Prinášame nový seriál, kde sa budeme snažiť predstaviť to najlepšie zo severskej kinematografie a dať ti do pozornosti filmy, ktoré by si rozhodne mal vidieť. Dnes sa pozrieme na celkom drsné filmy - islandský Mýrin, patrí k vrcholom filmárskej tvorby tohto ostrova, napínavý švédsky Ondskan a drsný Kongen av Bastøy z Nórska. Všetko sú to top kúsky. 

 

Mýrin – Jar city (2006), 91 minút, Island 

To najlepšie, čo chladná severská kinematografia ponúka

 

Čisto severský krimi/thriller patrí medzi najúspešnejšie islandské filmy. Nakrútil ho v roku 2006 režisér Baltasar Kormákur na motívy rovnomennej detektívky od známeho spisovateľa Arnaldura Indriðasona. V hlavnej úlohe sa predstavil Ingvar Eggert Sigurðsson.Ten, ako samotársky a svojský detektív Erlendur, pátra po vrahovi starého muža. Vyšetrovanie ho zavedie na stopu prípadu smrti malého dievčatka. Problémom však je, že udalosti sa odohrali takmer pred 30 rokmi. Erlendur sa snaží popri vyšetrovaní usporiadať si svoj vlastný život a zložitý vzťah so svojou dcérou, ktorá je narkomanka. Takto môžeme v skratke zhrnúť dej, bez spoilerov, tohto výborného filmu, ktorý by ste určite nemali prehliadnuť, ak máte radi dusnú atmosféru, zvláštny jazyk (film pozeráme zásadne v originálnom znení s titulkami) a príbeh, ktorý vás až do samotného konca nepustí.


Mrazivá, miestami až mysteriózna nálada, chladné, no podmanivé kulisy Islandu, výborné herecké obsadenie. Naozaj je toho veľmi málo, čo by sme Mýrin mohli vytknúť. O vizuálny zážitok sa postaral kameraman Bergsteinn Björgúlfsson, a tak sa na vás ponurosť a drsné prostredie tlačia nielen z príbehu ale aj z plátna či obrazovky. Film získal viacero ocenení, okrem iného Kryštálový glóbus na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary v roku 2007.

 

 

 

 

Ondskan - Evil (2003), 113 minút, Švédsko

To najlepšie, čo chladná severská kinematografia ponúka

 

Jeden z najlepších švédskych filmov, Ondskan od režiséra Mikaela Håfströma, patrí k povinnej jazde severskej kinematografie. Táto dráma v hlavnej úlohe s Andreasom Wilsonom, ktorý tu predstavuje mladíka Erika, nás zavedie do prostredia internátnej školy Stjärnsberg. Film je nakrútený na motív autobiografickej novely autora Jana Guilloua s rovnomenným názvom, ktorá vyšla prvýkrát už v roku 1981. Príbeh čerpá z tradície švédkych internátnych škôl 50. rokov minulého storočia a svojrázneho života, ktorý sa v nich odohrával. Striktný spoločenský systém, dôraz na disciplínu a výborné študijné výsledky, no aj šikana, bitky a ponižovanie. Erik, ako 18 ročný mladík, ktorý má pod vplyvom svojho despotického a násilníckeho otčima problémy so správaním v škole, je vylúčený a jediná možnosť ako doštudovať, je nastúpiť na internátnu školu. Tu sa však, okrem prvej lásky s dievčinou z kuchyne a rýdzeho kamarátstva so spolubývajúcim Pierrom, stretáva aj nebezpečenstvom, ktorým je takmer absolútna moc starších elitárskych spolužiakov

 

Nevšedné spracovanie, ktoré kladie dôraz na líniu toho čo sa môže stať, keď sa striktné pravidlá vymknú kontrole a človek oplýva takmer abolsútnou mocou, typovo výborné obsadenie a priama réžia Håfströma robia z tejto adaptácie vynikajúci film. Ako to už býva zvykom, aj Ondskan bol v roku 2003 nominovaný na Oscara v kategórií Najlepší cudzojazyčný film. 

 

 

 

 

Kongen av Bastøy - King of Devil's Island (2010), 120 minút, Nórsko 

To najlepšie, čo chladná severská kinematografia ponúka

 

V našich končinách nepríliš známy režisér Marius Holst nakrútil tento pútavý film len počas 54 dní. Príbeh čerpá zo skutočných udalostí, ktoré sa odohrávali na ostrove Bastøy. Ten si  Nórsko kúpilo v roku 1898 za 95000 nórskych korún. Na začiatku dvadsiateho storočia tu potom vybudovali akýsi ústav pre nezvládnuteľných mladistvých a neskôr väzenie. Udalosti znázornené v tomto skvelom filme si berú ako predlohu rôzne pokusy o útek a zlikvidovanie ústavu v roku 1915. V jednej z hlavných úloh sa predstavil celostvetovo znýmy švédsky herec Stellan Skarsgård. Určite ho poznáte z filmov ako Melanchólia, Nymfomanka, Goyove prízraky alebo Avangers a Thor. Tu stvárnil úlohu Håkona, ktorý v tomto ústave a  vlastne aj na ostrove vládne nad svojimi zverencami. Jedného dňa sa však zjaví mladý väzeň Erling, toho si zahral Benjamin Helstad, ktorému hrubé a násilné správanie nie je zrovna po chuti a zosnuje plán ako z tohto pekelného ostrova uniknúť. Ak čakáte typický prison escape scenár, ste na omyle. Rozohráva sa tu naozaj hra o samotné fyzické, no i psychycké prežitie. 

 

Ťaživá a dusná atmosféra spolu s vizuálne krásnou stránkou filmu, obstaranú kameramanom John Andreas Andersenom, ukazuje nórsky väzenský systém pre mladistvých na začiatku storočia z tochu inej, temnejšej stránky. Dlhšia minutáž nie je vôbec prekážkou, nakoľko hutný a po kope držiaci scenár robí z tohto filmu to najlepšie, čo nórsky film ponúka. 

 

Ohodnoť článok
13
Zdroj: imdb.com, sfi.se, rottentomatoes.com