Najznámejší filmoví skladatelia #1 - Hans Zimmer

 

Vo svete filmových soundtrackov je jeho meno pojem. Ako vôbec prvý skladateľ prepojil moderné elektronické prvky hudby s tou orchestriálnou, čo mu vyslúžilo po 9 nominácií na Oscara a Zlaté glóbusy, 6 na Grammy a 5 na Satellite Awards. Kritikou je označovaný za najvýraznejšiehonajinovatívnejšieho hudobného skladateľa súčasnosti, čo potvrdzuje aj fakt, že v zozname 100 najväčších žijúcich géniov mu patrí 72. priečka.

 

Hans Florian Zimmer sa narodil vo Frankfurte nad Mohanom 12. septembra 1957, jeho matka bola hudobne založená a už v útlom detstve ho priviedla k pianu, no odmietal hrať skladby klasických hudobných skladateľov. Keď mal 9 rokov, umrel mu otec a ako povedal, „podarilo sa mu utiecť do svojho vlastného sveta hudby, ktorá sa stala jeho najlepšou priateľkou“. Ako teenager sa presťahoval do Londýna, kde začal navštevovať univerzitu Hurtwood House. V roku 1970 začína hrať v skupine Krakatoa, kde hral na klávesy a syntetizátory. Neskôr hral so skupinou The Buggles, ktorá vznikla v roku 1977 a Zimmera môžeme na malú chvíľu vidieť hrať na klávesy aj vo videoklipe „Video Killed the Radio Star“, ktorá bola ich najväčším hitom.

 

 

V roku 1980 sa v Londýne stáva partnerom plodného filmového skladateľa Stanleyho Myersa a spoločne zakladajú nahrávacie štúdio Lillie Yard. Najznámejším filmom, na ktorom spolupracovali, bol film Moonlighting z roku 1982, kde Hans prvýkrát spája klasickú hudbu s prvkami elektroniky (samozrejme nie ako úplne prvý v obore). Jeho prvým sólo projektom bol Terminal Exposure režiséra Nica Mastorakisa v roku 1988, ku ktorému napísal aj piesne. Zlom v jeho kariére prichádza v roku 1988, keď režisér Barry Levinson zháňa skladateľa k svojmu dnes už najznámejšiemu filmu, Rain Man a jeho manželka mu odporúča práve Zimmera, ktorej sa zapáčil jeho soundtrack k dráme A World Apart. V Rain Manovi využíva syntetizátory zmiešané s hraním na oceľových sudoch. K soundtracku sa vyjadril, že chcel vytvoriť osobitú hudbu, rovnako ako bol aj svet, v ktorom Rain Man žil. Jedná sa tiež aj o jeho prvý soundtrack, za ktorý bol nominovaný na Oscara.

 

 

Po veľkom úspechu Rain Mana bol požiadaný, aby zložil hudbu k filmu Driving Miss Daisy, za ktorú získal nomináciu na cenu Grammy. V roku 1991 odchádza do Afriky čerpať novú inšpiráciu pre film The Power of One. Naštudoval tu predovšetkým africké chorály a bubny a na základe soundtracku k tomuto filmu si ho Disney vybralo na tvorbu hudby pre animovaný film The Lion King, ktorý pre neho znamenal jeden z najväčších kariérnych zlomov a odniesol si zaň Oscara, Zlatý glóbus a aj cenu Grammy. Táto hudba je rovnako aj súčasťou muzikálu, za ktorú taktiež získal v roku 1998 cenu a muzikál sa stal najvýnosnejším na Broadwayi, pričom zatiaľ zarobil neuveriteľných 853 miliónov dolárov.

 

 

Do roku 2000 získal ešte 4 nominácie na Oscara za filmy, ako sú The Preacher's Wife či The Prince of Egypt, cenu Grammy za film Crimson Tide a Satellite Award za The Thin Red Line. V roku 2001 zložil hudbu k filmovému hitu Gladiator, za ktorú získal Zlatý glóbus, pričom skladba Now We Are Free je považovaná za jednu z jeho najlepších skladieb a taktiež sa jedná o jeden z najpredávanejších filmových soundtrackov vôbec. 

