Keď sa chystal v roku 1978 Michael Cimino nakrúcať tento film, nemal toho za sebou veľa. Avšak v ruke mal scenár, ktorému stopercentne veril. Derick Washburn sa jemne inšpiroval veteránom prvej svetovej vojny, nikým menším ako Remarqueom a jeho románom Traja kamaráti.

 

V hlavnej úlohe Robert de Niro, vtedy už známy z ďaľšej kultovej záležitosti, zo Scorseseho filmu Taxikár (1976), charizmatický Christopher Walken, John Cazale, ktorý bol už v čase natáčania chorý, a bohužiaľ, tesne po ňom na rakovinu aj zomrel a mladunkou Meryl Streep, pre ktorú to bola prvá väčšia úloha.

 

 

Lovec jeleňov nie je typickým vojnovým filmom, kde na vás z plátna lietajú guľky a šrapnely a každú chvíľu si z tváre stierate krv. Z opulentnej dĺžky 182 minút si hodinu ukrajuje úvodná scéna pravoslávnej svadby spolu s poslednou spoločnou poľovačkou troch kamarátov, Michaela, Steva a Nicka pred tým, ako sa vydajú na cestu do vietnamského pekla. Kultová scéna s ruskou ruletou, mučenie v zajatí Vietkongu, topenie vo vode. Cimino sa rozhodol ukázať z Vietnamu len to najpodstatnejšie, čo formovalo charaktery hrdinov po príchode späť domov.

 

Na industriálnom predmestí Pittsburghu si dovtedy žili tak, ako vedeli. Práca, rodina, chvíle s priateľmi, láska, sny. To všetko sa im rozpadlo a nastúpila bolesť, bezmocnosť, žiarlivosť, nenávisť, nevera a neschpnosť komunikovať a vyrovnať sa so svojimi problémami. Nikto z nich to predtým nepoznal. Všetko je pre nich nové a o to ťažšie.

 

Lovec jeleňov - kultová vojnová dráma, ktorá získala 5 Oscarov

 

Jemná, no presná réžia Michela Cimina spolu s krásnou kamerou, ktorú zaobstaral Vilmos Zsigmond a hudbou Stenleyho Myersa vytvára atmosféru, ktorá vás celkom pohltí. Strhujúce herecké výkony sú už len čerešničkou na torte. Na udelovaní Academy Awards v roku 1978 získal Lovec jeleňov (The Deer Hunter, ako znie anglický názov filmu), z 9 nominácii 5 zlatých sošiek Oscara. Najlepší film, najlepšia réžia, najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a najlepší strih a zvuk.

  

Lovec jeleňov dnes patrí ku klasike americkej kinematografie a medzi vojnovými filmami, aj keď je skôr drámou, patrí k tomu najlepšiemu vôbec.

 

Lovec jeleňov - kultová vojnová dráma, ktorá získala 5 Oscarov

Ohodnoť článok
7
Zdroj: Filmsite.org