John Williams, žijúca legenda filmu, ktorej skladby si pohmkávajú generácie už viac ako 60 rokov, najviac nominovaná osoba na Oscara hneď po Waltovi Disneym, dvorný skladateľ Stevena Spielberga, najváženejší americký skladateľ či dirigent svetových orchestrov. To je len niekoľko z veľkého množstva prívlastkov, ktorými 82-ročný Williams disponuje. Jeho kariéra rástla každým jedným rokom a nemôžeme pochybovať, že bez jeho tvorby by, dnes už legendárne filmy, nemali ani zďaleka takú kvalitu akú majú.

 

Narodil sa 8. februára 1932 v New Yorku, jeho otec bol jazzový bubeník v Raymond Scott Quintet, takže hudbu mal v krvi už od narodenia. V roku 1948 sa Williamsova rodina presťahovala do Los Angeles, kde navštevoval University of California (UCLA) pod vedením talianskeho skladateľa Maria Castelnuovo-Tedesca. V roku 1952 vstúpil do leteckých síl USA, kde dirigoval kapelu.

 

Najznámejší filmoví skladatelia #2 - John Williams

 

Po odchode v roku 1955 odchádza Williams študovať do New Yorku na najprestížnejšiu umeleckú školu na svete – Juilliard. V tomto čase si privyrábal ako jazzový klavirista v kluboch po New Yorku, bol známy ako "Little Johnny Love" a do roku 1960 pracoval ako hudobný aranžér speváka Frankieho Laina.

 

Po štúdiách sa vrátil do Los Angeles, kde pracoval vo filmových štúdiách ako orchestrátor a v niektorých prípadoch hral aj na klavír. Tu spolupracoval so skladateľmi ako Alfred Newman či Jerry Goldsmith. Prvý film, ku ktorému zložil hudbu bol film Daddy-O a po ňom The Reivers, kde si ho všimol Steven Spielberg, čo odštartovalo jeho kariérny rast.

 

 

 

Prvé Oscarové nominácie prišli za, pre nás málo známe filmy, Valley of the Dolls či Goodbye Mr. Chips a svojho prvého Oscara získal za film Fiddler on the Roof. Po Spielbergovom filme Sugarland Express nasledovala ďaľšia spolupráca v The Jaws, pričom za druhý spomínaný film získal cenu BAFTA, Oscara, Zlatý Glóbus a Grammy award.

 

 

Po veľkom úspechu v Spielbergových filmoch prichádza ešte väčší, a to keď zložil hudbu k hexalógii Star Wars. Pri tvorbe tohto soundtracku sa nechal inšpirovať štýlom Richarda Wagnera a Čajkovskijho a tak vznikla jeho najznámejšia skladba The Imperial March a vôbec jeho najznámejší a najpredávanejší soundtrack, za ktorý získal Oscara, cenu BAFTA, Zlatý glóbus a 3 Grammy awards.

 

 

Po tomto úspechu nasledoval soundtrack k filmu Superman, ktorého Main Theme bola použitá v takmer všetkých jeho pokračovaniach. Po tomto sa opäť spája so Spielbergom, aby vytvoril emotívny soundtrack k filmu E.T., a hneď po ňom známu hudbu k všetkým dielom Indiana Jones.

 

 

Neskôr prichádza s, pre nás veľmi známym, soundtrackom k prvým dvom dielom Home Alone s Macaulay Culkinom, ktoré môžeme v televízii vidieť na Vianoce neprestajne od roku 1990.

 

 

Po roku 2001 sa zapísal do pamäti mladšej generácie vytvorením soundtracku k prvým trom dielom Harryho Pottera, ktorej najznámejšia časť je Hedwig's Theme a je použitá v menších úpravách aj v nasledujúcich dieloch. Za hudbu bol nominovaný na Oscara a Grammy award.

 

 

Samozrejme, je nemožné opísať celú Williamsovu tvorbu v jednom článku, keďže za svoj život vytvoril viac ako 160 soundtrackov, na rôzne ocenenia bol nominovaný presne 150-krát a z nich premenil 40. Taktiež vytvoril hudbu pre 4 olympijské hry, vrátane samotnej témy v roku 1984.

 

 

John Williams je čestným členom národného spolku Kappa Kappa Psi, združujúci amerických hudobníkov, v roku 2000 bol uvedený do Hollywood Bowl Hall of Fame, v roku 2004 dostal ocenenie Kennedyho strediska. Jeho manželkou bola herečka Barbara Ruick, ktorá zomrela v roku 1974 a porodila mu 3 deti.

Ohodnoť článok
3
Zdroj: wikipedia.org, imdb.com
Foto: wikipedia