 

 

V tom istom roku sa spojil s Ridleym Scottom, aby vytvoril hudbu k filmu Black Hawk Down a hneď na to k filmu Pearl Harbor. V tomto období sa Hans Zimmer stáva najžiadanejším a najváženejším filmovým skladateľom a starostlivo si začína vyberať filmy, do ktorých by mohol priniesť úplne nové prvky. Takým filmom je aj film Last Samurai s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe, pri ktorom študoval pôvodnú japonskú hudbu natoľko, že japonskí skladatelia sa pri spätnej väzbe vyslovili, že boli šokovaní tým, koľko toho o japonskej hudbe vie. Popri tvorbe na tomto filme vystriedal Alana Silvestriho pri tvorbe hudby k Pirates of the Caribbean a vytvoril najkultovejšiu skladbu soundtracku – He's a Pirate, a taktiež sa postaral aj o hudobnú stránku všetkých pokračovaní tejto pirátskej série.

 

 

Z jeho tvorby vyzdvihnem ešte dokonalo mrazivý soundtrack k Nolanovej trilógií o Temnom rytierovi a soundtrack k obom dielom Sherlocka Holmesa s Robertom Downey jr. v hlavnej úlohe, pričom v druhom diele čerpal z tradičnej rómskej hudby a spolupracoval so slovenskými, talianskymi a francúzskymi Rómami.

 

 

Taktiež vytvoril soundtrack pre nového Supermana, závodný film o Niki Laudovi, The Rush a verný zostal animovaným filmom v podobe všetkých troch dielov Madagascaru. V roku 2010 sa opäť spojil s Nolanom a vytvoril soundtrack k jeho filmu Inception, z ktorého pochádza jeho najznámejšia skladba Time a získal za ňu nomináciu ako na Oscara, tak aj na Zlatý glóbus. 

 

 

Hans Zimmer taktiež získal ceny Saturn, Classic BRIT Awards, WAFCA, BFCA a World Soundtrack Awards, má svoju hviezdu na chodníku slávy a neodmysliteľná je aj jeho tvorba soundtrackov pre hry, ako napríklad Call of Duty: Modern Warfare 2 či Beyond: Two Souls. Určite však ešte nepovedal svoje posledné slovo, tento rok budeme jeho tvorbu počuť v očakávanom Nolanovom filme Interstellar, bude pokračovať v tvorbe soundtrackov pre sériu Kung Fu Panda, ktorej pokračovanie príde v roku 2015 a v roku 2016 nás čaká Batman v Superman: Dawn of Justice. Dnes žije v Los Angeles so svojou ženou Suzanne a má 4 deti.

 

Ako hovorí oficiálna správa, najznámejší autor filmovej hudby našej doby pokračuje vo svojej show LIVE ON TOUR aj v roku 2017, kedy po Austrálii a Novom Zélande opäť zavíta aj na Slovensko! V Bratislave na Zimnom štadióne vystúpi naživo s orchestrom a svojou skupinou 2. júna 2017. 


Najznámejší filmoví skladatelia #1 - Hans Zimmer

 

Hans Zimmer: "Počas turné sme si užili veľa skvelej zábavy a to si chceme všetci jednoducho zopakovať!" Znova sa tak dočkáme turné, počas ktorého 26-členný orchester a 20-členný zbor spoločne so skupinou Hansa Zimmera zavíta na Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Samozrejme, aj tentoraz so svetelnou šou, ktorú navrhol svetelný mág Marc Brickman. Koncert Live On Tour je rozdelený do dvoch častí: V prvej zaznejú hity z filmovej klasiky ako Gladiator, Leví kráľ, Piráti z Karibiku, v tej druhej netradičné verzie kompozícií z trilógie Temný rytier, či megahitu Počiatok v prevedení so špeciálnymi hosťami rockovej či popovej scény. Vstupenky si budete môcť zakúpiť exkluzívne v sieti Predpredaj.sk. Sú tu nejakí ľudia, ktorí tento koncert nestihli a radi si to vynahradia?

Ohodnoť článok
12
Zdroj: imdb.com, wikipedia.org