O comebacku sa najčastejšie hovorí v súvislosti s návratom nejakej hviezdy na scénu, či už hudobnú alebo hereckú. Nie je však comeback ako „Comeback“. Nezažíva ho tentokrát ani Madonna, ani nikto podobný, zažívajú ho Miro a Zlatko. Že neviete kto sú títo dvaja páni? Miro a Zlatko sú väzni, recidivisti, ktorí si odpykávajú svoj trest za múrmi Ilavskej väznice.  Ich comeback nemá nič spoločné so žiadnou scénou, oni sa totiž vracajú do normálneho života.

 

Nie je comeback ako

 

Talentovaný režisér Miro Remo prináša po premiére v Karlových Varoch dokument o ich živote aj do našich kín.  Natáčanie 85 minútového dokumentu zhltlo bezmála 4 roky. Ako sám Miro povedal, pôvodne mala byť téma ešte trochu kontroverznejšia. „Myslel som si, že ukážem, ako je to vo väzení s homosexualitou a odhalím celý ten neporiadok. Väzni mi okamžite povedali, že je to hlúposť, ale ponúkli sa, že si so mnou sadnú a porozprávajú mi, ako žijú naozaj.“  Výsledkom je nakoniec dielo, ktoré dokumentuje najmä schopnosť týchto väzňov začleniť sa opäť do normálnej spoločnosti. Ukazuje sa, že so zápisom v registri trestov a kriminálnou minulosťou za sebou, to ani pre jedného z nich nie je jednoduché.

 

Nie je comeback ako

 

Zlatkove kroky smerujú domov k mame. Má okolo 43 rokov, z ktorých polovicu strávil za mrežami. Nemá ženu, ani vlastnú rodinu, mama je zdanlivo posledným človekom, ktorý to s ním ešte nevzdal.  Zlatko však vie, že ešte nie je všetkému koniec. Čaká ho súd za pokračovací zločin, ktorý spáchal ešte v minulosti. Emotívny vzťah matky k milovanému synovi, v ktorom sa bezhraničná materská láska mieša so sklamaním, v kontraste so Zlatkovým zmýšľaním a akousi formou rezignácie, ponúka divákovi možnosť porovnať bezútešnú situáciu z pohľadov dvoch rôznych ľudí.

 

Nie je comeback ako

 

Tridsiatnik Miro má pred sebou zdanlivo ešte takmer celý život, ibaže pre človeka, ktorý práve vyšiel z basy, nemá ani doklady a miesto kam by sa mohol vrátiť, môže byť začlenenie sa do spoločnosti oveľa náročnejšia úloha, ako by sa mohlo zdať. Iba 96 eur a zoznam ubytovní je na nový štart naozaj trochu málo. Každá pomoc je dobrá a na koho iného sa obrátiť, ak nie na vlastnú rodinu. Avšak niekedy ani to nestačí, aby sa recidivista dokázal vrátiť do bežného života. Možno práve preto sa až 80% prepustených väzňov nedokáže s niečím takýmto vyrovnať a končí naspäť za mrežami.

 

Nie je comeback ako  

 

Ak vo vás vzbudil tento sociálny dokument chuť pozrieť si ho na vlastné oči, dátumy jeho premietaní sú zverejnené na oficiálnej stránke.

 

Ohodnoť článok
0
Zdroj: Miro Remo-Comeback
Foto: Google.sk