať Van Helsinga. Dej sa odohráva v roku 2019 a tí najbohatší si na mieste zvanom Inštitút pestujú svoje klony, aby z nich mohli v prípade potreby zobrať náhradné orgány. Tie držia v domnienke, že celý povrch sveta je zamorený vírusom a jediné zdravé miesto je práve Ostrov. Dvojica klonov (Evan McGregorScarlett Johansson) ale túto lož prekukne a začne sa boj o prežitie ich samotných, ako aj o vyslobodenie všetkých klonov. To, že klony, ktoré boli celý život držané v zajatí, vedia po opustení Inštitútu ovládať dopravné prostriedky, to je len taká maličkosť, všakže.

 

Od režírovania reklám a videoklipov až k celosvetovým kinohitom. Vitajte vo svete Michaela Baya

 

Transformers (2007 – 2014)

Transformers vznikli ako pravý hollywoodsky blockbuster pod záštitou Michaela Baya v spolupráci so Stevenom Spielbergom. Roboti z vesmíru meniaci sa na autá a postupne na rozmanité dopravné prostriedky si podmanili svet a vyslúžili si tak v poradí štvrté pokračovanie (5 je na ceste). Zisky sú obrovské, diváci sa bavia, akciou nabité, miestami prepálené... Jednoducho, všetko vyššie spomenuté, čo by ste od Baya čakali.

 

Od režírovania reklám a videoklipov až k celosvetovým kinohitom. Vitajte vo svete Michaela Baya

 

Pain & Gain (2013)

Spojte si trénera vo fitku (Mark Wahlberg), ktorý si myslí, že má nepriestrelný plán ako zbohatnúť bez roboty, steroidami nabitého černocha s problémami s potenciou (Anthony Mackie) a čerstvo prepusteného recidivistu (Dwayne Johnson), z ktorého vo väzení vyrástol silne veriaci človek a rozumu veľa nepobral a dostanete veľmi odvážnu a agresívnu komédiu o troch stratených dušiach vypúšťajúcich hlášky 24/7. Film vyvolal celkom rozpačité ohlasy, no na to sme už akosi u pána Baya zvyknutí.

 

Okrem réžie je jeho citeľný rukopis poznať aj z pozície producenta, napríklad vo filmoch Očista, Očista: Anarchia, Ninja Korytnačky (2014), Stopár (2007)...

Ohodnoť článok
1
Foto: michaelbay.com